Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > W Grecji siatkarze Iraklisu zdetronizowali Panathinaikos

W Grecji siatkarze Iraklisu zdetronizowali Panathinaikos

W ostatnich czterech latach na zmianę w Grecji tytuł zdobywają Panathinaikos Ateny oraz Iraklis Saloniki. W tym roku tytuł wraca do Salonik, po tym, jak w finałowym play-off Iraklis ograł 3-1 Panathinaokos. "Brąz" zdobył Olympiacos Pireus.

„Miłe złego początki” – tak można podsumować całość sezonu 2006/07 na tle końcowego wyniku finałowego play-off, z punktu widzenia ekipy Panathinaikosu Ateny, która „rządziła” w greckiej lidze przez prawie całą fazę zasadniczą rozgrywek, kończąc ją z 63 punktami w 22 meczach. Jedyne trzy stracone na tym etapie rozgrywek punkty, zabrały Panathinaikosowi na samym początku rozgrywek zespoły wcale nie z górnej półki. W 1. kolejce mistrzów poprzedniego sezonu pokonał 3:2 na własnym parkiecie AEK Ateny, zaś w 3. kolejce – Aris Saloniki potrafił urwać im jeden punkt u siebie, przegrywając w tie-breaku. Wydawało się, że w tym sezonie nie ma w Grecji mocnych, którzy mogą odebrać drużynie z Aten mistrzowską koronę…

Jeżeli jednak już rozważano, kto ewentualnie jest zdolny do rywalizacji z Panathinaikosem o tytuł, to wymieniano raczej OLympiacos Pireus – drużynę z olbrzymimi tradycjami, która na przyzwoitym, równym poziomie przeszła przez całą fazę zasadniczą, kończąc ją na pozycji wicelidera z 55 punktami.Dopiero za tą doborową dwójką ulokowali się w ligowej tabeli mistrzowie z 2005 roku – siatkarze Iraklisu Saloniki, którzy natracili sporo punktów w fazie zasadniczej, przegrywając nie tylko z potentatami ligowymi, ale i z takimi drużynami, jak Patron, Ethnikos czy AEK Ateny. Na nich stawiało niewielu, gdy rozgrywki weszły w fazę play-off…

A jednak… Mimo mało przekonującej gry w fazie zasadniczej, już w półfinałowym play-off przeciwko Olympiacosowi Pireus, Iraklis pokazał zwyżkę formy, wygrywając trzykrotnie w czterech rozegranych meczach. W drugiej półfinałowej parze, mimo sensacyjnego zwycięstwa 3:1 w pierwszym meczu w Atenach, PAOK Saloniki przegrał zdecydowanie trzy następne spotkania z Panathinaikosem Ateny.

Doczekaliśmy się więc finału – obrońca tytułu Panathinaikos Ateny, kontra mistrz sprzed dwóch lat Iraklis Saloniki. Pierwsi koronę chcieli obronić, drudzy odzyskać – zapowiadała się ciekawa konftontacja.

Rzeczywiście, pierwszy mecz finałowy, rozegrany w Atenach, wskazywał, że rywalizacja może być zacięta i stojąca na wysokim poziomie sportowym. Gospodarze co prawda wybronili się przed Iraklisem, ale dopiero w tie-breaku. Już w tym meczu dało się zauważyć, że Iraklis rzeczywiście jest „na wznoszącej”, za to Panathinaikos powoli łapał zadyszkę. Te tendencje dały o sobie znać najpełniej w dwóch następnych meczach. Zarówno w drugim, w Salonikach, jak i w trzecim, ponownie w Atenach, Iraklisowi wychodziło wszystko, Panathinaikosowi zaś niewiele. Stąd nic dziwnego, że dwukrotnie Iraklis wygrał pewnie w trzech setach.

Wydawało się, że jednak Panathinaikosowi wróciła forma na czas – na czwarty mecz finałowy, rozgrywany w Salonikach. Do dobrego poziomu utrzymujących równą formę przez cały sezon Ernardo Gomeza i Theodorosa Baeva, wreszcie dostosował się brazylijski as Dante Amaral, który długo nie mógł „zaiskrzyć” w lidze greckiej po tak udanych dla siebie i ekipy Brazylii, japońskich mistrzostwach świata. Ale wszystko to zdało się na nic, bo w ekipie Iraklisu są takie asy jak Marcus Nilsson i Andrej Kravarik, na których zawsze można liczyć. W dwójkę być może nie dali by rady dobrze dysponowanym zawodnikom z Aten, jednak i Iraklis dość zaskakująco zyskał w ostatnim meczu znakomitego gracza… Brazylijczyk Martins Inti Lima, który przez większą część sezonu grał poprawnie, ale nie wybitnie, tym razem zagrał „mecz sezonu”. Można zaryzykować stwierdzenie, że właśnie jego wybitne usposobienie do gry w czwartym meczu, uratowało Iraklisowi zwycięstwo 3:2 po bardzo wyrównanej walce.

