Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Montreux: Pierwsze zwycięstwo Polek

Montreux: Pierwsze zwycięstwo Polek

Po zakończeniu pierwszej partii meczu Polska - Turcja, przegranej przez nasze reprezentantki 15:25 mało kto przypuszczał, że Polki stać będzie na zwycięstwo. Biało-czerwone podniosły się jednak i pokonały rywalki 3:2.

Wejście Doroty Świeniewicz w drugim secie oraz Joanny Frąckowiak w partii czwartej miało bardzo duże znaczenie dla losów spotkania.

Do pierwszej przerwy technicznej Polki prowadziły wyrównaną walkę z Turczynkami. Po tym czasie siatkarki z Turcji „odskoczyły” na kilka punktów dzięki wyśmienitej grze blokiem (12-16). Reprezentantki Polski nie najlepiej radziły sobie w przyjęciu zagrywki, popełniając błędy. Za Joannę Staniuchę-Szczurek weszła na boisko Milena Rosner. Ta zmiana nie zmieniła obrazu gry zawodniczek trenera Bonitty. Polska przegrywa 15-25.

Za Joannę Frąckowiak na boisko weszła Dorota Świeniewicz. Najlepsza siatkarka Europy roku 2005 na początku seta popisała się dwoma asami serwisowymi. Na pierwszą przerwę techniczną „biało-czerwone” zeszły prowadząc 8-5. Z kolejnymi wymianami gra Polek wyglądała coraz lepiej. Mistrzynie Europy kończyły ataki, ustawiały skuteczny blok. Na drugą przerwę techniczną Polska schodziła przy stanie 16-11 po skutecznym ataku Doroty Świeniewicz. Po tym czasie na boisko weszła Masza Liktoras za Agnieszkę Bednarek. Do końca seta nasze siatkarki nie zwolniły tempa gry, pewnie wygrywając 25-20.

Mimo wyrównanego początku, dobrego bloku Świeniewicz i ataku Likoras Polki przegrywały 6-8. Gdy wydawało się, że biało-czerwone już wyrównają stan seta, turecka rozgrywająca posyłała piłkę do Neslihan Darnel, która w tej odsłonie meczu była nie do zatrzymania. Przy stanie 22-23 na parkiet weszła Magda Godos, zastępując Milenę Sadurek. Rozgrywająca Winiar zablokowała atak Turczynki wyrównując stan rywalizacji 23-23. Po bardzo emocjonującej końcówce lepsze okazały się siatkarki z Turcji zwyciężając 23-25.

Czwarta odsłona meczu rozpoczęła się od błędów siatkarek Turcji. Dobrze w ataku spisywała się Agnieszka Kosmatka. Na pierwszą techniczną Polki schodziły jednak przegrywając 4-8. Po tym czasie „biało-czerwone” nie potrafiły nawiązać wyrównanej walki z przeciwniczkami. Podczas drugiej przerwy technicznej reprezentantki Polski przegrywały już 11-16. Trener Bonitta postanowił wprowadzić na boisko ponownie Joannę Frąckowiak. Ta zmiana okazała się kluczowa w tej partii. Przyjmująca AWF-u Poznań wraz z Agnieszką Kosmatką kończyły ataki, które dały Polkom prowadzenie. W decydującym momencie Turczynki popełniły błąd, który kosztował je utratę tego seta 25-22.

Pierwszy punkt zdobyły Turczynki, po chwili asem serwisowym odpowiedziała Eleonora Dziękiewicz. Blok Magdy Godos dał remis 5-5 w początkowej fazie tego seta. Przy zmianie stron Polki przegrywały 6-8. Po chwili ataki Frąckowiak i Dziękiewicz sprawiają, że na tablicy wyników było 8-8. W decydujących momentach rozgrywająca reprezentacji Polski kierowała piłki do Kosmatki, która pewnie zdobywała kolejne punkty, dając w ważnym momencie wyrównanie 12-12 skutecznym blokiem. W końcówce Polki prezentowały dobrą grę, dzięki której zwyciężyły 15-13 i całe spotkanie 3-2.

35      |    błąd    |   25

Polska: Staniucha (1), Sadurek, Kosmatka (17), Bednarek (2), Frąckowiak (8), Dziękiewicz (14), Zenik (libero, 1) oraz Świeniewicz (7), Liktoras (10), Rosner (6), Godos (2)

Turcja: Darnel (28), Erdem (14), Gumus (9), Kirdar (13), Agca, Ozbek (9), Kayalar (libero) oraz Yeldan, Celik, Denkel (1), Ozsoy (6)

Jeszcze dziś w ramach turnieju Montreux Volley Masters odbędą się następujące spotkania:

godz. 18:30 Chiny - Kuba
godz. 21:00 Rosja - Holandia

źródło: reprezentacja.net