Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Japońska gwiazda – Takahiro Yamamoto

Japońska gwiazda – Takahiro Yamamoto

Kiedy na boisku pojawia się ten wysoki atakujący, tłumy japońskich fanek wpadają w szał. Dziewczyny krzyczą tak intensywnie, że trudno usłyszeć cokolwiek innego. Takie efekty wywołuje największa japońska gwiazda siatkówki - Takahiro Yamamoto.

Trudno polemizować z poglądami młodych Japonek na temat urody Takahiro Yamamoto. Warto jednak skupić się przede wszystkim na walorach sportowych tego zawodnika. Yamamoto jest bardzo wysoki jak na Japończyka, mierzy sobie 200 cm, waży 87 kg i występuje na pozycji atakującego. Jest zawodnikiem leworęcznym i choć nie skacze szczególnie wysoko, potrafi seriami zdobywać punkty zarówno dla swojego zespołu klubowego Panasonic Panthers, jak i dla reprezentacji Japonii. Uchodzi za siatkarza o wspaniałych cechach wolicjonalnych, szczególnie dobrze gra wtedy, kiedy zespołowi nie idzie oraz w końcówkach ważnych setów i meczów. Tę umiejętność ceni też w siatkarzach najbardziej. Yamamoto podkreśla zawsze, że jeżeli znajduje na boisku stara się być liderem swojej drużyny, ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele od niego zależy.

Takahiro Yamamoto kojarzony się w świecie siatkówki przede wszystkim z atomową zagrywką. Jest jednym z niewielu siatkarzy na świecie, którzy potrafią w dowolny sposób sterować mocą i kierunkami swoich uderzeń zza linii dziewiątego metra i doprowadzać tym samym przyjmujących przeciwnika do stanu bezradności. W 2005 roku w zawodach Pucharu Świata rozegranych właśnie w Japonii, Yamamoto został wybrany najlepszym zawodnikiem. Nie był to tylko ukłon FIVB w stronę gospodarzy. Dyspozycja japońskiego mańkuta była rewelacyjna. Był najskuteczniejszym zawodnikiem turnieju i niejednokrotnie radził sobie z podwójnym i potrójnym blokiem rywali ze ścisłej czołówki światowej.Największa gwiazda reprezentacji Japonii ma 29 lat, jest więc w najlepszym siatkarskim wieku. Słabością reprezentacji Japonii jest jednak niski wzrost poszczególnych siatkarzy i dwumetrowy wzrost Yamamoto jest w tym przypadku jedynie wyjątkiem potwierdzającym regułę. Japonia, mimo ogromnej rzeszy świetnie wyszkolonych technicznie graczy jest tylko zespołem statystów największych wydarzeń światowej siatkówki i wspaniała gra Yamamoto niewiele pomaga. Japończyków nie należy jednak lekceważyć, a dokładna analiza taktyczna ulubionych kierunków ataku przez leworęcznego Yamamoto jest absolutnie niezbędna.

Pochodzący z Tottori siatkarz, mieszkujący obecnie z racji obowiązków zawodowych (występy w Panasonic Panthers) w Tokio prywatnie jest entuzjastą amerykańskiej popkultury, w szczególności muzyki pop. Jego ulubionym filmem jest „Armageddon”.

źródło: wp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Więcej artykułów z dnia :
2007-05-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved