Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > LSK: Pierwsze zwycięstwo Farmutilu Piła

LSK: Pierwsze zwycięstwo Farmutilu Piła

W pierwszym meczu pod nową nazwą siatkarki z Piły pokonały AZS AWF Poznań 3:0. Zespół trenera Matlaka objął prowadzenie 1-0 w ćwierćfinale play-off. Drugi mecz już w niedzielę.

W nowych strojach i z nowym sponsorem zaczęły spotkanie pierwszej rundy play-off siatkarki pilskiego Farmutilu. Od razu rozpoczęły od znacznego prowadzenia (5-1). Na pierwsza przerwę techniczną drużyny zeszły przy prowadzeniu pilanek 8-3. Akademiczki z Poznania zbliżyły się do Farmutilu na 3 punkty po błędzie Agnieszki Kosmatki na zagrywce i ataku Yulii Shelukhiny. Kolejne pięć akcji wygrały pilanki 13-5, poznanianki popełniały zbyt wiele błędów w ataku. Trener Wojciech Lalek na boisko wprowadził Joannę Frąckowiak, do której rozgrywająca poznanianek najczęściej posyłała piłki. Czteropunktowy przestój zanotowały pilanki (13-9) po czym trener Jerzy Matlak poprosił o czas. Na drugą przerwę techniczną schodziły drużyny przy prowadzeniu Farmutilu 16-10. Pilanki bez problemów kontrolowały przebieg seta prowadząc 18-13, 21-14, 23-16. Kiedy wydało się iż set szybko się zakończy ponowny przestój zanotowały podopieczne Jerzego Matlaka, na tablicy wyników widniał wynik 23-20. Set zakończył autowy atak Joanny Frąckowiak, która mimo iż zdobyła najwięcej punktów dla swojej drużyny w pierwszym secie (5) popełniała także sporo błędów w ataku (25-21).

Początek drugiego seta rozpoczął się podobnie jak pierwszy od wysokiego prowadzenia Farmutilu 6-2. Przed drugą przerwą techniczną dwa punkty po bloku zdobyła Michela Teixeira, którą dopingował na trybunach brat (8-3). Od stanu 11-6 dla pilanek na zagrywkę weszła rozgrywająca poznańskiego AZS-u Justyna Ordak, która siała popłoch w przyjęciu pilskiego zespołu. Poznanianki zaczęły odrabiać straty przegrywając już tylko 9-11. Wówczas o pierwszy czas poprosił Jerzy Matlak. Po przerwie błędy w rozegraniu i ataku AZS-u wykorzystały gospodynie powiększając przewagę do sześciu punktów. Zmiany trenera Wojciecha Lalka nie przynosiły skutków (Hramyka za Ordak oraz Archangielska za Cieślę). Pilanki bez większych problemów zwyciężyły w secie drugim 25-18 i objęły prowadzenie w całym spotkaniu 2:0.

Trzeci set akademiczki z Poznania rozpoczęły od prowadzenia 5-2. Po błędach AZS-u pilanki zbliżyły się na dwa punkty 4-6. Kiwka Agnieszki Kosmatki, autowy atak Joanny Frąckowiak oraz dwa dynamiczne ataki Anity Chojnackiej, doprowadziły do pierwszej przerwy technicznej, na którą z prowadzeniem zeszły miejscowe 8-7. W kolejnych akacjach na tablicy wyników widniał remis 8-8, 9-9, 10-10. Od stanu 11-10 ponownie dominowały Anita Chojnacka („as” z zagrywki) oraz Agnieszka Kosmatka. Farmutil prowadził 14-10. Poznanianki zbliżyły się na 2 punkty, a po dwóch błędach Micheli Teixeiry w przyjęciu zagrywki Justyny Ordak widniał na tablicy wyników remis 20-20. Atak z lewego skrzydła Joanny Frąckowiak doprowadził do prowadzenia AZS-u 21-20. Atak Małgorzaty Cieśli w „antenkę” oraz dwa skuteczne ataki Anity Chojnackiej rozstrzygnęły losy seta i całego spotkania. Pilanki prowadziły 23-21. Nadzieję na wygranie trzeciej partii przez AZS podtrzymała Joanna Frąckowiak, która jak się później okazało zdobyła ostatni punkt dla swojej drużyny 23-22. Dwa ostatnie punkty zapisane zostały na konto pilanek po autowym ataku Małgorzaty Cieśli oraz ataku ze środka Katarzyny Wysockiej. Zwycięstwo odniosły zawodniczki Farmutilu Piła 25-22 i w całym spotkaniu 3:0.

Najwięcej punktów dla AZS-u Poznań zdobyły: Joanna Frąckowiak (9), Yulia Shelukhina (8), Małgorzata Cieśla (7), Yana Hramyka (5), Karolina Wiśniewska (4), Justyna Ordak (3). Dla Farmutilu Piła punkty zdobywały: Agnieszka Kosmatka (12), Michela Teixeira (8), Agnieszka Bednarek (7), Anita Chojnacka (6), Beata Strządała (3), Irina Starzyńska, Katarzyna Skorupa (2) oraz Katarzyna Wysocka (1). Statystyki: atak 34-29, blok 5-6, zagrywka 2-4, błędy 22-34. Spotkanie nie stało na najwyższym poziomie, a akademiczki z Poznania popełniały sporo błędów.

Farmutil Piła – AZS AWF Poznań 3:0

(25:21, 25:18, 25:22)

stan play-off: 1-0 dla Farmutilu Piła

Farmutil: Skorupa, Starzyńska, Bednarek, Michela, Strządała, Kosmatka, Kuehn (lib) oraz Chojnacka, Wysocka.

AZS AWF: Archangielska, Shelukhina, Wiśniewska, Hramyka, Cieśla, Czerwińska, Styskal (lib) oraz Frąckowiak, Ordak, Wellna, Żalińska, Dybizbańska.