Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga: Avia Świdnik za słaba na PLS

I liga: Avia Świdnik za słaba na PLS

Nie będzie w Świdniku PLS. Trzeci raz Avia Świdnik przegrała z Płomieniem Sosnowiec i w drugiej rundzie play-off odpadła z walki o awans. Teraz zagra tylko o trzecie miejsce w I lidze.

Avia sezon zasadniczy zakończyła na piątym miejscu premiowanym udziałem w play-off. Walkę o awans zaczęła od drugiej rundy, bo rezerwy Skry Bełchatów zostały wykluczone z tej rywalizacji przez Polski Związek Piłki Siatkowej.

Obie drużyny miały więc prawie półtora miesiąca od ostatniej kolejki na przygotowanie się do fazy play-off. Lepiej wykorzystali ten czas sosnowiczanie, którzy do początku sezonu celowali w PLS. W ligowej tabeli zajęli pierwsze miejsce, a przegrali zaledwie cztery razy. Faworyt więc był jeden.

Mimo to siatkarze ze Świdnika nie zamierzali łatwo składać broni. Pokazali to już w pierwszym spotkaniu, kiedy mogli sprawić niespodziankę. Prowadząc wyraźnie w każdym z setów, niestety zawodzili w końcówkach. Ostatecznie przegrali 1:3. – Dopadł nas jakiś paraliż i niewiele nam wychodziło. Tak to jest, jak się gra ważny mecz po półtoramiesięcznej przerwie. To nas chyba trochę skrępowało – tłumaczy trener sosnowiczan Mirosław Zawieracz.

W drugim spotkaniu świdniczanie również ulegli 1:3, ale tym razem wiele do powiedzenia nie mieli. Przed trzecim, który odbył się w Świdniku, znowu zapowiadano walkę do upadłego. Avia chciała wygrać chociaż jeden mecz. Niestety Płomień był dla niej za mocny. Pokazał to już w pierwszym secie, gromiąc gospodarzy do 15. W drużynie trenera Sławomira Czarneckiego szczególnie zawiodło przyjęcie. Aż dziewięć punktów zdobyli sosnowiczanie podczas zagrywki doświadczonego Rafała Legienia.

Drużyna ze Świdnika równorzędną walkę nawiązała w drugiej odsłonie. Przez chwilę zaczęła funkcjonować gra defensywna. W ostatniej akcji seta to właśnie blok złożony z rąk Marcina Jarosza, Bartosza Węgrzyna i Wojciecha Pawłowskiego zatrzymał atak Legienia.

Trzecia, zresztą kluczowa partia, dobrze zaczęła się dla podopiecznych Czarneckiego, którzy do jej półmetka mieli lekką przewagę. Niewymuszone błędy indywidualne zadecydowały o tym, że Płomień przejął inicjatywę i wygrał.

Ostatni set był już dla przyjezdnych formalnością, którzy kontrolowali przebieg wydarzeń. Masa szkolnych błędów i brak zdecydowania świdniczan pozwoliły sosnowiczanom odskoczyć na pięć punktów, doprowadzić do piłki meczowej (19:24) i wygrać całe spotkanie.

Teraz pozostaje Avii walka o trzecie miejsce. Ich rywalem będzie przegrany z pary AZS Nysa – Joker Piła. Stan rywalizacji tych drużyn wynosi 2-1 dla Jokera.

Avia Świdnik – Płomień Sosnowiec 1:3

(15:25, 27:25, 23:25, 19:25)

Stan rywalizacji play-off: 3:0 dla Płomienia

Awans: Płomień Sosnowiec

Składy:

Avia: Gorzkiewicz, Żurek, Jarosz, Pawłowski, Kaźmierski, Węgrzyn, Guz (l) oraz Kowalski, Sarul, Komorowski, Bogusz.

Płomień: Jurkojć, Łomacz, Legień, Szulik, Kosok, Grygiel, Stańczak (l) oraz Kiwior, Tomczyk.