Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Piąty mecz zadecyduje o mistrzostwie Rosji mężczyzn

Piąty mecz zadecyduje o mistrzostwie Rosji mężczyzn

Po czterech meczach finału Superligi rosyjskiej mężczyzn, Dinamo Moskwa oraz Dinamo Kazań remisują 2-2. Iskra Odincowo zdobyła "brąz", zaś Lokomotiv Jekatierinburg "sprzątnął" 5. miejsce i europejskie puchary, ekipie z Kaliningradu.

Niezwykle zacieta jest rywalizacja o koronę mistrzowską w Rosji, pomiedzy obtońcą tytułu – moskiewskim Dinamem, a imiennikiem z Kazania. W trzech meczach rywalizacja kończyła się w tie-breaku, a w jednym – w czterech setach. Na inaugurację, w Moskwie, wygrało 3:2 Dinamo Kazań, aby następnego dnia przegrać 1:3. Wczoraj rywalizacja przeniosła się do Kazania. Pierwszy mecz w Kazaniu zakończył się wygraną gości z Moskwy w tie-breaku. Natomiast dzisiaj, także w tie-breaku, wygrało Dinamo Kazań.

W meczach rozegranych w Kazaniu, zdecydowanie najlepszymi zawodnikami obydwu zespołów byli: Bułgar Matej Kazijski (Dinamo Moskwa) – 25 pkt w trzecim, i 27 pkt w dzisiejszym, czwartym meczu; oraz Amerykanin Clayton Stanley (Dinamo Kazań) – 24 pkt w trzecim, i 28 pkt w dzisiejszym, czwartym meczu.

Znakomicie w poprzednich meczach, ale także w dzisiejszym, grał dla Dinama Moskwa Semen Połtawski, ale… Właśnie. Dzisiaj zdobył 27 punktów, ale zawiódł w decydującej akcji. Przy stanie 15:14 dla siatkarzy z Moskwy w tie-breaku, Połtawski nie przebił się przez kazański blok – był remis, a potem losy potoczyły się tak, że wygrali 18:16 i 3:2 w meczu zawodnicy z Kazania. Denerwujące to, zwłaszcza, że stołeczna drużyna prowadziła już w setach 2-0.

Decydujący o tytule, piąty mecz, zostanie rozegrany 13 maja w Moskwie.

Stan play-off: 2-2

Z pewnym rozczarowaniem można mówić o zakończonej rywalizacji Iskry Odincowo z Fakiełem Nowy Urengoj o brązowy medal mistrzostw Rosji. Dwa pierwsze spotkania, rozegrane w Odincowie, były właściwie bez historii, Iskra wygrała pewnie dwa razy po 3:0. Pełen dramatu i emocji, ale wcale nie najlepszy sportowo, był wczorajszy, trzeci mecz – tym razem w Nowym Urengoju. Pierwsze cztery sety były bardzo szarpane, zespoły grały nierówno, wygrywając po dwie partie. Dopiero w tie-breaku walka poszła na całego. Lepiej końcówkę wytrzymali goście z Odincowa, wygrywając 16:14. Dla gospodarzy Matej Cernić zdobył 20, a Filipp Woronkow – 15 punktów. Dla Iskry Odincowo Michaił Bekietow zdobył 19, a Taras Chtiej – 14 punktów. Tym meczem Iskra zapewniła sobie brązowy medal w sezonie 2006/07.

Rywalizacja o 3. miejsce w Superlidze rosyjskiej mężczyzn

Fakieł Nowy Urengoj – Iskra Odincowo 2:3

(16:25, 25:19, 25:18, 20:25, 14:16)

Stan play-off: 0-3 i brązowy medal dla Iskry Odincowo

Mieli też o co walczyć siarkarze Lokomotivu Jekatierinburg i Dinama-Jantar Kaliningrad (zespół Łukasza Żygadło). Zespół zwycięski zabierał 5. miejsce w Superlidze i prawo gry w przyszłym sezonie w europejskich pucharach. Gracze z Kaliningradu podeszli do spotkań bardzo poważnie. W pierwszych dwóch, bardzo zaciętych meczach na własnym terenie, niestety przegrali – dwa razy po 1:3. Także czterosetowy, i podobnie zacięty, był trzeci mecz w Jekatierinburgu. Dinamo do 22 wygrało w pierwszym secie, ale trzy następne przegrało na przewagi. W tym meczu dla drużyny z Kaliningradu Stanisław Dinejkin zdobył 19, a Eduard Senin i Tomas Samelvuo – po 15 punktów. Łukasz Żygadło cztery ze zdobytych pięciu punktów zaliczył po ataku, a jeden blokiem. Dla zwycięzców Kanadyjczyk Terrence Martin zdobył 22, a Aleksander Gerasimow – 17 punktów. Świetnie blokiem w drużynie Lokomotivu zagrał Nikołaj Apalikow (5 pkt blokiem). Ostatecznie gospodarze zajęli 5. miejsce w Superlidze, a starty swojego zespołu w europejskich pucharach w przyszłym sezonie, będą mogli oglądać kibice z Jekatierinburga.