Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Dwa zwycięstwa Płomienia w drodze do PLS

Dwa zwycięstwa Płomienia w drodze do PLS

Płomień Sosnowiec jest blisko awansu do finału rozgrywek I ligi. Podopieczni trenera Zawieracza w pierwszych spotkaniach półfinałowych play-off dwukrotnie pokonali Avię Świdnik.

Sosnowiczanie, którzy ze swojego parkietu nie schodzili pokonani gościli Avię, która również nie brała udziału w I rundzie play-off. Powód? Wykluczenie przez PZPS drugiej drużyny Skry Bełchatów. Wydawać by się mogło, że gospodarze nie będą mieli problemów z wywalczeniem zwycięstw w obu spotkaniach. Kibice przecierali oczy ze zdumienia, kiedy okazało się, że Avia wcale nie chce przegrać…

Mecz sobotni rozpoczął się o godzinie 17. Hala przy ul. Żeromskiego nie była zapełniona do ostatniego miejsca. Pierwsza partia spotkania była chyba najgorszą partią graną przez Płomień w tym sezonie. Masa błędów, w tym między innymi ataki w siatkę, zagrania w aut. Ogólnie gra totalnie się nie kleiła. Świdniczanie mimo tego, że popełnili również sporo błędów, wyszli zwycięsko w tej partii. Porażka do 18 przetarła oczy kibicom z Sosnowca na tyle, że zaczęli oni dopingować swoich pupili.

Wraz z dopingiem gospodarze jakby się obudzili. I mimo,że gra dalej nie była najwyższych lotów udało się, głównie dzięki dobrej grze Marcina Grygla i grze na siatce, szczególnie w bloku wygrać kolejne 3 odsłony, ale nie bez problemów. Warto dodać, że w 3 partii Świdniczanie prowadzili już 23-21, a w 4 secie 19-16. Można powiedzieć, że goście przegrali ten mecz na własne życzenie, bo sosnowiczanie nie pokazali nic co by wskazywało na to, że zostali oni najlepszą drużyną sezonu zasadniczego. Wygrana 3-1 w pierwszym meczu dała jednak dużo do myślenia trenerowi Zawieraczowi.

W niedzielne przedpołudnie drużyny przystąpiły do meczu w zasadzie bez zmian (W Avii Zbigniewa Żurka zastąpił Marcin Jarosz). Pierwsza partia mimo początkowego prowadzenia gości została wygrana przez sosnowiczan za sprawą dobrze funkcjonujących skrzydeł (Legień, Łomacz, Grygiel), oraz błędów drużyny gości w których przewodził Wojciech Pawłowski. Następna partia to zacięty set w którym było wiele bloków oraz skutecznych obron. Świdniczanie objęli prowadzenie dwupunktowe dopiero w końcówce seta (18-20) i nie oddali go do końca mimo usilnych starań. Seta zakończył autowym atakiem Marcin Grygiel.

Trzecia odsłona była zdominowana przez sosnowiczan w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła począwszy od bloku, o który Avia się wręcz zabijała. Swoje 3 grosze dodał Łomacz, który był bardzo skuteczny w tej partii.

Czwarty set okazał się ostatnim setem, jednak nie przyszedł on łatwo sosnowiczanom, którzy wygrali dopiero w końcówce. Skuteczny Pawłowski oraz środkowi Avii napsuli sporo krwi sosnowiczanom. Ostateczni Płomień wygrywa tę partię do 22 i cały mecz 3-1.

Ten sam wynik, ale różne oblicza porażek – mówi świdnicki trener. – W pierwszym spotkaniu graliśmy zdecydowanie lepiej. We wszystkich setach nadawaliśmy ton, ale pod koniec trwoniliśmy przewagi. Drugi mecz sosnowiczanie wygrali już zasłużenie – tłumaczył Sławomir Czarnecki.

Jego podopieczni sobotnie spotkanie zaczęli bardzo dobrze. Niespodziewanie pierwszego seta wygrali do 18. W kolejnych również mieli kilkupunktowe przewagi: w drugim prowadzili 13:10, w trzecim nawet 6:2, a w czwartym 20:18. – Powinniśmy ten mecz wygrać, ale w kluczowych momentach powtarzaliśmy indywidualne błędy – mówi Czarnecki.

W niedzielę świdniczanie zagrali dużo gorzej. Zbigniewa Żurka, który pierwszego dnia miał problemy w przyjęciu i zagrywce zastąpił Marcin Jarosz. Zmiana okazała się dobra, bo rezerwowy miał trzy asy i zdobył dla swojej drużyny 15 punktów. Na lidera I ligi było to jednak za mało. – Płomień niczym nas nie zaskoczył. Byliśmy równorzędnym przeciwnikiem i broni nie składamy – zapowiada szkoleniowiec Avii. Trzeci mecz 5 maja w Świdniku.

stan rywalizacji play-off: 2:0 dla Płomienia

Płomień: Jurkojć, Łomacz, Legień, Szulik, Kosok, Grygiel, Stańczak (libero) oraz Kudłacik, Kiwior

Avia: Gorzkiewicz, Żurek (w drugim meczu zastąpił go Jarosz), Węgrzyn, Pawłowski, Kowalski, Kaźmierski, Guz (l) oraz Jarosz (Żurek, Sarul, Bogusz)