Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Totolo uczy się polskiego

Totolo uczy się polskiego

- Dzień dobry, proszę, dziękuję - nowy trener Jastrzębskiego Węgla, Tomaso Totolo, wkuwa polskie słówka. Nie chce być gorszy od swego przyjaciela, Marco Bonitty, który obiecał, że przed igrzyskami w Pekinie nauczy się polskiego.

Marco na pewno dotrzyma słowa – śmieje się Tomaso. – Znam go bardzo dobrze i wiem, że jak sobie coś postanowi, to zrealizuje to. Ja nie wyznaczyłem sobie terminu. Po prostu uczę się i już. Rano i po południu trening, w przerwie zajęcia na siłowni, później krótki odpoczynek. Na naukę zostaje dopiero czas po kolacji. – Mam tu wszystkie słówka – Totolo z uśmiechem prezentuje „ściągi”. – Zagrywka – battuta, blok – muro, aspettare – zaczekaj, salta – podskok (zapisane w notatkach potcoc – red.). Największe problemy mam z… Siezieniewskim (śmiech). Paweł ma trudne nazwisko do wymówienia. W porównaniu z polskim językiem, angielski jest „easy”. Ale najgorzej nie jest, zakupy robię sobie już bez problemu – śmieje się, wskazując na siatkę z zakupami.

Srebro nie było przypadkiemTotolo od miesiąca jest w Polsce. – Polska liga jest bardzo silna – ocenia. – Cztery pierwsze drużyny z powodzeniem mogłyby grać w Serie A. Wasz srebrny medal na mistrzostwach świata w Japonii nie był przypadkiem. Przecież tylko Świderski i Winiarski grają we Włoszech. Pozostali reprezentanci – Wlazły, Pliński, Kadziewicz, Szymański, Gruszka – w Polsce. Bez mocnej ligi, żaden kraj nie zdobędzie medalu na takiej imprezie. Coraz więcej obcokrajowców pracuje w Polsce. Raul Lozano znany jest ze swych twardych zasad, podobnie jak Bonitta.

Wyczuć zespół

A ja nie jestem policjantem, nie pilnuję zawodników – uśmiecha się. – To profesjonaliści i sami muszą wiedzieć, czego chcą. Obie strony muszą szanować ustalone wcześniej zasady. Każdy trener ma własną osobowość. Dla mnie najważniejsze było to, aby wyczuć zespół. Mam nadzieję, że mi się to w Jastrzębiu uda.

źródło: Super Express

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Więcej artykułów z dnia :
2007-04-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved