Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga bułgarska: Lukoil w finale, Lewski z Pirinem walczą

Liga bułgarska: Lukoil w finale, Lewski z Pirinem walczą

Lukoil Neftochimik został pierwszym finalistą bułgarskiej ligi, pokonując 3:1 w meczach półfinałowych Marka Junion. W drugiej parze Lewski remisuje z Pirinem Balkanstroj 2:2, o awansie rozstrzygnie piąte spotkanie.

Po dwóch spotkaniach w Razlog półfinały pomiędzy Lewskim Siconco i Pirinem Balkanstroj przeniosły się do stolicy kraju. Po zaciętych meczach w hali Pirinu było 1:1. Dwa mecze w hali Uniwersjada jak mówiono zakończą rywalizację. Tak się jednak nie stało.

Wysoką formę potwierdzili gracze Pirinu Balkanstroj wygrywając pierwsze spotkanie na gorącym terenie z Lewskim Siconco. W ubiegłym sezonie zawodnicy Pirinu Balkanstroj zdobyli brązowy medal bułgarskiej ligi, teraz aby znaleźć się w upragnionym finale brakowało im już tylko jednego zwycięstwa. Sami zawodnicy po zwycięstwie w Razlog zapowiadali, że jadą do Sofii przynajmniej po jedną wygraną. Cel udało się zrealizować już podczas pierwszego spotkania.

W pierwszej partii zawodnicy z Razlog bardzo dobrze blokowali, co przyniosło im sukces w zaciętej końcówce granej na przewagi. Lewski doszedł do głosu w drugiej odsłonie, spokojnie wygrywając do 20-tu. Zmobilizowało to podopiecznych Ljubomira Gerasimowa do jeszcze lepszej gry, którą kibice w Sofii oglądali w trzecim secie. Lewski doprowadził co prawda do tiebreaka ale w nim całkowita kontrolę mieli już goście z Razlog, głównie za sprawą znakomitej zagrywki Farfarowa, wygrywając 15:9 i całe spotkanie 3:2.

Oczekiwałem tego zwycięstwa od samego początku meczu – mówił szczęśliwy Ljubomir Gerasimow. – Poznaliśmy już Lewskiego bardzo dobrze. Sukces przyniosło nam wyeliminowanie atakującego rywali. Wiedzieliśmy, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Również jutro oczekuję zwycięstwa.

W drugim spotkaniu w Sofii a czwartym w całej rywalizacji ponownie doszło do tiebreaka. Tym razem na korzyść Lewskiego Sofia, który zwycięstwem przedłużył swoje szanse na awans do finału ligi.

Zagraliśmy dzisiaj mecz przeciwko sędziom – mówił po spotkaniu trener Pirinu, Ljubomir Gerasimow. – Tylko czekali na moment aby pokazać mi żółtą kartkę. Nasi działacze powiedzieli mi, aby każdą sporną sytuację rozwiązywać milczeniem, ale gdy emocję biorą górę tak się po prostu nie da. Zamierzamy zmiażdżyć Lewskiego w piątym meczu.

Lewski Siconco - Pirin Balkanstroj 3:2
(25:15, 24:26, 25:19, 23:25, 15:11)

Lewski Siconco – Pirin Balkanstroj 3:2
(24:26, 25:20, 16:25, 25:17, 9:15)

stan rywalizacji: 2:2

Wydawało się, że w parze półfinałowej Marek Junion Iwkoni – Lukoil Neftohimik nie dojdzie już do żadnej niespodzianki. Lukoil prowadził 2:0 po dwóch pierwszych meczach w Burgas, w żadnym nie tracąc nawet seta. Gdy rywalizacja przeniosła się do Dupnicy, zawodnicy Marka sprawili ogromną niespodziankę wygrywając w trzecim meczu 3:2 a tym samym przedłużając swoje szanse na finał. Zawodnicy Lukoila wygrali dwa pierwsze sety i poczuli, że są już w finale. Ten jeden brakujący do szczęścia set okazał się zgubny. Marek wykorzystał sytuację zwyciężając w dwóch następnych partiach. W piątej odsłonie widać było już zmęczenie podstawowych zawodników Lukoila, a krótka ławka rezerwowa nie pozwalała na wiele zmian.

Najlepszym zawodnikiem na boisku był Cwetan Skolow, zdobywca 27 punktów, a w zespole przeciwnym najlepiej punktował Petar Hristow, który zapisał na swoim koncie 21 punktów.

Dopiero czwarty mecz pomiędzy tymi zespołami wyłonił pierwszego finalistę bułgarskiej ligi. Został nim zespół Lukoila Neftochimik, który po kolejnym pięciosetowym pojedynku pokonał Marka Junion 3:2. Mecz nie zgromadził w hali w Dupnicy wielu kibiców, pojedynek obserwowało około 650 najbardziej zagorzałych kibiców Marka. Mimo to po trwającym blisko 95 minut meczu to goście z Burgas cieszyli się ze zwycięstwa a co za tym idzie awansu do finału ligi.

Mecz był o tyle dramatyczny, że po pierwszych dwóch odsłonach to Marek prowadził już 2:0. Kolejne trzy partie padły jednak łupem gości.

Marek Junion Iwkoni - Lukoil Neftochimik 3:2
(23:25, 19:25, 25:15, 27:25, 15:13)

Marek Junion Iwkoni -  Lukoil Neftochimik 2:3
(25:23, 25:23, 21:25, 21:25, 12:15)

stan rywalizacji: 3:1 dla Lukoila Neftochimik