Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > Stanisław Gościniak: Stawiałem głównie na młodzież

Stanisław Gościniak: Stawiałem głównie na młodzież

Stanisław Gościniak to człowiek od bez mała trzydziestu lat związany z Częstochową. Po zakończeniu współpracy z drużyną Wkręt-Metu Domex AZS, objął stanowisko pierwszego trenera młodzieżowego zespołu Delic-Polu Norwid.

Karolina Wawrzak: Kończy się już sezon 2006/2007, pierwszy, który spędził Pan z drużyną Delic-Polu Norwid Częstochowa. Jak minął Panu ten rok?

Stanisław Gościniak: Bardzo szybko (śmiech). Faktycznie, przez kilka ostatnich miesięcy miałem przyjemność i okazję pracować w Delic-Polu. Założenia i oczekiwania stawiane przed sezonem były nieco inne, skończyło się tak a nie inaczej, co wynikać może z tego, że większa część chłopców miała problemy zdrowotne i chorowała, co uniemożliwiało im normalną grę.Jest Pan zadowolony z tegorocznych osiągnięć i postawy, bo przecież czasem ważniejszy od wyniku jest styl gry, zespołu w rozgrywkach drugiej ligi?

Zdecydowanie tak. W pracę z zespołem włączyłem się dość późno, bo sezon już się zaczynał, ale postęp, jaki poczynili od tamtej pory zawodnicy, pozwala odczuwać mi satysfakcję. Ciężka praca i zaangażowanie w treningi, zaowocowały idącymi za rozwojem sportowym, wynikami. W miarę upływu czasu, chłopcy prezentowali się coraz lepiej.

Wcześniej pracował Pan z seniorami w AZSie Częstochowa, teraz, być może, z ich młodymi zastępcami. Zaskoczyli oni czymś Pana? Zauważył Pan różnicę w sposobie pracy?

Przez wiele ostatnich lat stawiałem głównie na młodzież. Bez wątpienia praca z nią ma nieco inny wymiar, dlatego, że młodzi się głównie uczą, stąd celem, który sobie stawiałem, była poprawa ich umiejętności. Zadaniem zespołów jest nie tylko nauka gry w siatkówkę, ale również zdobywanie wiedzy podstawowej, której finałem jest ukończenie szkoły i zdanie matury.

Zajęcia z tymi zawodnikami dają Panu satysfakcję?

Oczywiście, że tak. Największym zadowoleniem dla trenera jest to, że zespół, którym kieruje, czyni znaczący postęp. Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, na jakim poziomie umiejętności techniczno – taktycznych znajduje się dany zawodnik, więc poprawa i powiększenie jego możliwości jest dla nas widoczne i na pewno daje satysfakcję.

Aktualny trend sprzyja sprowadzaniu do klubów sprawdzonych i rutynowanych zawodników. Co wobec tego z rodzimymi młodymi talentami?

Problem ten nie jest łatwy. Od trzydziestu lat przebywam tutaj w Częstochowie i w tym okresie nie mieliśmy zbyt wielu własnych wychowanków. Związane jest to z doborem, selekcją i talentem zawodnika, później z jego pracowitością, podejściem do treningu. Nie zawsze jest tak, że wśród grona młodzieży znajdą się perły, zawodnicy, którzy pójdą dalej i rozwiną zawodową karierę.

Czy myśli Pan, że mimo wszystko warto inwestować w młodych siatkarzy?

Sport jest składową wielu czynników. Wzrost, rozpoczęcie nauki i gry, w połączeniu z talentem, osobowością, inteligencją i pracą zawodnika może dać efekt. Równie ważne są też indywidualne predyspozycje, które bezapelacyjnie pomagają.

Uważa Pan, że uczęszczanie do klasy sportowej, takiej jak na przykład ta w Norwidzie, jest dobrym wyborem dla początkujących i rozpoczynających swoją siatkarską drogę?

Oczywiście. Porównam to może do renomowanego uniwersytetu. Jego ukończenie daje absolwentowi dużą wartość, podobnie w tym przypadku, szczególnie, że tego typu placówek jest niezwykle mało. Często przyrównuję tę szkołę do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale. Trafiają tu przede wszystkim chłopcy najzdolniejsi. Wyniki, które osiąga Norwid w siatkówce na przestrzeni wielu, wielu lat, potwierdzają, że klasy sportowe są dla młodych adeptów siatkówki jak najbardziej słusznym wyborem. Doskonale łączy się tu kształcenie sportowe siatkarza z nauką ogólną, co jest niezwykle istotne. Obsada trenerska, a także zainteresowanie i pomoc nauczycieli w łączeniu obu tych elementów, rekomendują szkołę do miana jednej z najlepszych.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
II liga mężczyzn

Więcej artykułów z dnia :
2007-04-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved