Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ: Pierwszy rywal Polaków – Chiny

LŚ: Pierwszy rywal Polaków – Chiny

fot. archiwum

Polacy jeszcze nie mierzyli się z Chińczykami w Lidze Światowej, chociaż grali już z nimi w innych turniejach. Ostatni raz ekipy walczyły w Japonii, w mistrzostwach świata, a Polacy wygrali 3:0.

Ubiegłoroczny mundial reprezentanci Państwa Środka zakończyli na odległej pozycji (w przedziale 17–20), zajmując czwarte miejsce w grupie A. Do awansu do drugiej rundy zabrakło im jednak tylko seta.

 

Chińczycy tylko raz startowali w igrzyskach olimpijskich (1984 w Los Angeles), zajmując tam 8. miejsce. Za rok czeka ich drugi olimpijski egzamin, ale już chyba o wiele bardziej stresujący, bo przed własną publicznością w Pekinie. – Jako gospodarz mamy zapewniony udział w igrzyskach, więc nie musimy przebijać się przez kwalifikacje – mówi trener Chińczyków Zhou Jian . – Nie mamy też presji w Lidze Światowej. Chcę po prostu, żeby moi zawodnicy zagrali na tyle, na ile ich stać. 

W przeciwieństwie do Polaków, nasi najbliżsi rywale mieli mnóstwo czasu na przygotowania do sezonu. Prawie 40 dni spędzili na zgrupowaniu w kraju, tuż przed wylotem do Europy rozegrali trzy towarzyskie mecze z Kazachstanem (zwycięstwa 3:2 i dwukrotnie po 3:0). W tym roku Chińczycy, zajmujący 16. miejsce w światowym rankingu startują w Lidze Światowej już po raz 11 (wygrali 30 spotkań – przegrali 102). Ich zespół miał przerwę w latach 1998–2003. W sezonie 2003 Ruben Acosta włączył tę ekipę do tych elitarnych rozgrywek, ale z powodu panującej w Azji choroby SARS inne zespoły obawiały się przyjazdu do Państwa Środka i ostatecznie Chińczyków wycofano z LŚ. Powrót nastąpił więc dopiero w 2004 roku.

źródło: sports.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2007-05-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved