Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, grupa C: Zwycięstwa Kubańczyków i Rosjan

LŚ, grupa C: Zwycięstwa Kubańczyków i Rosjan

W pierwszym spotkaniu grupy "C" tej edycji Ligi Światowej, Kuba pokonała 3:1 podopiecznych Grzegorza Rysia - siatkarzy Egiptu. W drugim meczu tej grupy, Rosjanie pokonali 3:0 Serbów.

Zdeterminowani Kubańczycy po aferze związanej z ucieczką dwóch swoich reprezentantów bardzo chcieli wygrać inauguracyjne spotkanie w swojej grupie. Kibice zgromadzeni w hali w Hawanie stworzyli niezapomnianą atmosferę, która nieco przycichła jedynie w trzecim, wygranym przez Egipcjan secie.

Gospodarze dominowali od początku meczu, głównie dzięki swojemu rozgrywajacemu, Diazowi , który rowno rozdzielał atak w swoim zespole. Skuteczny na skrzydle był również atakujacy Raidel Corrales . Dokładnie taka sama sytuacja była w drugim secie, zawodnicy kubańscy utrzymywali bezpieczną trzypunktową przwagę skutecznie grając również w elemencie bloku.

Egipcjanie zaskoczyli wszystkich w trzeciej odsłonie, którą rozpoczęli od efektywnego bloku na Simonie . Cały set toczył się pod dyktando ambitnych podopiecznych Grzegorza Rysia . Gospodarze odzyskali przewagę w czwartej partii wygrywając ostatecznie 3:1 w całym spotkaniu.

Najwięcej punktów zapisał na koncie zespołu kubańskiego Aties Simon , 21 z czego 7 zdobył po bloku na Egipcie. W zespole z Afryki najlepiej punktującym zawodnikiem był Mohamed Gabal , zdobywca 12 punktów. O jeden mniej zapisali na swoim koncie Saleh Youssef oraz Hossam Shaarawy .

Kuba – Egipt 3:1

(25:17, 25:20, 22:25, 25:21)

Składy:

Kuba: Rolando Jurquín, Oriel Camejo, Roberlandy Simon, Yoandri Diaz, Odelvis Dominico, Michael Sánchez

Egipt: Mohamed Gabal, Wael Al Aydy, Hassan Ashraf Abouel, Saleh Youssef, Mohammed Badawy, Mohammed Elnafrawy, Hossan Shaarawy

Wypowiedzi pomeczowe:

Hassan Ashraf Abouel (kapitan Egiptu):

Znaliśmy siłę kubańskiego zespołu. Dzisiaj zagraliśmy świetny mecz, mimo, że zostawiliśmy w Kairze czterch naszych podstawowych zawodników. Moi koledzy wykonali świetną pracę na boisku i może jutro ten wynik będzie inny.

Pavel Pimienta (kapitan Kuby):

Zagraliśmy bardzo niestabilnie dzisiejszego wieczoru. Nie jesteśmy zadowoleni z tego co pokazaliśmy ponieważ oczekiwaliśmy więcej z tych meczów. Poziom tych zawodów wzrasta każdego roku. Rozumiem, że Egipt przyjechał bez swoich gwiazd, ale u nas również pojawiły się zmiany. Mecze w Kairze będą jeszcze trudniejsze.

Orlando Samuel (trener Kuby):

Poziom tego meczu był niski i bardzo niestabilny. Czterech naszych zawodników zagrało dzisiaj pierwszy mecz w międzynarodowych rozgrywkach. Myślę, że w trakcie trwania Ligi Światowej będziemy grać lepiej. Musimy zwrócić naszym zawodnikom większą uwagę na wykonywanie taktyki, abyśmy mogli rozwiązywać nasze błędy.

Grzegorz Ryś (trener Egyptu):

Potrzebujemy zdecydowanie więcej czasu aby poprawić naszą grę. Pokonanie Kubańczyków w trzecim secie było świetnym tego początkiem. Cieszyliśmy się ponieważ gramy tutaj bez naszych gwiazd. Kuba to silny zespół. Obydwa zespoły popełniły dzisiaj mnóstwo błędów. Jutro oczekujemy lepszego meczu. Chciałbym aby jutro było pięć setów i mój zespół mógł pograć jak najwięcej.

W drugim meczu grupy "C" Rosjanie bez straty seta pokonali młody zespół Serbii. Obydwa zespoły zagrały w odmłodzonym składzie. Było to zwłaszcza widoczne po serbskiej stronie, gdzie najstarszy zawodnik na boisku urodził się w 1983 roku. Rosjanie od początku meczu prowadzili dwoma punktami. Przewaga reprezentantów Sbornej utrzymywała się przez cała partię i gdy wydawało się, że pewnie zakończą tego seta, skuteczny blok Dragana Stankovića wyrównał stan seta na 24:24. Mimo to bardziej doświadczony zespół po błędach włąsnych Plavich zakończył partię sukcesem 29:27.

Serbowie zupełnie stanęli w drugiej odsłonie. Rosjanie prowadzeni przez swojego rozgrywającego, który wrócił do reprezentacji po dwóch latach przerwy, dali popis gry blokiem. Ostapienko był w tym elemencie nie do zatrzymania. Set zakończony do 14 podciął serbskie skrzydła.

Mimo to ambitni reprezentanci z Bałkanów próbowali w trzeciej odsłonie dotrzymać kroku swoim rywalom. Udawało im się to aż do stanu 21:21. Gdy na zagrywce pojawił się Wolkow losy seta oraz całego spotkania zostały rozstrzygnięte. Ctery punkty z rzędu zdobytę przez Rosjan zakończyły seta wynikiem 25:21 i całe spotkanie 3:0.

Rosja – Serbia 3:0

(29:27,25:14, 25:21)

Składy:

Rosja : Korneev Alexander, Volkov Alexander, Berezhko Yuriy, Khamuttskikh Vadim, Ostapenko Alexei, Tereshin Maxim, Verbov Alexey oraz Grankine Serguei, Danilov Roman, Matkovski Evgeny

Serbia : Bojovic Dejan, Bjelica Novica, Kovacevic Nikola, Stankovic Dragan, Petkovic Vlado, Nikic Milos, Samardzic Marko oraz Peric Branimir, Dukic Nemanja, Dokic Tomislav, Radic Dejan

Novica Bjelica (kapitan Serbii):

To duży zaszczyt dla nas młodych stanąć po dwóch stronach z reprezentacją Rosji. Mecz z tak silnym rywalem nie pozwala nam robić błędów, jeśli chcemy myśleć o wygranej. Mamy nadzieję, że jutro Rosjanie nie zagrają tak dobrze.

Vadim Khamuttskikh (kapitan Rosjan):

Przede wszystkim chciałbym podziękować za miłe słowa. Dzisiaj staraliśmy się zagrać najlepiej jak tylko potrafimy i pokazać co zrobiliśmy przez ostatni tydzień. Chcieliśmy pokazać nasze pragnienie wygrania tej grupy. Mam nadzieję, że nasza gra będzie już tylko lepsza i sprawimy naszym fanom radość z sukcesów.

Igor Kolaković (trener Serbii):

Przede wszystkim gratuluję Rosjanom zwycięstwa, zagrali swietne spotkanie. Przyjechaliśmy tutaj w zmienionym składzie, większość moich zawodników nie ma międzynarodowego doświadczenia. Zaczęliśmy dzisiaj dobrze, ale później popełniliśmy błędy zarówno w przyjęcieu jak i na zagrywce. Tym sposobem nie mogliśmy wygrać.