Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > LSK: AWF Poznań – zespół, który się wykuwa

LSK: AWF Poznań – zespół, który się wykuwa

Poznańskie akademiczki pędziły w stronę przepaści. Nad jej krawędzią gwałtownie wyhamowały. Wydawało się, że i tak siłą rozpędu runą w dół. Tymczasem wygląda na to, że jednak złapały równowagę i Poznań nie straci siatkówki.

Rywalizacja o pozostanie w lidze już dawno nie była tak pasjonująca. Także za sprawą emocji, które funduje nam ekipa poznańskiego IDMSA Swarzędz Meble AZS AWF. Niestety, są to emocje, których można było uniknąć, wiążą się bowiem z walką poznanianek o ocalenie ligowego bytu, a co za tym idzie być może także istnienia siatkówki kobiecej w Poznaniu w ogóle. Wątpliwe jest, by nowi sponsorzy AWF Poznań zechcieli tolerować jego spadek.

Spadek, który nie tak dawno wydawał się wielce prawdopodobny. Poznanianki przez wiele tygodni tkwiły na samym końcu tabeli. Wyglądało to tak, jakby w tempie znacznie szybszym od reszty ekip pędziły ku przepaści. Ostre hamowanie spowodowało, że zatrzymały się na samej jej krawędzi. Stało się tak po wygranej poznanianek z Gwardią we Wrocławiu – 3:1, czyli za trzy punkty. Po tym sukcesie akademiczki balansowały na krawędzi, starając się złapać równowagę. Świetną okazją ku temu był mecz u siebie z chwiejącą się po sąsiedzku ekipą AZS Białystok. Przegrana z nią 1:3 spowodowała przechył, ale w stronę czeluści.Mało kto wtedy wierzył, że rozpaczliwym machaniem rąk zespół z Poznania zdoła się jeszcze uratować. Tym machaniem okazała się wygrana 3:1 w Mielcu. Akademiczki znów złapały pion, a ostatnia wygrana 3:1 w Gdańsku spowodowała, że niedawno wygięte jeszcze połową ciała w przepaść, teraz stoją już na ziemi całkiem mocno.

Spadek w przepaść już im nie grozi? Co to, to nie. Pozostał jeszcze mecz z Muszynianką Muszyna u siebie. Gwardia Wrocław już AWF nie dogoni, ale Stal Mielec – jeszcze może. Żeby być pewnym utrzymania (co równocześnie oznacza grę w play-off), poznanianki powinny z Muszyną wygrać. Problem w tym, że… mecz odbędzie się w Poznaniu!

To problem, bowiem AWF znacznie gorzej spisuje się w meczach u siebie, zbijając zarazem bezcenny kapitał na wyjazdach. Ta reguła dotyczy właściwie wszystkich drużyn z dołu tabeli. To dziwne, bo własne boisko czy parkiet najczęściej są atutem. Dlaczego u siatkarek walczących o ligowy byt mamy odwrotną sytuację?

Kiedy moje zawodniczki przestają dobrze bronić, a ja wiem, że to normalnie jest ich najmocniejsza broń, wiem, że są sparaliżowane strachem – mówi trener AWF Wojciech Lalek. Problemem jego zespołu jest to, że składa się on w większości z niedoświadczonych jeszcze zawodniczek. Dla nich gra o taką stawkę i związane z tym obciążenia są ponad siły fizyczne i psychiczne. W efekcie podczas meczów u siebie często nie wytrzymują napięcia, natomiast na wyjazdach mają okazję wykorzystać podobne reakcje u przeciwniczek.

To nie przypadek, że akurat zespoły walczące o utrzymanie mają najniższą średnią wieku. Gedania Gdańsk – 24,2 lata, AZS Białystok – 23,1, Stal Mielec – 22,2, Gwardia Wrocław – 21,1… Czy nie tak wygląda właśnie tabela w jej dolnym odcinku? W wypadku AWF Poznań średnia wieku wynosi 25,4 lat, dzięki obecności w kadrze Iriny Archangielskiej.

Tak młode drużyny mają spore kłopoty, aby psychicznie wytrzymać tego rodzaju rywalizację. Zwłaszcza że sytuacja finansowa większości polskich drużyn kobiecych nie jest komfortowa. Spadek to dla nich najczęściej strata rozgoryczonych sponsorów i w najlepszym wypadku kłopoty finansowe. – Musicie wygrać, bo przestaniemy istnieć – słyszą te młode dziewczyny i… popełniają błędy.

Żeby jednak być dobrym sportowcem, z takimi sytuacjami stresowymi trzeba umieć sobie radzić. Być głuchym na presję, strach i naciski. Może więc te nadmierne emocje związane z walką AZS AWF o pozostanie w lidze w wypadku happy endu przydadzą się poznańskim siatkarkom. Lepszy poligon do zdobycia doświadczenia w walce ze stresem trudno sobie wyobrazić.

Autor tekstu: Radosław Nawrot – Gazeta Wyborcza

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Więcej artykułów z dnia :
2007-03-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved