Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > MPSW: Złoto dla studentek Politechniki Częstochowskiej

MPSW: Złoto dla studentek Politechniki Częstochowskiej

W Szczecinie odbyły się Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych w siatkówce. W turnieju wystartowały studentki z politechnik, akademii wychowania fizycznego i uniwersytetów. Łącznie 16 drużyn.

W pojedynkach grupowych akademiczki z Częstochowy wygrały z AWF-em Kraków 3:0, Uniwersytetem Warszawskim 3:1 oraz Uniwersytetem Łódzkim 3:1. W ćwierćfinale pokonały 3:0 Uniwersytet Rzeszowski. – Nie był to łatwy pojedynek, podobnie zresztą jak mecz półfinałowy, w którym pokonaliśmy AWF Warszawa 3:1 – mówi prowadzący zespół Janusz Majkusiak. – W każdej z tych drużyn występują siatkarki grające na co dzień w rozgrywkach ligowych.

Reprezentantki Uniwersytetu Szczecińskiego przegrały finałową batalię o tytuł najlepszej akademickiej drużyny w kraju

Szczecińskie studentki zaczęły mecz bardzo podobnie jak pozostałe, czyli z dużym spokojem. Szybko obejmowały prowadzenie i nie oddawały go rywalkom nawet na chwilę. Pierwszego seta wygrały do 21, drugiego do 17. Stare siatkarskie powiedzenie mówi jednak, że jak się nie wygrywa meczu 3:0, to przegrywa się go 2:3. Tak właśnie stało się wczoraj na parkiecie Szczecińskiego Domu Sportu.

Po zakończeniu drugiego seta, organizatorzy imprezy wręczali medale poszczególnym drużynom. Być może ta przerwa miła wpływ na postawę szczecinianek. Kłopoty podopiecznych Jerzego Taczały zaczęły się w trzecim secie, kiedy rywalki zbliżyły się na odległość kilku punktów. Nagle zrobiło się nerwowo w drużynie Uniwersytetu, kilka straconych, łatwych punktów i częstochowianki objęły prowadzenie, którego nie oddały już do końca seta, wygrywając go 25:18. Czwarta część gry zaczęła się od mocnego uderzenia Politechniki. Siatkarki Uniwersytetu nie mogły złapać rytmu gry, szwankowało przyjęcie. Rywalki skrzętnie to wykorzystały wygrywając seta do 15. Tiebreak to był już pokaz dobrej gry częstochowianek, które szybko odskoczyły rywalkom, prowadząc w pewnym momencie aż 11:4. Ostatecznie wygrały piątego seta 15:9 i zostały akademickimi mistrzyniami Polski.

Szczecińskie siatkarki jak burza przebrnęły przez mecze grupowe i fazę pucharową. W finale zabrakło do zwycięstwa jednego seta, ale ich występ trzeba oceniać pozytywnie. Uniwersytet wygrał oddzielną klasyfikację w kategorii typów szkół, a najlepszą rozgrywającą turnieju wybrano Martę Szymańską. Trzecie miejsce przypadło w udziale AZS AWF Warszawa, czwarte Politechnice Radomskiej. Najlepszą atakującą wybrano Magdalenę Łebkowską (AWF Warszawa), a za najlepszą przyjmującą uznano Edytę Węcławek (Politechnika Częstochowska).

Złoto w Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych dało nam prawo gry w Chorwacji, gdzie w lipcu odbędą się Akademickie Mistrzostwa Europy – mówi Majkusiak. – W Szczecinie wygraliśmy także klasyfikację politechnik. Dzięki temu wróciliśmy do Częstochowy z dwoma złotymi medalami.

Oto skład srebrnej drużyny Uniwersytetu: Marta Szymańska, Katarzyna Ciesielska, Karolina Rolińska, Agata Furmanek, Małgorzta Wysocka, Anna Róg, Katarzyna Bury, Karolina Kowalska, Sandra Dołżańska, Monika Wyszkowska, Patrycja Krenc, Joanna Kuchczyńska, Anna Związek. Trenerem jest Jerzy Taczała.

Drużyna Politechniki Częstochowskiej grała w składzie: Izabela Kasprzyk, Edyta Węcławek, Dorota Malinowska, Magdalena Pietroczuk, Marzena Solska, Jolanta Sokalska, Marzena Nieczyporowska, Magdalena Fedorów. Trenerem był Janusz Majkusiak.

źródło: gazeta.pl, glosszczecinski.com.pl