Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Wzorem Serie A

Wzorem Serie A

Tomaso Totolo, obecny selekcjoner Jastrzębskiego Węgla, jego pierwszą sportową pasją było kolarstwo, grał także w piłkę nożną, ale potem swe 180 cm wzrostu postanowił wykorzystać w siatkówce.

Grał do 33. roku życia w drugiej i trzeciej lidze, potem został trenerem. Zawsze miał znakomite kontakty z kibicami.

W Jastrzębiu pojawiłem się, bo dostałem korzystną propozycję – mówi w Tomaso Totolo. Nie mogę trenować klubów we Włoszech, bo jestem drugim trenerem reprezentacji. Sądzę też, że polska liga jest bardzo ciekawa. Po mistrzostwach świata, na których Polacy wywalczyli srebrny medal, są tutaj świetne warunki do pracy. A dla mnie to ważne. Poza tym będę pracował z bardzo dobrą drużyną i zawodnikami, a dla mnie to szansa na rozwój.Wróćmy do ostatnich mistrzostw świata. Co mówiło się we Włoszech po tym, jak Polska zdobyła srebrny medal?

Siatkarze pracowali bardzo ciężko z Raulem Lozano na ten sukces. Doświadczenie plus dobry trener przyniosły rezultaty. Lozano wniósł do tej drużyny wiele dobrego. Sprawił, że zmieniła się jej mentalność i to był chyba klucz do tak dobrej gry.

Jakie opinie krążą o polskiej lidze?

We Włoszech grają najlepsi zawodnicy na świecie. W Rosji jest podobnie, ale tam liga nie jest taka, jak w Italii czy nawet w Polsce. U was liga znajduje się może nie na samym szczycie, ale na nieco wyższym niż średnim poziomie. Dlaczego? Bo jest dobrze zorganizowana i gra w niej wielu dobrych zawodników. Pojawia się też u was coraz więcej obcokrajowców, którzy chcą tutaj grać.

Dlatego wybrał pan właśnie polski klub?

Tak. Jastrzębski Węgiel jest dość dobrze zorganizowany, ale kilka kroków naprzód można jeszcze wykonać. Chociażby w sprawie metodologii treningu. Ciekawa była też dla mnie zmiana kultury. Myślę, że ode mnie zawodnicy mogą się czegoś nauczyć, a i ja od nich. Traktuję pracę w Jastrzębiu jako osobisty test, bowiem przejście od asystenta do trenera nie jest takie proste. Nie rozwijasz się, jeśli nie masz wewnętrznej pewności, że możesz zrobić jeszcze coś więcej pożytecznego niż dotąd. Po powrocie do Italii nie zamierzam się deklasować i nadal być tylko asystentem.

Pierwsze dwa mecze pod pana kierunkiem nie były trudne. Jak przygotowywał pan zespół do walki ze Skrą Bełchatów?

Ja nie rozdzielam meczów na łatwiejsze i trudniejsze. Poza tym z łatwym przeciwnikiem też można przegrać. Skra Bełchatów jest z pewnością drużyną klasową, z którą trzeba zagrać na maksimum możliwości. To drużyna, która bardzo dobrze gra zagrywką, co przy obecnym systemie punktacji czyni ją trudnym i wymagającym przeciwnikiem. Gra tu też wielu utalentowanych zawodników, wicemistrzów świata. Mariusz Wlazły, który został wybrany najlepszym punktującym po fazie grupowej Ligi Mistrzów, to wielki talent, o którym jest głośno w siatkarskim świecie. Dodam kolejne uznane nazwiska, jak Iwanow czy Heikkinen. Ma też świetnego trenera, więc oczekuję bardzo ciężkiej, ale interesującej konfrontacji.

Oglądał pan mecze w wykonaniu Skry?

Tak, bez tego nie da się zapoznać z drużyną, rozeznać jak grają zawodnicy. Według mnie każdy przeciwnik powinien być przez zespół dokładnie rozpracowany. Znam trenera Daniela Castellaniego jeszcze z włoskiej ligi i jestem pewien, że przygotuje zespół najlepiej jak potrafi. Emocji nie zabraknie, tego jestem pewien i już cieszę się na ten mecz.

Co według pana my, Polacy, powinniśmy zrobić, by nasza liga mogła konkurować z włoską?

To tylko kwestia czasu. Widzę, że organizacja meczów w Polsce jest bardzo zbliżona do tej, która panuje we Włoszech. Potrzeba czasu na to, żeby stopniowo coraz więcej zawodników z zagranicy przekonało się do was. Jeden przekaże drugiemu, że tu są dobre zespoły, dobra organizacja, dobre pieniądze, emocje, i liga będzie się rozwijać. Jedną rzecz macie jednak bezapelacyjnie najlepszą na świecie – kibiców! W każdym mieście jest ich wielu, na meczach panuje świetna zabawa. Nic tylko pozazdrościć.

Rozmawiała Katarzyna Kajzerek – Dziennik Sport

źródło: dzienniksport.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Więcej artykułów z dnia :
2007-03-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved