Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga bułgarska: podsumowanie 14, ostatniej kolejki spotkań

Liga bułgarska: podsumowanie 14, ostatniej kolejki spotkań

Dobiegła końca runda zasadnicza bułgarskiej ligi. Fotel lidera obroniła drużyna Lukoil Neftochimic. Mistrz Bułgarii, Lewski Sofia zajął dopiero trzecie miejsce, a tabelę z tylko jednym zwycięstwem na koncie zamknął zespół Ardy Kyrdżali.

Brązowi medaliści z Razlog, mowa o drużynie Pirinu Balkanstroj w trzech setach rozstrzygnęła sprawę wyniku w starciu z outsiderem ligi, zespołem Ardy. Drużyna, która zdobyła w ostatniej kolejce cenny punkt w starciu ze Slawią, tym razem nie miała wiele do powiedzenia. Pirin kontrolował sytuację w pierwszych dwóch setach. Jedynie w trzecim kibice w Razlog byli świadkami wyrównanej walki, jednak końcówkę seta oraz całego meczu po mistrzowsku rozstrzygnęli gospodarze zwyciężając 29:27 i w całym spotkaniu 3:0. Zwycięstwo zapewniło Pirinowi drugie miejsce w tabeli a tym samym spotkanie w ćwierćfinale z zespołem Slawii.

Arda – Pirin Balkanstroj 0:3

(22:25, 20:25, 27:29)

Marek Junion okazał się lepszy w wyrównanym spotkaniu ostatniej kolejki pomiędzy zespołem z Dupnicy i Warny. Obydwie drużyny zgłaszały przed sezonem aspiracje do medalu, toteż mecz pomiędzy nimi zapowiadał się arcyciekawie. Taki był jednak tylko w pierwszej, najbardziej wyrównanej odsłonie, wygranej przez Marka 25:23. W kolejnym secie podłamani porażką Warneńczycy pozwolili na szybkie zwycięstwo rywalom, zdobywając jedynie czternaście punktów. Koncentracja odzyskana w kolejnej odsłonie pozwoliła tylko na zwycięstwo w jednym secie. Zawodnicy Marka wrócili do gry, w czwartej odsłonie pewnie zwyciężając do 19 i cały mecz 3:1. Obydwa zespoły spotkają się ponownie w ćwierćfinale.

Marek Junion Iwkoni – Czerno more Bask 3:1

(25:23, 25:14, 17:25, 25:19)

Mistrzowie Bułgarii zakończyli rundę zasadniczą zwycięstwem. W ostatniej kolejce nie dali żadnych szans w derbach zespołowi Slawii Sofia. Trzeba przyznać, że spotkanie rozegrane w hali Uniwersjada było jednym z najbardziej jednostronnych spotkań w lidze. Pierwsze dwa sety przypominały bardziej mecz do jednej bramki, niż spotkanie dwóch siatkarskich zespołów. W trzecim, Slawia walczyła, ale sił i umiejętności starczyło jej tylko na zdobycie 18-tu punktów. Lewski zakończył rundę zasadniczą na trzecim miejscu w tabeli, co można uznać za małą niespodziankę. Czy jednak hegemonia drużyny w lidze zostanie w tym roku przełamana wciąż trudno powiedzieć.

Lewski Siconco – Slawia 3:0

(25:11, 25:12, 25:19)

Wicemistrzowie Bułgarii, drużyna Lukoila Neftohimik pokonała po dramatycznym meczu zespół CSKA Sofia 3:2. Po czterdziestu minutach gry to zawodnicy CSKA prowadzili 2:0 w setach, jednak zmiany dokonane przez trenera Sewerina Dimitrowa zupełnie odmieniły obraz gry. W miejscu Canko Cankowa pojawił się na boisku Petr Hristow i gospodarze zaczęli mozolnie odrabiać straty. Udało im się nie tylko wygrać wyrównaną końcówkę trzeciej partii ale również doprowadzić do tiebreaka. W nim nastąpił a już prawdziwa deklasacja zespołu CSKA a wynik 15:4 świadczy o tym najlepiej. Lukoil obronił fotel lidera i tym zwycięstwem przypieczętował tytuł mistrza rundy zasadniczej.

Lukoil Neftohimik – CSKA 3:2

(18:25, 22:25, 25:23, 25:22, 15:4)

Zespół                Punkty    Z/P
1. Lukoil Neftohimik       32     (11-3)
3. Pirin Balkanstroj       27     (9-5)
4. Lewski Siconco          26     (9-5)
5. Marek Junion Iwkoni     26     (9-5)
2. Czerno more Bask        25     (8-6)
6. CSKA Sofia              23     (8-6)
7. Slawia Sofia             6     (1-13)
8. Arda                     3     (1-13)

W fazie play-off zagrają wszystkie zespoły z rundy zasadniczej systemem 1-8, 2-7, 3-6, i 4-5. Do półfinału awansują te cztery zespoły, które pierwsze zapiszą na swoim koncie dwa zwycięstwa. Mecze ćwierćfinałowe rozegrane zostaną 22, 25 oraz ewentualnie 27 marca.