Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > LSK: Cenne zwycięstwo AZS AWF Poznań w Mielcu

LSK: Cenne zwycięstwo AZS AWF Poznań w Mielcu

Coraz ciekawsza jest walka o awans do "ósemki" w LSK. AZS AWF Poznań po wyjazdowym zwycięstwie ze Stalą Mielec zwiększył szansę na uniknięcie walki o utrzymanie się w ekstraklasie.

Bezcenne zwycięstwo nad Stalą w Mielcu odniosły siatkarki IDM SA Swarzędz Meble AWF Poznań. Wygrały 3:1, czyli za trzy punkty.

Już od wtorku poznańskie siatkarki tkwiły w odosobnieniu, na zgrupowaniu przed meczem ze Stalą Mielec. Meczem kluczowym, który trzeba było wygrać i to najlepiej za trzy punkty. Zadanie było trudne do wykonania, chociaż dwa tygodnie temu udało się w ten sposób zwyciężyć we Wrocławiu. Porażka u siebie z AZS Białystok znów jednak postawiła poznanianki pod ścianą.

Teraz czekała je próba nerwów i dojrzałości, a długie zgrupowanie miało pomóc w koncentracji. Taki manewr trener Wojciech Lalek zastosował przed meczem z Muszynianką Muszyna i wtedy udało się wygrać. Teraz także.

Mecz przebiegał pod dyktando poznanianek. Nie spodziewałem się, że Mielec zagra aż tak słabo. Widzieliśmy na wideo wiele ich spotkań i mielczanki grały tam lepiej niż w meczu z nami – nie krył trener AWF Wojciech Lalek. To strach nas usztywnił i sparaliżował. Nie dałyśmy rady – tłumaczyła Marta Łukaszewska ze Stali Mielec.

Poznanianki, które tydzień temu same padły ofiarami drżenia własnych rąk, teraz bezwzględnie wykorzystały niemoc rywalek. Zmiotły je z parkietu zagrywką i tradycyjnie mocną bronią – atakami ze środka w wykonaniu Karoliny Wiśniewskiej i Julii Szeluchiny. Był jednak moment w tym meczu, gdy i one się zdenerwowały. W trzecim secie, gdy AWF wygrywał wysoko, bo 14:8 czy 15:10, straciły to prowadzenie. Mielczanki, które na pierwsze prowadzenie wyszły dopiero przy 23:22, wygrały seta. Wyrzucone w aut piłki i ataki w siatkę były efektem zdenerwowania. Na całe szczęście tylko wtedy oraz momentami w pierwszym secie Stal miała coś do powiedzenia.

Wygrana w Mielcu, choć nieodzowna dla zachowania szans na uniknięcie barażu (rozegrają go dwie ostatnie drużyny) nie gwarantuje jeszcze akademiczkom świętego spokoju. Teraz czeka je kolejny trudny i ważny wyjazd – do Gdańska.

Stal Mielec – AZS AWF Poznań 1:3

(22:25, 14:25, 25:22, 14:25)

Składy:

Stal: Olczyk, Łukaszewska, A. Wilk, Waligóra, Dązbłaż, Skorupa oraz Ząbek (libero), Turbak, Pilipiuk, D. Wilk

AZS AWF: Ordak, Hramyka, Wiśniewska, Czerwińska, Szeluchina, Wellna oraz Styskal (libero), Archangielska, Frąckowiak