Po roku przerwy diadem mistrzowski powrócił do gabloty klubowej Iraklisu Saloniki. W przekroju całego sezomu, tymi, którzy w największym stopniu na niego zapracowali, byli Belg Frank Depestele, naturalizowany Słowak Andrej Kravarik, Marcus Nilsson, Nikos Smaragdis i Brazylijczyk Martins Inti Lima – szczególnie za wkład w zwycięstwo w ostatnim meczu finałowym. Panathinaikos przegrał ostatecznie batalię o tytuł, bo w przekroju sezonu, tylko dwójka zawodników – Theodoras Baev i Wenezuelczyk Ernardo Gomez, prezentowali nieustannie solidny poziom. Pozostałe asy zespołu miały za dużo „upadków”. Nie zawsze na wysokim poziomie grali Sotiris Pantaleon i brazylijski mistrz rozegrania – Marcelo Elgarten. Największym rozczarowaniem tego sezonu w zespole z Aten jest chyba jednak zdecydowanie niższa niż oczekiwano (poza ostatnim meczem), forma mistrza świata z Japonii – Dante Amarala, a zwłaszcza mało wyrazista gra „kolumbijskiej sprężyny” – Libermana Agameza, który swojej wyjątkowej dynamiki, porównywalnej z osiągnięciami Mariusza Wlazłego, w Panathinaikosie w tym sezonie zbyt często nie pokazywał.

MVP rozgrywek ligowych w sezonie 2006/07, w Grecji, został wybrany belgijski środkowy bloku Iraklisu Saloniki – Frank Depestele.

Finałowy play-off ligi greckiej mężczyzn

- 30 kwietnia:
Panathinaikos Ateny - Iraklis Saloniki 3:2
(25:22, 25:16, 19:25, 22:25, 15:10)
Panathinaikos: Theodoras Baev - 21 pkt
        Sotiris Pantaleon - 15 pkt
Iraklis: Marcus Nilsson - 26 pkt
     Nikos Smaragdis - 13 pkt
Stan play-off: 1-0

- 3 maja:
Iraklis Saloniki - Panathinaikos Ateny 3:0
(25:21, 25:21, 25:23)
Iraklis: Marcus Nilsson - 19 pkt
     Frank Depestele - 9 pkt
Panathinaikos: Liberman Agamez - 8 pkt
        Ernardo Gomez - 8 pkt
Stan play-off: 1-1

7 maja:
Panathinaikos Ateny - Iraklis Saloniki 0:3
(28:30, 24:26, 21:25)
Panathinaikos: Ernardo Gomez - 13 pkt
        Theodoras Baev - 11 pkt
Iraklis: Andrej Kravarik - 13 pkt
     Marcus Nilsson - 12 pkt
Stan play-off: 1-2

- 10 maja:
Iraklis Saloniki - Panathinaikos Ateny 3:2
(25:20, 19:25, 25:22, 23:25, 15:12)
Iraklis: Marcus Nilsson - 21 pkt
     Andrej Kravarik - 15 pkt
     Martins Inti Lima - 14 pkt
Panathinaikos: Ernardo Gomez - 21 pkt
        Theodoras Baev - 18 pkt
        Dante Amaral - 15 pkt
Stan play-off: 3-1 i mistrzostwo dla Iraklisu Saloniki

W play-off o „brąz” rozgrywanym „do 2 zwycięstw” spotkał się niezwykle dla greckiej siatkówni zasłużony Olympiacos Pireus z PAOK-iem Saloniki. Olympiacos zdecydowanie dominował, wygrywając najpierw 3:1 u siebie, a potem 3:0 w meczu wyjazdowym. Olympiacos miał w tym sezonie ostoję w postawie Amerykanina Williama Priddy, a w okresie po japońskich mistrzostwach świata, poważnym wzmocnieniem okazało się pojawienie w zespole Bułgara Bojana Jordanowa.

Play-off o „brąż” w lidze greckiej mężczyzn

- 2 maja:
Olympiacos Pireus - P.A.O.K. Saloniki 3:1
(25:17, 25:16, 22:25, 25:16)
Olympiacos: Bojan Jordanow - 20 pkt
      William Priddy - 19 pkt
PAOK: Theoklis Kurypidis - 14 pkt
Stan play-off: 1-0

- 5 maja:
P.A.O.K. Saloniki - Olympiacos Pireus 0:3
(19:25, 22:25, 10:25)
PAOK: Apostol Armenidis - 10 pkt
Olympiacos: Bojan Jordanow - 16 pkt
      William Priddy - 10 pkt
Stan play-off: 0-2 i "brąz" dla Olympiacosu Pireus

W historii greckiej siatkówki mężczyzn, zawsze „falami” zmieniała się dominacja różnych klubów. W przeszłości zdarzały się okresy dominacji choćby takiej drużyny jak Panellinios, któey dziś niewiele zachował z dawnej świetności. Zawsze mocne były zespoły Panathinaikosu, Iraklisu i Olympiacosu. W ostatnich dziesięciu turniejach mistrzowskich dominował Olympiacos, ale ostatni jego tytuł ma już cztery lata. Ostatnie lata to na zmianę dominacja Panathinaikosu i Iraklisu.

Mistrzowie Grecji w ostatnich dziesięciu latach

1998 - Olympiacos Pireus
1999 - Olympiacos Pireus
2000 - Olympiacos Pireus
2001 - Olympiacos Pireus
2002 - Iraklis Saloniki
2003 - Olympiacos Pireus
2004 - Panathinaikos Ateny
2005 - Iraklis Saloniki
2006 - Panathinaikos Ateny
2007 - Iraklis Saloniki

Zobacz również:

Rozgrywki ekstraligi greckiej mężczyzn w sezonie 2006/07

źródło: inf. własna, volleyball.gr

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2007-05-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved