Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > Avia Świdnik już pewna play-off

Avia Świdnik już pewna play-off

Szybkie, łatwe i przyjemne - tak można podsumować zwycięstwo I-ligowej Avii nad bielskim BBTS-em. Dzięki niemu świdniczanie zagrają w play-off o awans do PLS-u.

Po tym jak przegraliśmy u siebie z rezerwami Skry Bełchatów, a kilka dni temu z Pronarem Hajnówka zacząłem obawiać się, że z BBTS może być równie ciężko. Od kilku dni oglądałem taśmy z meczami bielszczan, a teraz mogę spokojnie odetchnąć, bo dzięki wygranej jesteśmy już w play-off – nie kryje radości świdnicki szkoleniowiec Sławomir Czarnecki. Jego podopieczni większych problemów z BBTS wczoraj nie mieli. Swój styl gry narzucali od samego początku spotkania.

W pierwszym secie goście do powiedzenia nie mieli nic. Na potęgę psuli zagrywki i nie radzili sobie w ataku. Świdniczanie natomiast grali swoje i zbytnio się nie wysilali. W dziesiątej minucie meczu trio złożone z Macieja Gorzkiewicza, Bartosza Węgrzyna oraz Wojciecha Pawłowskiego dwukrotnie zablokowało Dominika Żmudę i Avia prowadziła już 11:5. Rosnąca przewaga świdniczan odebrała gościom chęci do gry, którzy w tej partii już wiele nie zdziałali i przegrali do 14.

W drugiej ich postawa wyglądała nieco lepiej, ale i tak nie potrafili zagrozić siatkarzom trenera Czarneckiego. Bielszczanie tego seta przegrywali od początku do końca, czasami jednak potrafili się zbliżyć do Avii na jeden punkt.

Trzecia i ostatnia odsłona meczu była kopią poprzedniej. Po ataku ukraińca Serhiya Nakoskina w antenkę świdniczanie prowadzili już 4:1. Goście mieli ogromne kłopoty z wykończeniem akcji, a ich gra defensywna praktycznie nie istniała. Pod koniec meczu świdniczanie prowadzili już 23:18, ale trochę się rozluźnili i z powodu błędów w odbiorze i rozegraniu stracili kolejno trzy punkty. W ostatniej akcji spotkania Węgrzyna zablokował Macieja Fijałka.

Moi zawodnicy grali tak jak chciałem. Konsekwentnie w ataku i obronie. Praktycznie w stu procentach wywiązali się z postawionych im zadań. Myślę, że przeciwnicy spisywali się dzisiaj gorzej, bo po prostu nie daliśmy im pograć. Zniechęciliśmy ich do wszystkiego – podsumował trener Czarnecki.

Świdniccy siatkarze zagrają w sobotę na wyjeździe ostatnie spotkanie rundy zasadniczej ze zdegradowaną już do II ligi Bzurą Ozorków. Później czekach ich faza play-off, którą według nieoficjalnych informacji zaczną od dopiero drugiej rundy. Pierwsza prawdopodobnie będzie anulowana, bo rezerwy Skry Bełchatów, z którymi Avia miałaby zagrać, nie mają prawa występować w najwyższej klasie rozgrywkowej. Tam bowiem jest już ich pierwsza drużyna, która broni mistrzostwa Polski. Gdyby tak się stało, to w pierwszym meczu o awans do PLS świdniczanie zmierzą się w połowie kwietnia z Płomieniem Sosnowiec.

Avia Świdnik – BBTS Bielsko-Biała 3:0

(25:14, 25:22, 25:21)

Avia: Kowalski, Żurek, Gorzkiewicz, Pawłowski, Kaźmierski, Węgrzyn, Guz (l)

BBTS: Mizerak, Żmuda, Mariusz Gaca, Nakoskin, Michał Gaca, Fiajłek, Sufa (l) oraz Podgórski, Żyliński, Hunek, Piekarczyk