Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, grupa B: Włosi lepsi od Francuzów, USA wygrywa z Japonią

LŚ, grupa B: Włosi lepsi od Francuzów, USA wygrywa z Japonią

Po dwóch wyraźnie wygranych przez Włochów setach wydawało się, że piątkowy mecz szybko rozstrzygną na własną korzyść. Jednak w następnych partiach zespół francuski postawił gospodarzom poprzeczkę dużo wyżej.

W pierwszym secie Włosi od początku objęli prowadzenie, głównie dzięki dużej skuteczności w ataku. Dobra postawa Savaniego i Mastrangelo oraz błędy popełniane przez Francuzów sprawiły, że na pierwszej przerwie technicznej prowadzili gospodarze spotkania – Włosi. Francja próbowała odrobić straty dzięki ciekawym rozwiązaniom w ataku, jednak nie pozwolił na to świetnie atakujący Savani i blokujący Sala . Na drugiej przerwie technicznej dalej górą byli Azzurri. W końcówce seta o czas dla swojej drużyny prosił jeszcze trener Francji, jednak przy dobrym przyjęciu Włosi spokojnie doprowadzili tego seta do końca. Ostatni punkt dla włoskiej drużyny zdobył Gavotto .

Na początku drugiego seta role się odwróciły i to Francuzi rozpoczęli od prowadzenia. Przy stanie 5:1 dla Francji do gry poderwali się Włosi. Dobre przyjęcie Włochów pozwoliło im na szybkie odrobienie strat i wyjście na prowadzenie 10:9. Kolejne dwa punkty dla gospodarzy zdobył Savani oraz Cernic . Na drugą przerwę techniczną Włosi schodzili, prowadząc 16:13. Już do końca tej partii Azzurri kontrolowali sytuację na boisku i zakończyli ten set identycznym wynikiem jak partię pierwszą, 25:20.

W trzecim secie trener Włochów, Montali wprowadził na boisko w miejsce Matery Nutiego . Francji udało się w tej partii spotkania szybko objąć prowadzenie. Włosi natomiast często mylili się w ataku, wynikiem czego przewaga Francuzów urosła do pięciu punktów. Do końca seta Włosi próbowali odrobić straty. W końcówce trzy z rzędu kontrowersyjne decyzje sędziego sprawiły jednak, że to goście zwyciężyli 25:22.

Decyzje podjęte przez sędziego w końcówce trzeciej partii okazały się kluczowe dla postawy Francji w kolejnej odsłonie spotkania. Na pierwszą przerwę techniczną goście schodzili prowadząc 8:4. Wprawdzie Włosi podejmowali walkę, ale ich ataki nie były tak skuteczne jak w pierwszych dwóch setach. Przy stanie 20:13 tie-break był już przesądzony. Ostatecznie ta partia zakończyła się zwycięstwem Francji 25:15.

Do tie – breaka włoska drużyna przystąpiła bardzo skoncentrowana i od razu objęła prowadzenie 6:3, a następnie 8:4. Przewaga ta została utrzymana aż do końca. Azzurri wygrali tie-break 17:15, a do zwycięstwa swoją dobrą grą przyczynili się w szczególności Savani i Cernic .

Powiedzieli po meczu:

Cristian Savani (Włochy): Jesteśmy bardzo szczęśliwi z powodu tej wygranej. Właśnie zakończyliśmy okres intensywnych trzytygodniowych treningów, więc być może trudy tego były trochę widoczne dzisiaj na boisku. Gramy obecnie jedynie na 50% swoich możliwości, w związku z czym tym bardziej cieszy nas dzisiejszy wynik.

Guillaume Samica (Francja): Dzisiejszy mecz był podobny do spotkania, które rozegraliśmy przeciwko Włochom podczas ostatnich Mistrzostwa Świata. Wtedy Włosi również wygrali dwa pierwsze sety, my natomiast byliśmy lepsi w partii trzeciej i czwartej. Przeciwko Włochom nie można grac ‘lekkiej’ siatkówki.

Giampaolo Montali (trener Włoch): Jestem bardzo zadowolony z postawy moich graczy. Włożyli oni w ten mecz bardzo dużo energii. Z siedmiu zawodników, którzy dzisiaj wystąpili aż czterech debiutowało. Byłem bardzo więc ciekawy dzisiejszego rezultatu. W trzecim i czwartym secie trochę się pogubiliśmy, ale zawodnicy dali z siebie wszystko.

Philippe Blain (trener Francji): Jestem trochę zły na swoich zawodników. Mieliśmy dużą szansę na pokonanie Włochów i nie wykorzystaliśmy jej. Nie graliśmy od początku, popełniliśmy zbyt dużo błędów. W przyszłości musi ich być zdecydowania mniej. Nie chcę byśmy byli postrzegani jako faworycie rozgrywek. Ja chcę, żebyśmy po prostu zagrali w finale.

Składy drużyn:

Włochy : Mastrangelo, Mattera, Farina (L), Savani, Gavotto, Sala, Cernic oraz Nuti, Paparoni, Perazzolo

Francja : Slavev, Vadeleux, Granvorka (K), Pujol, Samica, Kieffer, Exiga (L) oraz Kapfer, Rouzier, Montmeat, Geiler

Włochy – Francja 3:2

(25:20, 25:20, 22:25, 15:25, 17:15)

Amerykanie prowadzili od początku spotkania i na pierwszą przerwę techniczną schodzili z dwupunktową przewagą. Zaraz po przerwie na zagrywkę wszedł David Lee i po jego serwisach Amerykanie zdobyli kolejne trzy punkty (11:6). Japończykom nie udało się odrobić strat już do końca seta.

Japonia poderwała się do gry w drugiej części spotkania. Bardzo skutecznie w azjatyckiej drużynie atakowali Yusuke Ishijima oraz Yu Koshikawa . Wprawdzie to Stany Zjednoczone były minimalnie lepsze na pierwszej przerwie technicznej (8:7), ale chwilę później dwa punktu z bloku zdobyli Japończycy i w rezultacie wyszli oni na prowadzenie 9:8. Po bloku Gardnera i Lee był remis, a as serwisowy Priddy’ego dał prowadzenie USA (10:9). Amerykanie nie byli jednak w stanie utrzymać tej małej przewagi. Po ataku Ishijimy na tablicy wyświetlił się wynik 11:10 dla Japonii i to właśnie ta drużyna triumfowała w tej części meczu.

W secie trzecim na pierwszej przerwie technicznej lepsi byli Amerykanie (8:5), jednak Japończycy przez całą partię nie pozwolili rywalom na zwiększenie zbytnio dystansu punktowego. Przy wyniku 25:25 Japonia popełniła błąd w ataku, co dało Amerykanom piłkę setową, którą wykorzystał Priddy .

W czwartym secie od samego początku górą byli reprezentanci Stanów Zjednoczonych. Już na pierwszej przerwie technicznej objęli wysokie prowadzenie 8:3 i nie oddali go już do końca seta.

USA : Rooney, Taliaferro, Lambourne (L), Lee, Priddy, Millar, Gardner oraz Eatherton, Salmon (K), Billings

Japonia : Kawaura, Naohiro, Tanabe (L), Matsumoto, Ishijima, Koshikawa, Tomonaga oraz Chiba(K), Shimano, Imada, Tomimatsu

USA – Japonia 3:1

(25:17, 23:25, 27:25, 25:19)