Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > LSK: AZS Białystok – Dialog Gwardia Wrocław 3:1

LSK: AZS Białystok – Dialog Gwardia Wrocław 3:1

Dziś AZS Pronar Zeto Astwa Białystok pokonał na własnym parkiecie Dialog Gwardię Wrocław 3:1 w pierwszym meczu fazy play-off o miejsca 9-10 w Lidze Siatkówki Kobiet.

Niedzielne spotkanie AZS-u Białystok z wrocławskim Dialogiem rozpoczęło pierwszą fazę batalii o utrzymanie w LSK. Po zaciętym meczu ze zwycięstwa mogły się cieszyć gospodynie, rozstrzygając spotkanie na swoją korzyść w stosunku 3:1.

Udanie spotkanie rozpoczęła drużyna z Podlasia po pierwszych piłkach prowadząc 6:2. Przy tym stanie o pierwszy czas poprosił trener wrocławianek Rafał Błaszczyk, jak się okazało w przekroju całego spotkania, proszący o czasy bardzo skutecznie, ponieważ po prawie każdej przerwie na jego życzenie siatkarki z Wrocławia potrafiły zdobyć 2-3 punkty z rzędu. Mozolnie krok po kroku drużyna Dialogu niwelowała przewagę białostoczanek, by przy stanie 13:11 po drugim czasie trenera Błaszczyka zdobyć kolejne 3 punkty i wyjść na prowadzenie 13:14. Widząc niekorzystny obrót sytuacji trener Marian Kardas decyduje o zmianie rozgrywającej i Martę Plutę zastępuje Olga Palczewska. Zmiana okazuje się strzałem w dziesiątkę. Białostoczanki zdobywają kolejno 3 punkty i zaczynają grać jakby spokojniej. Jednak w jednej z kolejnych akcji spokój ten burzy przepiękna obrona wrocławskiej libero Aleksandry Krzos, po której przyjezdne doprowadzają do remisu 16:16. Trener Kardas decyduje się na zdjęcie z boiska Sylwii Pyci, w której miejsce pojawia się Karolina Kosek i gospodynie zdobywają 6 oczek przy czteropunktowej zdobyczy gwardzistek. W końcówce seta na nic zdaje się w drużynie wrocławskiej zamiana Wioletty Szkudlarek na Joannę Koprowską, bo miejscowe przy pomocy udanych bloków zwyciężają 25:22.

Drugi set Gwardia Wrocław rozpoczyna dużo bardziej skoncentrowana niż pierwszą odsłonę, co skutkuje szybkim prowadzeniem 0:3 po udanych zagrywkach Pauliny Gomułki. Po chwili na tablicy wyników widnieje już rezultat 3:9 dla przyjezdnych. Przy stanie 11:17 trener drużyny białostockiej ponownie wymienia na parkiecie rozgrywające i na placu pojawia się Marta Pluta w miejsce Olgi Palczewskiej, a po chwili Justyna Sachmacińska zastępuje Karolinę Kosek. Pronar rzuca się do odrabiania strat, doprowadza nawet do wyniku 20:22, ale to wszystko na co stać gospodynie. Wrocławianki pewnie kończą tą odsłonę wynikiem 20:25.

Trzeci set w początkowej fazie był lustrzanym odbiciem partii wcześniejszej. To białostoczanki szybko zdobyły kilkupunktową przewagę (6:2 i 9:4), by chwilę potem po zmianach w drużynie wrocławskiej (Martę Haładyn zastępuje Anna Wiśniewska i Danielę Rojkovą, Joanna Koprowska) na tablicy wyników kibice mogli odczytać stan 9:9. Od tego momentu najpierw gospodyniom, a potem drużynie gości udało się zdobyć po 4 punkty z rzędu, by dalej toczyć już zażartą walkę punkt za punkt. Konsekwencja ze strony Gwardii i proste błędy zawodniczek AZS-u postawiły te ostatnie w bardzo trudnej sytuacji bronienia dwóch piłek setowych od stanu 22:24. Ku zdziwieniu i uciesze kibiców miejscowe zdołały wykaraskać się z obsesji i ten set rozstrzygnęły na swoją korzyść w stosunku 27:25.

W secie czwartym wyrównaną walkę oglądaliśmy do stanu 7:7, wtedy to w polu zagrywki stanęła Olga Palczewska i czynność tą powtarzała pięciokrotnie do stanu 12:7. Tak zdobytej przewagi gospodynie nie roztrwoniły do końca spotkania zwyciężając w tej partii 25:19.

AZS Pronar Zeto Astwa Białystok – Dialog Gwardia Wrocław 3:1

(25:20, 22:25, 27:25, 25:19)

Stan rywalizacji (do czterech zwycięstw): 1-0

Składy:

AZS Białystok: Hendzel, Szeszko, Pluta, Skowrońska, Koczorowska, Pycia, Saad (libero) oraz Kosek, Palczewska, Baran, Sachmacińska.

Gwardia: Rojkova, Mroczkowska, Szkudlarek, Haładyn, Barańska, Gomułka, Krzos (libero) oraz Koprowska, Wiśniewska, Lubera.