Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Ligi zagraniczne: Sensacja w mistrzostwach Francji mężczyzn

Ligi zagraniczne: Sensacja w mistrzostwach Francji mężczyzn

Stade Pointevin Poitiers i Paris Volley zagrają o mistrzostwo Francji mężczyzn. Klub z Paryża jest obrońcą tytułu. Z walki o 5. miejsce, premiowane startem w przyszłorocznych europejskich pucharach, odpadł Tours VB, co jest największą sensacją tego sezonu ligowego we Francji.

Nadzwyczaj szybko, już po dwóch meczach półfinałowego play-off, rozgrywanego systemem „do 2 zwycięstw”, siatkarze Stade Pointevin Poitiers zapewnili sobie start w finale mistrzostw Francji, wychodząc zwycięsko z rywalizacji z wiceliderem po fazie zasadniczej – AS Cannes. Wydaje się, że kluczem do sukcesu tegorocznych ścisłych finalistów Pucharu CEV, było przełamanie zespołu z Cannes w pierwszym meczu półfinałowym, rozegranym w Poitiers. Zespół z Cannes prowadził już 2:0 w setach, ale gospodarze postawili wszystko na jedną kartę. Grając znakomicie, szczególnie w obronie, potrafili w trzech następnych (bardzo wyrównanych) partiach, rozstrzygnąć końcówki na swoją korzyść najmniejszą możliwą różnicą punktów. Rewanżowy mecz w Cannes był dużo łatwiejszy, a siatkarze Stade wygrali 3:1.

W drugim półfinale, niezwykle wysoko siatkarze Toulouse postawili poprzeczkę obrońcom mistrzowskiej korony – Paris Volley. Już po pierwszym, rozegranym w Tuluzie meczu, było widać, że debiutujący w fazie play-off mistrzostw Francji zespół gospodarzy, nie sprzeda łatwo skóry. Ostatecznie spotkanie to wygrali w tie-breaku obrońcy tytułu. W drugim meczu, rozegranym w Paryżu, do rozstrzygnięcia rywalizacji potrzebny był także tie-break, ale tym razem dość nieoczekiwanie wygrali go goście z Tuluzy. Jednak niedzielny, decydujący o awansie mecz, zakończył się zwycięstwem stołecznych siatkarzy 3:0.Finał mistrzostw Francji mężczyzn, systemem play-off „do 2 zwycięstw” zaplanowany jest na 5, 12 i w razie potrzeby – 13 maja.


Cztery zespoły (Tours VB, Arago de Sete, Beauvais Oise i Montpellier) rozpoczęły w minionym tygodniu rywalizację o miejsca 5-8 w lidze. Dla tych czterech zespołów to najważniejsza część sezonu, w tej końcowej rozgrywce ma się zadecydować, który zespół zajmie 5. miejsce, uzyskując prawo występów w europejskich pucharach, w przyszłym sezonie. Wydawało się, że zdecydowanym faworytem w tej rywalizacji, jest tegoroczny srebrny medalista Ligi Mistrzów (zdobywca tego trofeum w sezonie 2004/05) – Tours VB. Wydawało się… tymczasem już od początku sezonu widać było, że ta drużyna raczej nie bardzo interesowała się rozgrywkami ligowymi, nastawiając się całkowicie na występy w Lidze Mistrzów. Teraz widać jak na dłoni opłakane skutki takiej postawy. Co prawda, zespół zagrał w finale prestiżowej Ligi Mistrzów w tym roku, gdzie zdobył srebrny medal, ulegając ostatecznie niemieckiemu VfB Friedrichshafen, ale zaległości ligowych nie zdołał odrobić, kończąc rozgrywki fazy zasadniczej na 5. miejscu. Dla zespołu tej klasy co Tours VB, to prawdziwa porażka, zamykająca mu możliwość walki o tytuł mistrzowski. W tej sytuacji pozostała utytułowanemu teamowi walka o 5. miejsce w lidze, gwarantujące w przyszłym sezonie start w europejskich pucharach.

Sznsę na tę pozycję mieli siatkarze Tours VB największe z grupy czterech zespołów przystępujących do rywalizacji. Jednak na szansach i nadziejach na sukces skończyło się… Sprawcami największej sensacji w lidze francuskiej mężczyzn, w sezonie 2006/07, stali się siatkarze Montpellier, którzy szczęśliwie, mając nieco lepszy bilans zwycięstw w meczach fazy zasadniczej od Lille Metropole, zajęli 8. miejsce, dające im szansę gry o miejsca 5-8 w play-off. Już w pierwszym meczu kwalifikacyjnym, rozegranym w Montpellier, doszło do sensacyjnego rozstrzygnięcia, bo gospodarze poradzili sobie z utytułowanymi rywalami w trzech setach. W drugim, rozegranym w Tours meczu, finaliści Ligi Mistrzów wymęczyli zwycięstwo w tie-breaku, doprowadzając do trzeciej potyczki – także na własnym parkiecie. W niedzielę siatkarze Montpellier postarali się jednak o kolejną sensację w ciągu kilku dni. Wygrali ostatni mecz 3:1, zamykając ekipie Tours VB drogę do przyszłorocznych europejskich pucharów.

Rywalem zespołu Montpellier w walce o 5. miejsce w lidze, będzie drużyna Bartosza Szcześniewskiego – Beauvais Oise, która dwukrotnie (3:2 u siebie i 3:1 w meczu wyjazdowym) pokonała Arago de Sete.

Rywalizacja o 5. miejsce zaplanowana jest w takich samych terminach jak mecze o tytuł – 5, 12 i w razie potrzeby – 13 maja.

Zobacz również:

Wyniki play-off mistrzostw Francji mężczyzn w sezonie 2006/07

źródło: inf. własna, Strefa Siatkówki, volley.asso.fr

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2007-04-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved