Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Opinie ekspertów przed finałem gigantów PLS

Opinie ekspertów przed finałem gigantów PLS

- Tak jak stawiałem przed sezonem - wielki finał będzie dla Jastrzębia. Wygra 3:1, a możliwe, że już po dwóch meczach będzie 2:0 dla gości ze Śląska - przewiduje komentator sportowy, były siatkarz i szkoleniowiec, Wojciech Drzyzga.

– Rozum i statystki podpowiadają, że we wszystkim lepsza jest Skra, na co pracowała przez cały sezon. Intuicja i końcówka sezonu obu zespołów wskazują, że siły wyraźnie się wyrównały, np. w ataku i zagrywce ze wskazaniem na Jastrzębie – mówi Wojciech Drzyzga.

Jastrzebie ma większe indywidualności. Grzegorz Szymański, grając w słabszym klubie, góruje nad Mariuszem Wlazłym. Zdobywa więcej punktów, gra równo, choć zespół mu w tym nie pomaga. W bloku Skra jest bardzo dobra, ale nie środkowi tu punktują, tylko skrzydłowi. Trzymając się statystyk, Jane Heikkinen to dobry zawodnik, ale Daniel Pliński w ostatnim czasie wyrasta na lidera spośród wszystkich blokujących.W Jastrzębiu brakuje stabilności, ale ma wielką osobowość – Dawida Murka. W play-off pokazał klasę – dobra, punktująca zagrywka, skuteczny atak w najtrudniejszych sytuacjach i niesamowite ostatnio zaangażowanie oraz walka do końca. Choć nie jest mentalnym liderem drużyny, jest nim na boisku, a takiego gracza właśnie jej brakowało.

Doceniając równy i dobry sezon Skry, w finale błyśnie wirtuozeria indywidualności z Jastrzębia.

Na pozycjach. Atak: Szymański z Wlazłym na remis ze wskazaniem na pierwszego. Przyjęcie: Murek i Siezieniewski kontra Gruszka ze Stelmachem. Statystycznie przewaga Skry, ale pierwsza z tych par nadrabia skutecznością w bloku, ataku i na zagrywce. Rozegranie: N. Iwanow z Dobrowolskim na remis z małym wskazaniem na Dobrowolskiego. Skra, grając średnio, potrafi wygrać ważne mecze dzięki mądrości gracza Skry. Ale w play-off N. Iwanow pokazuje, że jak chce – potrafi. Lepiej współpracuje ze środkowymi, pokazał też parę wartościowych dla zespołu zagrań. Środkowi: Para Pliński i Kadziewicz jest skuteczniejsza w relacji blok-atak-zagrywka. Heikkinen zagrywa nieźle – trudno, ale przewidywalnie. Iwanow zagrywki nie ma. Libero: duża przewaga Ignaczaka nad Ruskiem na poziomie nie tylko obrony, ale i charakteru. Ale Rusek swoje zrobi…

Największą siłą Skry jest zespół i duch, jaki w nim panuje. W Jastrzębiu nieudane zagranie powoduje krzywe spojrzenia lub nawet kłótnie. W Skrze zepsuta zagrywka czy nieudany atak wzmacniają tego, który błąd popełnia. Tam nawet Wlazły – choć ma status gwiazdy – potrafi przeprosić za nieudane zagranie – mówi z kolei Przemysław Iwańczyk.

Indywidualności są w obu zespołach, ale błyszczą w Skrze. O meczu przesądzić potrafi Wlazły, a jeśli nie może, liderem staje się Gruszka. Ignaczak jak nikt potrafi mobilizować, Kanadyjczyk Lewis, nawet jeśli jest tylko rezerwowym, wraz z umiejętnościami wnosi na boisko niespotykaną dotąd w PLS determinację.

Zespół, który wygrywa w sezonie ponad 20 meczów z rzędu, jest wielki. Może potknąć się raz, ale trzech spotkań nie przegra, zwłaszcza kiedy gra o złoto. Jeśli Skra przegra, to znaczy, że wielkim zespołem nie jest.

Na pozycjach. Atak: „Nie może być tak, że przychodzi dołek, w którym tkwimy pięć miesięcy, tłumacząc to zmęczeniem czy brakiem tygodnia wolnego” – Raulowi Lozano chodziło m.in. o Wlazłego. Ale jego forma z MŚ, gdzie Szymański był rezerwowym, wróci właśnie na finały. Przyjęcie: Przewaga Skry. Statystycznie i psychologicznie. Kilkanaście lat doświadczenia Stelmacha z ligi włoskiej oraz Gruszki, największego talentu w polskiej siatkówce, to większy atut niż sam Murek w Jastrzębiu. Rozegranie: Dobrowolski musi mierzyć się ze sławą Zagumnego, ale N. Iwanow od tej dwójki mocno odstaje. Środkowi: Pliński-Kadziewicz są w Polsce najlepsi, ale nie ma dla nich alternatywy. W Skrze klasowych środkowych jest trzech, więc jeden może mieć chwilę słabości. Do tego rewelacyjna zagrywka Heikkinena. Libero: Ignaczak to osobowość, Rusek – ligowiec. To może być języczek u wagi tej rywalizacji.

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Więcej artykułów z dnia :
2007-05-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved