Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Ryszard Bosek: W siatkówce już nie ma łatwych rywali

Ryszard Bosek: W siatkówce już nie ma łatwych rywali

fot. archiwum

- Łatwo nie będzie, bo dzisiaj w siatkówce nie ma już łatwych rywali. Ale myślę, że Chińczycy nie są drużyną, która może nam sprawić niemiłą niespodziankę i pokonać nasz zespół - mówi były trener reprezentacji Polski, Ryszard Bosek.

Spotkania z Chinami będą dla reprezentacji Polski pierwszymi w tegorocznej Lidze Światowej meczami przed obcą publicznością. Co jest najtrudniejsze dla naszej drużyny w takich wyjazdach?

 

Myślę, że aklimatyzacja. Niełatwo jest się przyzwyczaić do dużej zmiany czasu. Co prawda cała ekipa poleciała do Chin odpowiednio wcześniej, by jakoś złagodzić ten proces, ale tak czy inaczej nie będzie on łatwy dla naszych siatkarzy. 

Co Pan sądzi o najbliższym rywalu? Czy Chińczycy są w stanie wygrać z Polską na własnym terenie?

 

Nie sądzę. Raczej nie są na tyle silni, by móc sprawić nam przykrą niespodziankę. Wprawdzie skład naszego zespołu będzie trochę "eksperymentalny", ale mimo wszystko nie powinniśmy mieć kłopotów z odniesieniem dwóch zwycięstw. Od trzech dni Polacy bardzo sumiennie przygotowują się do meczów w Chengdu i to powinno przynieść efekt.

 

A więc w Łodzi Chińczycy nie zrobili chyba na Panu specjalnie dobrego wrażenia?

 

Moim zdaniem od Mistrzostw Świata ta drużyna nie zrobiła postępu, nie podniosła swojego poziomu gry. Grają chyba nawet trochę słabiej niż na siatkarskim mundialu. Ale oni są w zupełnie innym cyklu treningowym niż my. Ich głównym celem są dopiero Igrzyska Olimpijskie w Pekinie i tam mają być w najlepszej formie. W Łodzi sprawiali wrażenie trochę "zajechanych", jakby byli w okresie bardzo ciężkiego treningu.

 

Chiński zespół potrafi bardzo dobrze zagrywać, u nas z kolei nieco słabszym elementem jest przyjęcie. Czy połączenie tych dwóch czynników może być źródłem naszych kłopotów w meczach za Wielkim Murem?

 

Nie wydaje mi się. Przede wszystkim nasi przyjmujący są bardzo dobrymi zawodnikami. Michał Winiarski świetnie odbiera serwy rywali, Sebastian Świderski też radzi sobie nieźle, mamy dobrego libero Piotra Gacka. Oni z pewnością poradzą sobie z chińskimi zagrywkami.

 

Trener Raul Lozano zabrał do Chin Mariusza Wlazłego, który wraca do formy po kontuzji. Czy dostanie szansę w spotkaniach z Azjatami?

 

Na pewno, przecież po to trener Lozano włączył go do składu na Chiny. Mariusz będzie teraz powoli będzie wchodził do gry. A czy będzie grał w pierwszym składzie czy też raczej na zmiany z ławki rezerwowych o tym już zadecyduje trener, który najlepiej widzi w jakiej jest formie i dyspozycji fizycznej.

 

Okazję do gry dostaną zapewne także debiutanci z Poznania, Marcin Możdżonek i Bartosz Kurek, którzy przeciwko Argentynie spisywali się znakomicie…

 

Ta dwójka będzie teraz otrzymywała wiele szans, wiele możliwości zaprezentowania swoich umiejętności. Możdżonek i Kurek pokazali w Poznaniu, że mają charakter i warto w nich inwestować. W Chinach trener Lozano będzie też zapewne chciał zobaczyć, jak mentalnie poradzą sobie w tych niełatwych meczach wyjazdowych.

 

Na koniec prośba o prognozy na dwa mecze z Chinami. Pójdzie łatwo, czy raczej będziemy musieli się trochę pomęczyć, żeby dwukrotnie wygrać?

 

Łatwo nie będzie, bo dziś w siatkówce nie ma już łatwych przeciwników. Ale myślę, że te mecze to przede wszystkim szansa dla trenera, by poprawić grę naszego zespołu. Musimy poprawić zagrywkę, blok i obronę, bo te trzy elementy póki co jeszcze trochę kuleją w polskiej drużynie. Atak i rozegranie mamy po Brazylijczykach najlepsze na świecie, ale zagrywka i współpraca bloku z obroną mogą być znacznie lepsze. Szlifowaniu tych elementów posłużą właśnie mecze z Chinami. No i będą one także szansą dla młodych zawodników, by się pokazać.

 

Rozmawiał – Grzegorz Wojnarowski, wp.pl

źródło: ligaswiatowa.wp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2007-06-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved