Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Joker Piła w finale I ligi mężczyzn

Joker Piła w finale I ligi mężczyzn

Przynajmniej jeszcze rok poczekają siatkarze nyskiego AZS-u na awans do PLS. W poniedziałek po raz trzeci ulegli Jokerowi Piła, który wystąpi w finale I ligi z Płomieniem Sosnowiec.

7 maja nie będzie dobrze wspominany przez zawodników, włodarzy, szkoleniowców i sympatyków nyskiego klubu. Właśnie tego dnia w 2005 roku siatkarze z Nysy po porażce z Gwardią Wrocław spadli z Polskiej Ligi Siatkówki, a po dwóch latach, tego samego dnia, także przegrali, tym razem z Jokerem Piła, i stracili definitywne szanse na powrót do elity.

Po niedzielnym zwycięstwie 3:0 także w poniedziałek pilscy siatkarze nie pozostawili wątpliwości, który zespół bardziej zasługuje na grę w PLS. O ile pierwszy i trzeci set były wyrównane, druga partia przegrana przez nyski zespół do 13 wskazuje dobitnie, że zwycięstwo należało się Jokerowi.

W pierwszym secie wyrównana walka z lekką przewagą Nysy toczyła się aż do stanu 16:16. Do takiego wyniku doprowadził Daniel Wilk zagrywając w out. W polu zagrywki stanął Michał Lach i kolejny punkt – po bloku Syguła – P. Lach na Olejniczaku – należał do Jokera. Osiemnaste oczko dla pilan zdobył Michał Lach asem serwisowym. Nysanie próbowali jeszcze gonić, jednak Joker nie oddał z trudem wywalczonej przewagi do końca seta. Co więcej – powiększył ją jeszcze do czterech punktów po atakach Jarosława Sobczyńskiego ze środka i Wilka w siatkę. 21. punkt dla gości to zasługa Petera Turiansky’ego, który zdobył go atakiem ze środka. To był jednak ostatni punkt gości. 24. oczko na koncie gospodarzy zapisał również Turiansky przekraczając linię zagrywki, a seta zakończyli bracia Lach blokując Czecha.

W miarę równa walka w drugim secie miała miejsce do stanu 6:5. Szósty punkt zdobył Wojciech Winnik dość nieprawdopodobnym asem serwisowym. Kiedy z trybun zaczął dobiegać jęk zawodu z powodu zbyt silnej zagrywki, która wyraźnie leciała w out, na jej drodze stanął Daniel Wilk, który obserwując ją uważnie cały czas nie zdążył usunąć się z toru jej lotu. Roman Palacz natychmiast zdjął Wilka z boiska i na jego miejscu pojawił się Marcin Kozioł, który natychmiast zdobył dla gości piąty punkt atakiem z prawego skrzydła po prostej. Po tej akcji nysanie pozwolili Jokerowi odskoczyć na sporą przewagę punktową, a do końca seta zdobyli jeszcze zaledwie 8 oczek. Siódmy punkt na koncie Jokera zapisał Michał Lach atakiem ze środka, a kolejne – w taki sam sposób – jego brat Przemysław. Dwa kolejne punkty oddali Jokerowi nysanie: Marcin Kozioł atakując w out z prawego skrzydła i Martin Vlk – atakując w taśmę. Do końca seta Joker systematycznie zdobywał punkty, raz tylko pozwalając gościom na serię trzech oczek (Arkadiusz Olejniczak o blok, Michał Lachatak z lewego skrzydła w out i Marcin Kozioł – as serwisowy; 18:13). Sławomir Gerymski nie zasypując gruszek w popiele – jak się okazało słusznie – poprosił natychmiast o czas. Do końca seta nysanie nie zdołali zdobyć już ani jednego punktu. Piłkę setową zdobyli bracia Lachowie blokiem, a seta zakończył Mariusz Syguła atakując z prawego skrzydła.

W trzecim – i jak się okazało ostatnim – secie Joker dwukrotnie oddał prowadzenie tylko na jeden punkt, który siatkarze natychmiast nadrabiali. Pierwszy raz nysanie objęli jednopunktowe prowadzenie po serii trzech punktów (Olejniczak z lewego po przekątnej, Vlk w blok tuż za siatką, Winnik – atak w out; 7:8). Winnik szybko zreflektował się i wyrównał na 8:8 atakiem z prawego skrzydła po prostej. Dziewiąty punkt dla gości zdobył Adam Kurian ze środka i natychmiast wyrównał w taki sam sposób Sobczyński. Punkt przewagi dla Jokera zdobył Radosław Zbierski, a kolejny – dwunasty – oddał Martin Vlk… po żółtej kartce (12:10). Powodem jej przyznania przez sędziego było zachowanie Vlka, który w trakcie kosmetyki parkietu postanowił się na nim… położyć. Jedenasty punkt dla AZS-u to zasługa Pawła Szabelskiego i jego ataku ze środka, jednak kolejny powędrował znów na konto Jokera – tym razem po obiciu potrójnego bloku (Wilk, Szabelski, Olejniczak) Zbierskiego (13:11). Dwunasty punkt oddał gościom Paweł Kaczorowski, który pojawił się na boisku w poprzedniej akcji zmieniając Sobczyńskiego, zagrywając w out. Trener Gerymski natychmiast dokonał zmiany powrotnej i na boisku znów pojawił się Sobczyński. Na 13:13 wyrównał Martin Vlk kiwając pilski blok, a druga i ostatnia jednopunktowa przewaga gości to efekt ataku Wojtka Winnika w taśmę, po którym piłka odbiła się o Mariusza Sygułę i poleciała w out. Sławomir Gerymski poprosił o czas. Przerwa okazała się potrzebna, bowiem kolejny – wyrównujący punkt dla Jokera zdobył kapitan pilskiego zespołu – tradycyjnie dla siebie – na środku (14:14). Pierwszy przełom nastąpił po ataku Michała Lacha z lewego skrzydła po prostej i ataku w antenkę Daniela Wilka (20:19). Od tej pory to Nysa goniła Jokera. Drugi przełom miał miejsce już w samej końcówce seta. Mariusz Syguła zdobył punkt kiwką. Co prawda nysanom udało się ją przyjąć, jednak niepoprawnie i piłka poleciała w out (23:22). Po tej akcji trener Gerymski w miejsce Przemka Lacha na zagrywkę wpuścił Pawła Bońkowskiego. 24. punkt zdobyli Sobczyński i Zbierski blokując na lewym skrzydle Marcina Kozła (24:22). Mecz zakończyli Syguła i Sobczyński blokując Martina Vlka.

Po ostatniej akcji oklaski nie milkły jeszcze przez kilka minut. Kibice wbiegli na boisko, ciesząc się razem z zawodnikami. W finale play-off I ligi pilanie spotkają się z Płomieniem Sosnowiec, który pokonał Avię Świdnik 3:0. Zwycięzca tej pary zagra w przyszłym sezonie w PLS, a przegrany będzie miał jeszcze szanse na awans w barażach z Delectą Bydgoszcz. Do I ligi spadł zespół Gwardii Wrocław.

Joker Piła – AZS PWSZ Nysa 3:0

(25:21, 25:13, 25:23)

stan rywalizacji play-off: 3:1 dla Jokera

awans: Joker Piła

Joker: M. Lach, P. Lach, Sobczyński, Syguła, Winnik, Zbierski, Krajewski (libero) oraz Kaczorowski, Szablewski, Bońkowski

Nysa: Olejniczak, Szabelski, Turiansky, Vlk, Nowak, Wilk, Kryś (libero) oraz Kisielewicz, Kurian, Kozioł