Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ: Na inaugurację, łatwe 3:0 Polski z Chinami

LŚ: Na inaugurację, łatwe 3:0 Polski z Chinami

Mecz drużyn Polski i Chin w Łodzi, to inauguracja tej edycji Ligi Światowej. Wicemistrzowie świata dominowali we wszystkich odsłonach nad Azjatami, bardzo pewnie wygrywając 3:0.

Od wyrównanej gry rozpoczęła się w pierwszym secie meczu z Chinami przygoda polskiej reprezentacji w tegorocznej Lidze Światowej. Dopiero po bloku Winiarskiego i Grzyba biało – czerwoni mogli wyjść na prowadzenie 4:3. Skuteczny atak z drugiej linii Gruszki i kontra z krótkiej Grzyba dały Polakom prowadzenie 6:4. Autowy atak Szymańskiego pozwolił Chińczykom wyrównać do stanu 6:6. Na pierwszą przerwę techniczną drużyny schodziły przy jednopunktowym prowadzeniu gospodarzy. Polacy grali ciekawą i urozmaiconą siatkówkę. Chińczycy natomiast starali się im dorównać, jednak popełniali przy tym dużo błędów. Na atak ze środka z drugiej linii Winiarskiego podopieczni trenera Zhou Jianana odpowiedzieli podwójną krótką. Na trzy punkty przewagi wyprowadził biało – czerwonych kolejny blok pary GrzybWiniarski . Przy drugiej przerwie technicznej Polacy prowadzili 16:12, po skutecznej kontrze z lewego skrzydła kapitana polskiej reprezentacji, Piotra Gruszki . Gdy Chińczycy kończą sytuacyjną piłkę jest 17:14 dla Polaków, którzy nie stracili jej już do końca seta. A wręcz przeciwnie jeszcze ją podwyższyli. Najpierw Zagumny z Kadziewiczem bardzo dobrze spisali się w bloku. Później podwójną krótką skończył Winiarski . Polacy prowadzili 24:19. Wtedy w polu zagrywki stanął Szymański i zakończył seta asem serwisowym.

Także w drugiej partii na początku wynik był bardzo wyrównany, gdyż drużyny grały prawie cały czas punkt za punkt. Po nieudanym przyjęciu Winiarskiego Jianjun Cui zaatakował z przechodzącej, wyprowadzając tym samym swój zespół na prowadzenie 4:3. Po ataku z krótkiej Grzyba i skutecznej zagrywce Winiarskiego to Polacy prowadzili 6:5. Skuteczny atak z trudnej piłki Gruszki pozwolił zejść polskiej reprezentacji na pierwszą przerwę techniczną przy jednopunktowym prowadzeniu. Po przerwie dodatkowo skutecznie z kontry zaatakował Szymański , chwilę później Kadziewicz , a Gruszka skutecznie huknął z zagrywki i biało – czerwoni prowadzili 11:8. Paweł Zagumny chcąc podkreślić swoją dobrą postawę w tym meczu, kiwnął z drugiej piłki. Jednak zagranie to nie wyszło polskiemu rozgrywającemu, który po kiwnięciu dotknął ręką taśmy. W końcówce seta Polacy się rozpędzili i nikt nie był w stanie ich zatrzymać. Najpierw na pełnej szybkości zaatakował kapitan Polaków, Piotr Gruszka . Po jego ataku Michał Winiarski zatrzymał przeciwnika blokiem i Polska prowadziła 19:14. Kolejna akcja to szybka gra i długa wymiana piłek. Zwyciężyli w niej Chińczycy. Po tej akcji biało – czerwoni nabrali przysłowiowego wiatru w żagle. Atak i blok Winiarskiego , as serwisowy Kadziewicza i blok Grzyba dały polskiej drużynie piłkę setową przy stanie 24:15. Seta zakończył atak ze środka Wojciecha Grzyba .

Tak jak i w poprzednich partiach początek trzeciej odsłony był wyrównany. Dopiero po przerwie technicznej goście po bloku na Gruszce wyszli na dwupunktowe prowadzenie 9:7. Chwilę po tym kapitan Polaków poprawił się, jednak Chińczycy utrzymywali jedno lub dwupunktową przewagę. Na drugą przerwę techniczną drużyny schodziły po długiej akcji rozstrzygniętej na korzyść gości. Trzeba jednak przyznać, że Polacy zagrali w niej z dużym poświęceniem. Po przerwie skutecznie kiwnąć udało się Pawłowi Zagumnemu , który w dzisiejszym meczu bardzo mądrze rozdzielał piłki. Także Kadziewicz nie zmarnował szansy na zdobycie punktu i skutecznie zaatakował z kontry. Chwilę później Gruszka bardzo dobrze zagrywa, co pozwala polskiemu środkowemu ponownie zaatakować, tym razem z przechodzącej. W taki sposób polska drużyna odrobiła straty i dogoniła rywali. Chiński trener widząc, że gra jego podopiecznym nie idzie poprosił o czas, który w pewnym stopniu pomógł gościom. Po przerwie Qiong Shen skutecznie atakuje, a Winiarski myli się posyłając swój atak w aut. Chińczycy znowu prowadzą 18:16. Jednak długo tego prowadzenia nie utrzymali. Kiwka Zagumnego , kontrataki Winiarskiego i Szymańskiego oraz atak z przechodzącej tego drugiego pozwoliły cieszyć się zarówno naszej reprezentacji jak i kibicom zgromadzonym w łódzkiej hali z prowadzenia 21:19. Nie pomógł już nawet czas chińskiego trenera, po którym skutecznie zablokował Grzyb , podwyższając prowadzenie biało – czerwonych do 22:19. W końcówce jak i w całym meczu goście mylili się co pomagało naszym siatkarzom. Gdy Paweł Zagumny wystawił piłkę jedną ręką na krótką z tyłu do Grzyba kibice w hali MOSiRu mogli krzyczeć „ostatni, ostatni!”. Po długiej akcji pięknym atakiem cały mecz zakończył tak jak na kapitana przystało Piotr Gruszka .

Polska – Chiny 3:0 (25:20, 25:16, 25:21)

Składy:

Polska : Winiarski, Gruszka, Zagumny, Grzyb, Kadziewicz, Szymański, Gacek (libero) oraz Bąkiewicz. Trener : Raul Lozano

Chiny : Cui X., Cui J., Yu, Shen, Jiang, Fang, Ren (libero) oraz Guo, Li, Yuan, Hu. Trener : Zhou