Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > LSK: Siatkarki Winiar Kalisz mistrzyniami Polski

LSK: Siatkarki Winiar Kalisz mistrzyniami Polski

W czwartym meczu finałowym zespół Winiar Kalisz dopiął celu, zdobywając mistrzostwo kraju. Kaliszanki wygrały z Farmutilem Piła 3:1, po niezwykle zaciętym boju w czwartej partii.

Spotkanie rozpoczęło się od prowadzenia Farmutilu Piła 3-1, nie długo pilanki cieszyły się jednak z dobrego wyniku. Winiary odrobiły straty (3-3) i dołożyły jeszcze dwa punkty 5-3. Fatalną serię przerwała tylko na moment Agnieszka Kosmatka, która zdobyła punkt z ataku (4-5). Kaliska maszyna rozkręcała się coraz bardziej gromiąc pilanki 4-10. Bardzo dobre bloki Milady Spalovej oraz Eleonory Dziękiewicz nie dawały szans Farmutilowi na odrobienie punktów (7-12, 9-14). Kiedy wydawało się, iż gospodynie grać już gorzej nie mogą, przytrafił im się kolejny pięciopunktowy przestój a na tablicy wyników widniał wynik 9-19. Pilankom nic nie wychodziło – w ataku myliła się Agnieszka Kosmatka a na dodatek złego w Farmutilu nie funkcjonowała ich największa siła czyli blok. Kaliszanki bez większych problemów spokojnie „dowiozły” zwycięstwo w pierwszej partii 25-15 i objęły prowadzenie w całym meczu 1:0. (atak 11-13, blok 0-5, zagrywka 0-2).

Po fatalnej porażce pilskiej drużyny w secie pierwszym nastroje w drużynie nie sprzyjały dobrej grze, tym bardziej, że zaczęły od porażki 1-4, po czym trener Jerzy Matlak od razu poprosił o czas. Pierwsza przerwa techniczna rozpoczęła się przy prowadzeniu Winiar 8-5. Nastroje w ekipie Jerzego Matlaka poprawił atak z przechodzącej piłki Agnieszki Kosmatki, wówczas na tablicy wyników widniał wynik 11-12. Dla ostudzenia emocji tym razem trener kaliszanek – Igor Prielożny poprosił o przerwę. Jak się później okazało przerwa była „strzałem w dziesiątkę” – Winiary zdobyły cztery punkty z rzędu schodząc tym samym z prowadzeniem na drugą przerwę techniczną 16-11. Farmutil jednak zdołał utrzymać dystans do rywalek przegrywając tylko 16-18, 21-22. Eleonora Dziękiewicz zdobyła ze środka siatki 23. punkt dla Winiar i sytuacja pilanek zrobiła się bardzo zła. Cztery kolejne akcje niespodziewanie wygrały siatkarki Farmutilu, które po ataku Agnieszki Bednarek z przechodzącej piłki zwyciężyły 25-23 i doprowadziły do remisu w meczu 1:1. (atak 16-15, blok 1-2, zagrywka 0-0).

Trzeci set rozpoczęły kaliszanki bardzo podobnie jak poprzednie, czyli od swojego prowadzenia (3-4, 4-8), (ataki z „obejścia” Milady Spalovej, były nie do zatrzymania, zawodniczka grała praktyczne ze 100% skutecznością ataku). Winiary powiększały przewagę nad pilankami 5-11, 9-15. Niebezpiecznie blisko pilanki zbliżyły się tylko przy stanie 13-16, jednak szybka interwencja trenera Prielożnego nie doprowadziła do wyrównania. Kaliszanki kontrolowały przebieg seta prowadząc 13-19, 15-21, 17-24. Ostatnią akcję w secie przeprowadziła Anna Barańska, która tym samym podsumowała, że partia należała do niej (8 pkt. w secie), 25-18 i w całym spotkaniu 1:2. (atak 8-17, blok 1-2, zagrywka 1-3).

Tradycji stało się zadość… pilanki ponownie rozpoczęły bardzo słabo seta przegrywając już 1-4. Akcje Iriny Starzyńskiej ze środka siatki doprowadzają do zbliżenia się Farmutilu 3-4. Przerwa techniczna rozpoczęła się od prowadzenia kaliszanek 8-6. Po przerwie Anita Chojnacka doprowadziła do remisu 10-10 a dwa ataki Agnieszki Kosmatki wyprowadzają Farmutil Piła na prowadzenie 12-10. Środek seta bardzo zacięty 12-12, 14-14, 15-15 a po późniejszych akcjach pilanki prowadzą 20-18. Kolejne cztery akcje padły już łupem Winiar, 20-22, lecz gospodynie szybko doprowadziły do remisu 22-22. Remis w końcówce widniał jeszcze na wiele razy 23-23, 24-24, 25-25, 26-26 a pilanki dzielnie broniły się przed piłkami meczowymi kaliszanek. Anna Woźniakowska zdobyła 27. punkt dla Winiar a spotkanie zakończyła Anna Barańska atakiem po bloku pilanek 28-26 i w całym spotkaniu 3:1. (atak 16-17, blok 3-3, zagrywka 0-1). Tym samym złote medale zawisły na szyjach siatkarek z Kalisza a srebro zostało w Pile.

Najlepszą zawodniczką spotkania została wybrana Anna Barańska. Bardzo dobre spotkanie po stronie Winiar rozegrała bez wątpienia rozgrywająca Olga Owczynnikowa, która bardzo skutecznie mijała blok pilanek. Na wyróżnienie zasługują także ataki Milady Spalovej z obejścia – praktycznie 100%. Natomiast ze strony pilskiego klubu podobać mogły się akcje Iriny Starzyńskiej ze środka siatki a także Agnieszki Kosmatki. Zawiodła natomiast Beata Strządała, która wczoraj i dziś nie zagrała na swoim poziomie.

Punkty zespołu:

Farmutil: Agnieszka Kosmatka (18), Irina Starzyńska (13), Agnieszka Bednarek (9), Anita Chojnacka (8), Michela Teixeira (5), Katarzyna Skorupa (4), Beata Strządała (0), Katarzyna Wysocka (0).

Winiary: Anna Barańska (22), Milada Spalova (18), Anna Woźniakowska (14), Tereza Matuszkova (13), Eleonora Dziękiewicz (11), Olga Ovcinnikova (2).

ATAK 51-62, BLOK 5-12, ZAGRYWKA 1-6.

Farmutil Piła – Winiary Kalisz 1:3

(15:25, 25:23, 18:25, 26:28)

Farmutil: Skorupa, Starzyńska, Bednarek, Strządała, Michela, Kosmatka, Kuehn (lib) oraz Chojnacka, Wysocka.

Winiary: Ovcinnikova, Spalova, Dziękiewicz, Matuszkova, Woźniakowska, Barańska, Sawicka (lib) oraz Godos.