Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Centrostal będzie szukał nowego szkoleniowca

Centrostal będzie szukał nowego szkoleniowca

To prawdziwy paradoks. Centrostal/Focus Park jest czwartym zespołem w Polsce i żadna bydgoska drużyna nie przebije w tym roku tego osiągnięcia. To jednak nie pomoże trenerowi siatkarek, Piotrowi Makowskiemu, który zostanie zwolniony.

To nieoficjalna jeszcze wiadomość, której w poniedziałek ani sam szkoleniowiec, ani też władze klubu nie chciały komentować.

Taka personalna decyzja jest w gestii zarządu – mówił nam Makowski.Kierujemy klubem w sposób kolegialny i na posiedzeniu całego zarządu podsumujemy i ocenimy osiągnięcia zespołu. Moim zdaniem drużyna nie wykorzystała swego potencjału zawodniczego – powiedział prezes bydgoskiego Pałacu Edwin Warczak. Sprawa jest więc chyba przesądzona, o tym dowiemy się już we wtorek.

Przypomnijmy, że Makowski, osiągający mistrzowskie wyniki z zespołami młodzieżowymi Pałacu (jeszcze w tym sezonie kadetki, którymi się opiekował razem z Rafałem Gąsiorem zdobyły brązowy medal MP) przejął seniorki bydgoskiego klubu trzy lata temu po Leszku Piaseckim. Od razu w pierwszym sezonie wywalczył wicemistrzostwo kraju i Puchar Polski. Potem było gorzej – dwukrotnie czwarte miejsce.

I szczególnie tej pozycji, tuż za podium, osiągniętej w tym roku nie mogą wybaczyć Makowskiemu niektórzy przedstawiciele sponsorów klubu i członkowie zarządu Pałacu. Celem na ten rok miał być bowiem medal – bo 2007 jest rokiem specjalnym dla Pałacu. Mija 25 lat od jego założenia i 15 lat nieprzerwanych występów w ekstraklasie. W 1982 r. bydgoskie siatkarki osiągnęły także swój największy sukces – mistrzostwo kraju zdobyte pod wodzą Jerzego Skrobeckiego.

Zespół Makowskiego nie stanął jednak na podium – stąd wielkie rozczarowanie. Wyniki pokazują, że Centrostal/Focus Park był solidnym zespołem. Wygrał wszystkie mecze z zespołami, które zajęły w lidze miejsca od piątego do dziesiątego. Wpadek więc nie było. Niestety, bilans spotkań z najlepszą trójką Ligi Siatkówki Kobiet (Winiary Kalisz, Nafta Piła, Aluprof Bielsko-Biała) jest bardzo niekorzystny – po dwie przegrane z Winiarami i Naftą oraz remis 1:1 z Aluprofem w rundzie zasadniczej. Jeszcze gorzej było w play-off (półfinał z Naftą 0:3 i pojedynek o 3. miejsce z bielszczankami też 0:3).

Bolesny był też styl porażek, szczególnie z Naftą (obecnie Farmutil) i Winiarami na własnym parkiecie.

Dlaczego bydgoszczanki nie zdołały zagrozić czołowej trójce, analizowaliśmy tydzień temu: słabsza niż u rywali rozgrywająca, niższa forma środkowej Iljany Goczewej, nierówna dyspozycja Joanny Kuligowskiej i Karoliny Ciaszkiewicz. Już wtedy zresztą przewidywaliśmy taki scenariusz wydarzeń. Zwolnienie trenera jest dla klubu z pewnością łatwiejsze i tańsze niż wymiana kilku zawodniczek z obecnego składu. Okazało się także, że tym razem klubowe zamiary nie były adekwatne do posiadanych sił, przede wszystkim finansowych. Więcej pieniędzy mieli nie tylko medaliści, ale także Muszynianka i Pronar Zeto Białystok.

Najprawdopodobniej jutro poznamy oficjalną decyzję zarządu bydgoskiego klubu w sprawie Makowskiego. Kto będzie jego ewentualnym następcą, jeszcze nie wiadomo. Jedno jest pewne, jeśli władze Pałacu zdecydują się na nowego szkoleniowca, będą musiały mu zapłacić więcej niż kosztował klub pochodzący z Bydgoszczy Makowski.

W pracy z ludźmi zawsze występuje wzajemne zmęczenie materiału. Potęgują to stresy, tym większe, im wyższe są cele, które zespół ma osiągnąć. Oczywiście wiele także zależy od osobowości. Kiedy siła tego układu maleje, trudno jest osiągać optymalne wyniki i siła ekipy maleje. Zespół z Bydgoszczy zajął czwarte miejsce i to przecież nie jest porażka. A przewietrzanie drużyny od szkoleniowca jest już postawione na głowie. Trener Makowski swoją robotę wykonał dobrze i z pewnością nie był najsłabszym ogniwem w zespole. Znajdzie się w Polsce niejeden pracodawca, który z chęcią zatrudni takiego fachowca powiedział Leszek Piasecki – przez 4 sezony trener Centrostalu, obecnie szkoleniowiec kadry B Polski.

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Więcej artykułów z dnia :
2007-05-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved