Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > LSK: Winiary Kalisz awansowały do finału LSK

LSK: Winiary Kalisz awansowały do finału LSK

Siatkarki kaliskich Winiar zagrają w finale LSK, z zespołem Farmutilu Piła. W decydującym meczu półfinałowym drużyna trenera Igora Prielożnego pokonała Aluprof Bielsko-Biała 3:1.

Początek spotkania to wyrównana walka obu drużyn. Przy stanie (3:1) asem serwisowym popisała się Tereza Matuszkova. Do pierwszej przerwy technicznej (5:8) gra się nie kleiła. Po przerwie na 4 oczka odskoczyły bielszczanki, a wszystko dzięki dobrej grze Anny Podolec. W zespole z Kalisza widoczna była wspomniana już Matuszkova, a silne ataki w wykonaniu tej zawodniczki były nie do obrony. Po krótkiej Jolanty Studziennej było już pięć punktów przewagi Bielska i czas drugiej przerwy technicznej (11:16). Dalsza część seta przebiegała pod dyktando kaliszanek. Podopieczne Wiktora Kreboka jakby stanęły. Świetna gra blokiem Winiar, a szczególnie Eleonory Dziękiewicz i Anny Woźniakowskiej. Gdy na tablicy wyników widniało (18:19) punkt z zagrywki zdobyła Dziękiewicz. Ostatnie akcje meczu to nie lada dreszczyk emocji. W końcówce brylowały Milada Spalova z Winiar i Anna Podolec z Aluprofu. Set zakończyła efektownym atakiem Katarzyna Jaszewska (24:26).

Kolejna partia to fantastyczna gra blokiem zarówno gospodyń, jak i gości. W tej partii przypomniała o sobie świetnymi atakami kapitan kaliskiej drużyny Anna Barańska. Gdy siatkarki BKS-u zaczęły popełniać niewymuszone błędy, wiatr w żagle złapały podopieczne Igora Prielożnego. Świetną passę w ataku podtrzymywała Matuszkova i Barańska, która równie dobrze atakuje i kiwa. Doskonała obrona Agaty Sawickiej,a następnie perfekcyjnie wykonany atak z drugiej linii Barańskiej przyniósł drugą przerwę techniczną (16:11). Po przerwie asa serwisowego posłała Barańska. Po jej kapitalnych serwach i skutecznych atakach Woźniakowskiej Winiary odskoczyły rywalkom na dziewięc oczek (21:12). Drużynę gości starała się poderwać do walki Joanna Staniucha-Szczurek. Bardzo skupione siatkarki z Kalisza kontrolowały grę do końca. Pojedyncze bloki Jaszewskiej to zbyt mało na bardzo silne ataki Matuszkovej i Barańskiej. Efektownie z obejścia zaatakowała Edyta Kucharska (23:18). Dwie ostatnie piłki w równie skuteczny, jak i efektowny sposób skończyła świetnie grająca Ania Barańska (25:18).

Set trzeci rozpoczął się od bardzo mocnego uderzenia Winiar Kalisz. Gospodynie brylowały w bloku i ataku, a także doskonale zagrywały. Bloki Dziękiewicz i Matuszkovej były ścianą dla atakujących bielszczanek. W zdobywaniu przewagi kaliszankom pomagały przyjezdne, które popełniały zbyt dużo własnych błędów, szczególnie w rozegraniu. W drużynie Bielska na wyróżnienie zasługuje świetnie przyjmująca libero Paulina Maj. Nawet dwa punkty z zagrywki Anny Podolec nie poderwały bezradnych siatkarek Aluprofu. Trzy-czteropunktowa przewaga dla Winiar utrzymywała się do drugiej przerwy technicznej, na którą zaprosiła sprytna kiwka Matuszkovej pod dziewiąty metr (16:11). Kolejne akcje przynosiły punkty zawodniczkom z Grodu nad Prosną. Błędy Podolec i Kucharskiej, a także akcje w wykonaniu Spalovej budowały przewagę gospodyniom. Ochotę do gry w tym secie odebrała gościom Milada Spalova, która w efektowny sposób powstrzymała atak Podolec. Dwudziesty czwarty punkt z zagrywki zdobyła Anna Barańska, natomiast set zakończyła środkowa kaliskiej drużyny Milada Spalova (25:14).

Partia czwarta miała podobny przebieg jak poprzednia. Fantastycznie z obejścia atakowała Eleonora Dziękiewicz. Siatkarki Winiar Kalisz były lepsze w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. W ataku brylowała Barańska, a w bloku Dziękiewicz wraz z Matuszkovą. Pierwsza przerwa techniczna przy stanie (8:4), po autowym ataku Joanny Staniuchy-Szczurek. Widowiskowo grające kaliszanki świetnie broniły ataki rywalek, co było początkiem wspaniałych kontr. Grę BKS-u Bielska-Białej na dobrym poziomie utrzymywała Katarzyna Jaszewska, która podnosiła koleżanki na duchu. Czteropunktowa przewaga utrzymywała się dość długo. Skuteczny atak Barańskiej, a następnie Spalovej dały drugą przerwę techniczną (16:12). Po przerwie asem serwisowym popisała się Dziękiewicz. W końcówce seta do pogoni przeciwnika zerwały się bielszczanki, zbliżyły się na trzy oczka (20:17). Gdy dwudziesty trzeci punkt zdobyła Matuszkova (23:18) nikt nie miał wątpliwości kto wygra mecz. Następnie sprytną kiwkę zagrała Anna Woźniakowska. Mecz zakończyła nietypowa akcja. Bardzo silne uderzenie Jaszewskiej, podbiła Agata Sawicka. Piłka po tej obronie spadła wprost pod nogi bezradnej Anny Podolec (25:19).

Winiary Kalisz – Aluprof Bielsko-Biała 3:1

(24:26, 25:18, 25:14, 25:19)

Składy:

Winiary: Barańska, Dziękiewicz, Woźniakowska, Spalova, Matuszkova, Godos, Sawicka (libero) oraz Owczynnikowa, Żebrowska.

BKS Aluprof: Staniucha-Szczurek, Sadurek, Podolec, Jaszewska, Studzienna, Kucharska, Maj (libero) oraz Niedźwiecka, Smak, Duygu Sipahioglu, Yaneva Yankova

stan play-off: 3:2 dla Winiar

awans do finału: Winiary Kalisz