Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > II liga kobiet > II liga: Toruńsko-gdańskie pojedynki z historią w tle…

II liga: Toruńsko-gdańskie pojedynki z historią w tle…

Z tygodniowym poślizgiem rozpocznie się walka o wyłonienie mistrza grupy pierwszej II ligi kobiet w sezonie 2006/2007. Finałową parę tworzą dwa najlepsze zespoły rundy zasadniczej - Budowlani Toruń i Energa Gedania II Gdańsk.

Obie ekipy dość gładko, bo w trzech meczach, rozprawiły się ze swoimi rywalkami w II rundzie play-off. Planowe rozegranie pierwszych spotkań III rundy (meczów finałowych) uniemożliwiła nieobecność Aleksandry Pasznik, podstawowej rozgrywającej gdańskiej drużyny, a jednocześnie kadrowiczki zespołu kadetek, uczestniczącej w tym czasie w finałach mistrzostw Europy. Do ustalenia nowych terminów doszło po trudnych i żmudnych negocjacjach z czynnym udziałem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Osoby zainteresowane tym wątkiem mogą zapoznać się z oświadczeniem Budowlanych na ten temat zamieszczonym tutaj.

Rywalizacja toruńsko-gdańska ma bardzo długą tradycję, a od 1986 r. przez kilka następnych sezonów znacząco wpływała na pozycję tych klubów w rozgrywkach ligowych. W tamtym to bowiem okresie oba zespoły prezentowały zbliżone umiejętności, często balansując na granicy I i II ligi – czyli obecnej LSK i I ligi.Sezon 1986/1987 to walka obu drużyn o awans, zakończona dopiero w ostatniej kolejce sezonu II klasy rozgrywkowej. Grano wtedy systemem mecz i rewanż, a obie ekipy solidarnie podzieliły się punktami w meczach między sobą, mając do przedostatniej kolejki włącznie zaledwie po jednej porażce ze słabszymi rywalami. Gdy wszystko wskazywało na to, że dzięki lepszemu bilansowi setów, awans uzyska drużyna z Wybrzeża – doszło do sensacji. W meczu derbowym rozegranym w Gdyni, na obiekcie miejscowego Startu, Gedania doznała porażki i to aż 0:3. Awans uzyskała więc drużyna z Grodu Kopernika, mająca na koncie o jedno zwycięstwo więcej.

Do kolejnych potyczek tych klubów doszło dwa sezony później, gdy drużyna Budowlanych powróciła do gry w niższej lidze. Niewielkie ruchy kadrowe i przede wszystkim doświadczenia zebrane z gry w elicie, spowodowały absolutną dominację drużyny toruńskiej. Aż trzy z czterech spotkań obu zespołów zakończyły się zwycięstwami 3:0 na korzyść spadkowicza z I ligi. Drużyna z Gdańska zakończyła rozgrywki na trzecim miejscu, wyprzedzona przez rywalki z Gdyni. Na skutek zmian regulaminowych najwyższa klasa rozgrywkowa miała liczyć w sezonie 1989/1990 aż 12 drużyn, a automatyczny awans uzyskały zespoły mistrza i wicemistrza każdej z grup II ligi. Z przyczyn finansowo-organizacyjnych doszło do wycofania siatkarek Startu Gdynia, a ich miejsce w I lidze zajęła właśnie Gedania.

Od początku sezonu obie ekipy walczyły o osiągnięcie bezpiecznej szóstej lokaty, ewentualnie siódmej lub ósmej, dającej szanse na przedłużenie ligowego bytu w turnieju barażowym. Wśród czterech ekip o zbliżonym potencjale znalazły się także Stal Mielec i Kolejarz Katowice. Do bardzo istotnego spotkania doszło w przedostatniej kolejce, gdy do Gdańska na mecze z Gedanią i Spójnią zawitały drużyny Budowlanych i Czarnych Słupsk. Ewentualne zwycięstwo gdańszczanek w obydwu meczach dawało im bezpieczne utrzymanie w lidze. Jakakolwiek porażka drużyny z Torunia, mogła zepchnąć ją na dziewiątą lokatę, równoznaczną z grą w nowo powołanej od kolejnego sezonu serii B I ligi. Ku zaskoczeniu kibiców z Trójmiasta, poza pierwszym setem gdańsko-toruńskiego pojedynku wyraźnie dominowały torunianki, wygrywając to spotkanie 3:1. W ostatecznym rozrachunku oba zespoły zajmując VII i VIII lokatę, zakwalifikowały się do turnieju barażowego, który rozegrano w Częstochowie. Tam łatwo rozprawiły się z mistrzyniami grup II ligi, a w bezpośrednim starciu obu ekip ponownie 3:1 triumfowały torunianki.

Kolejny rok to ostatnia na wiele lat konfrontacja ligowa między tymi zespołami. W sezonie zasadniczym zdecydowanie lepiej prezentowała się drużyna Gedanii, nikt więc nie spodziewał się tak dużych emocji, do jakich doszło w rywalizacji tych ekip walczących w play-off o czołową czwórkę kraju. Zarówno w Gdańsku, jak i w Toruniu, dwumecze zakończyły się remisem i o wszystkim musiało rozstrzygnąć piąte spotkanie rozegrane w Gdańsku. Tym razem górą była ekipa gospodyń, triumfując w trzech setach. Był to początek bardzo udanego okresu w historii Gedanii, która po wielu latach powróciła na podium rozgrywek ligowych. Torunianki z kolei po zajęciu VII lokaty i przegranej w meczach barażowych z wicemistrzem serii B, zagrały jeden sezon w niższej lidze, a potem z przyczyn finansowych nie zostały zgłoszone do kolejnego sezonu rozgrywkowego.

Na przestrzeni kolejnych kilkunastu lat nie dochodziło do rywalizacji drużyn z tych miast. Dopiero w bieżącym sezonie 2006/2007 po przeniesieniu rezerw Gedanii z grupy trzeciej do pierwszej II ligi, doszło do walki obu zespołów, tym razem na niższym froncie. Pierwszy mecz tego sezonu rozegrany w Toruniu po ponad dwugodzinnym przebiegu wygrały 3:2 podopieczne trenerki Ewy Openchowskiej. Rewanż, do którego doszło na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia to dość jednostronne widowisko, w którym poza wyrównaną pierwszą partią, niepodzielnie dzieliły i rządziły dziewczęta z Gdańska, wygrywając 3:0. Dla torunianek była to jedyna porażka w całej rundzie zasadniczej, co dało im w efekcie pierwszą lokatę i lepszy układ meczy w całej fazie play-off.

Obie drużyny składają się głównie z juniorek i kadetek, jedynie Budowlani mają w składzie dwie seniorki – Aleksandrę Marchlewską i Martę Laskowską. Weekendowe mecze zapowiadają się niesamowicie interesująco. Dziewczęta z Grodu Kopernika w wypadku dwóch zwycięstw utrzymają miano jedynej niepokonanej na własnym parkiecie ekipy i przybliżą się znacząco do prawa gry o awans do I ligi. Aktualne wicemistrzynie Polski juniorek i mistrzynie kadetek z Gdańska, zapewne nie zechcą im tego ułatwić…

Typ Strefy Siatkówki:

Budowlani Toruń – Energa Gedania II Gdańsk – 3:2, 3:1

Zobacz również:

Wyniki play-off II ligi gr. 1 kobiet

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
II liga kobiet

Więcej artykułów z dnia :
2007-04-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved