Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > LSK: Łatwe zwycięstwo Nafty

LSK: Łatwe zwycięstwo Nafty

Walczące o awans do ósemki siatkarki Pronaru Zeto Astwa AZS Białystok nie sprostały wicemistrzyniom Polski - Nafcie Piła. Pilanki po trzech krótkich setach wygrały 3:0.

Spotkanie rozpoczęło się od dwóch, szybkich punktów pilanek (2-0), jednak szybko bielszczanki doprowadziły do remisu 3-3, 4-4. Pierwsza przerwa techniczna padła łupem Nafty 8-6. Po przerwie punkty pilankom przychodziły już coraz łatwiej 12-8, 15-8. Dobrze dysponowane: Beata Strządała, Agnieszka Bedanrek bez problemów kończyły kolejne piłki. Na drugą przerwę techniczną zespoły zeszły przy prowadzeniu miejscowych 16-9. Siatkarki z Białegostoku robiły co mogły lecz popełniały zbyt wiele własnych błędów. Od stanu 17-11 nafciarki „stanęły” na cztery punkty z rzędu. Bardzo dobre zagrywki Elżbiety Skowrońskiej oraz bloki Marty Pluty i Dominiki Koczorowskiej doprowadziły do zbliżenia się AZS-u na dwa punkty 17-15. Ambicje pilanek wówczas zostały podrażnione – nafciarki znów zaczęły dominować w ataku zmierzając ku końcowi w pierwszym secie 20-16, 21-17, 21-18. Osiemnasty punkt w pierwszym secie to tyle na co było stać siatkarki ze wschodu – pilanki wykorzystały kolejny przestój AZS-u zdobywając cztery punkty z rzędu, zwyciężając pierwszą partię 25-18.

Początek drugiej partii zupełnie inny niż pierwszy, gdyż AZS objął prowadzenie 3-1, głownie za sprawą swojej liderki Elżbiety Skowrońskiej, która najpierw zdobyła punkt z ataku by później zaserwować „asa”. Prowadzenie Pronaru nie trwało długo, Nafta w szybkim tempie zdobyła trzy punkty z rzędu wychodząc na prowadzenie 4-3. Pierwsza przerwa techniczna rozpoczęła się przy prowadzeniu nafciarek 8-5. Po przerwie zawodniczki z Białegostoku ponownie potwierdziły, że nie potrafią utrzymać koncentracji tracąc cztery punkty z rzędu (12-6). Problemy pojawiły się także po stronie Nafty, kiedy na tablicy wyników widniał wynik 13-10 trener Jerzy Matlak po raz pierwszy poprosił o przerwę. Krótka reprymenda szkoleniowca Nafty przyniosła oczekiwany sukces. Nafta rozstrzygnęła losy seta po pięciopunktowym przestoju Pronaru Białystok 18-10 (bardzo dobre akcje Agnieszki Bednarek). Trener Jerzy Matlak widząc ogromną różnicę punktów postanowił wprowadzić do gry rezerwowe zawodniczki. Na boisku pojawiły się Edyta Rzenno, Anna Manikowska oraz Karolina Michalkiewicz. Szczególnie ta pierwsza pokazała, że stać ją na wiele zdobywając w końcówce dwa punkty z ataku (20-12, 23-15, 24-18). Ostatni punkt w secie drugim zdobyła zdecydowanie najlepsza zawodniczka seta – Agnieszka Bednarek (6 pkt.), 25-19. Prowadzenie Nafty w całym meczu 2:0.

Trzeci set rozpoczął się remisowo 2-2, 3-3, 4-4 a po błędzie Katarzyny Skorupy AZS Białystok objął prowadzenie 5-4. Nafta zdołała jednak szybko odwrócić losy seta na swoją korzyść, uzyskując także znaczną przewagę, 9-5. Pilanki spokojnie kontrolowały przebieg seta prowadząc 11-7, 14-10, 16-12. Punkty w zespole z Białegostoku głównie zdobywały Elżbieta Skowrońska oraz Elena Hendzel ze środka siatki. Cień szansy dla AZS-u pojawił się jeszcze, gdy nafciarki popełniły trzy błędy i zmniejszyły tym samym przewagę do dwóch punktów, 18-16. Jak się później okazało był to ostatni moment Pronaru na nawiązanie walki, gdyż ostatecznie przegrały gładko set 25-19 oraz całe spotkanie 3:0.

W zespole z Białegostoku najwięcej punktów zdobyły: Elżbieta Skowrońska – 10, Dominika Koczorowska – 7, Elena Hendzel, Joanna Szeszko i Karolina Kosek po 5. Bardzo słabe spotkanie rozegrała reprezentantka kadry siatkarek Sylwia Pycia, która nie zdobyła żadnego punktu w całym spotkaniu. Natomiast ze strony pilanek najwięcej punktów zdobyły: Agnieszka Bednarek – 11, Beata Strządała, Agnieszka Kosmatka po 8, Irina Starzyńska – 7, Anita Chojnacka – 4, Michela Teixeira – 3. Jak zwykle na swoim dobrym poziomie zagrały także – rozgrywająca Nafty Katarzyna Skorupa oraz libero – Marta Kuehn.

Mecz nie stał na nadzwyczajnym poziomie co widać po zdobyczach punktowych oraz błędach. Punkty rozkładały się następująco: ogółem 46-35 pkt. , w bloku 7-4, zagrywka 1-3, po błędach rywalek 29-21.

Nafta Piła – Pronar Zeto Astwa AZS Białystok 3:0

(25:18, 25:19, 25:19)

Składy:

Nafta: Skorupa, Starzyńska, Bednarek, Michela, Strządała, Kosmatka, Kuehn (libero) oraz Chojnacka, Rzenno, Manikowska, Michalkiewicz.

Pronar AZS: Pluta, Koczorowska, Pycia, Hendzel, Szeszko, Skowrońska, Saad (libero) oraz Baran, Kosek, Kalinowska, Palczewska, Sachmacińska.