Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Siatkarze AZS UWM Olsztyn mistrzami Polski juniorów

Siatkarze AZS UWM Olsztyn mistrzami Polski juniorów

Młodzi zawodnicy AZS UWM Olsztyn zdobyli tytuł mistrza Polski juniorów pokonując w finale Jadar Radom. Brązowe medale mistrzostw Polski przypadły MOS Wola Warszawa.

Spotkanie o trzecie miejsce w turnieju i brązowe medale mistrzostw Polski juniorów miało dwa oblicza. W pierwszych dwóch setach doskonale grali siatkarze Jokera Piła, którzy przeważali nad swoimi rywalami z Warszawy w każdym elemencie gry. Doskonale rozprowadzał piłki Łukasz Szablewski, nie do zatrzymania w drugiej linii był Radosław Zbierski. Podopieczni trenera Felczaka nie mieli pomysłu na grę, popełniali również proste błędy w obronie.

Całkowitą odmianę przyniósł set trzeci. Na ławce rezerwowych pozostał Fabian Drzyzga, a jego miejsce zajął Michał Żurek. Zmiana rozgrywającego w MOS Wola na tyle zdezorientowała pilan, że losy meczu się odwróciły. Warszawianie w końcu zaczęli zatrzymywać blokiem Zbierskiego, słabiej grał Szablewski – w końcu trener Jarosław Kubiak obu zdjął z boiska. W zespole MOS uaktywnił się Patryk Strzeżek a zawodnicy Jokera niewiele mogli poradzić na dobrą grę przeciwników. Czwarty set MOS rozpoczął z Żurkiem w pierwszym składzie – trener Krzysztof Felczak postanowił zaryzykować niższy blok kosztem wyższego, ale słabiej dziś dysponowanego Drzyzgi. Nie mógł się już odnaleźć Radosław Zbierski, który do tej pory decydował o obliczu zespołu. Stołeczni siatkarze doprowadzili do tie-breaka.

W piątej, decydującej partii grał już tylko jeden zespół. Zawodnicy Jokera wyszli na boisko bez wiary w sukces i oddawali przeciwnikom punkty seriami. Warszawianie czując swoją szansę nie spuścili z tonu i dobili swoich przeciwników zdobywając brązowe medale mistrzostw Polski.

Joker Piła – MOS Wola Warszawa 2:3

(25:23, 25:22, 20:25, 23:25, 7:15)

Joker: Kordylas, Rojek, Szablewski, Zbierski, Bońkowski, Borucki, Zahorski (libero) oraz Chmielewski, Taczała, Winnik, Paziewski, Borucki

MOS Wola: Wojtaszek, Iliński, Michor, Drzyzga, Strzeżek, Pawlewicz, Nowocień (libero) oraz Żurek, Łukasik, Kostrzewa, Dziubański

Mecz finałowy rozpoczęli lepiej siatkarze AZS UWM Olsztyn, którzy już na początku pierwszego seta odskoczyli rywalom na kilka punktów. Radomianie próbowali odrobić straty stawiając raz po raz szczelny blok, ale gospodarze bardzo dobrze grali w obronie. Przy stanie 23:19 dla olsztynian trener Wojciech Stępień poprosił o przerwę dla odpoczynku, po której jego podopieczni zdobyli cztery punkty z rzędu. Sławomir Jungiewicz po raz kolejny znalazł się w polu zagrywki, fatalnie przestrzelił i pierwszy set wygrali gospodarze. Drugą partię radomianie rozpoczęli już bardziej skoncentrowani. Licznie zgromadzona publiczność raz po raz mogła oklaskiwać wspaniałe akcje z obu stron godne finału mistrzostw Polski juniorów. Po doskonałych atakach Dawida Słomki radomianie prowadzili już 13:10. Świetnie w zespole Jadaru spisywał się Wojciech Żaliński, po stronie gospodarzy silną zagrywką i wspaniałymi obronami popisywał sie Marek Gadomski. Olsztynianie mimo bardzo dobrej gry nie mogli dogonić zawodników Jadaru, a drugiego seta zakończył sprytnym kiwnięciem Dawid Słomka.

W trzecim secie od samego początku trwała walka punkt za punkt, a na tablicy wyników najczęściej widniał remis. Olsztynianie za sprawą dobrej gry Grzegorza Pietkiewicza oraz Adama Kowzowicza wyszli na dwupunktowe prowadzenie (16:14), które powiększył asem serwisowym Marek Gadomski. W końcówce seta radomianie pogubili się całkowicie popełniając proste błędy w przyjęciu i AZS prowadził już 23:19 i pewnie wygrali trzecią partię. Czwartego seta dobrze rozpoczęli niesieni dopingiem kibiców gospodarze. Od samego początku wypracowali sobie 2-3 punktową przewagę, którą utrzymywali przez większą część tej partii. Świetnie funkcjonował w obu drużynach blok. Olsztynianie powiększali przewagę nad przeciwnikiem, w ataku zaczął się mylić Wojciech Żaliński. Przy stanie 18:13 młodzi siatkarze z Olsztyna pewni już byli sukcesu i nagle zaczęli popełniać proste błędy pozwalając przeciwnikom na odrobienie strat. Wówczas przypomniał o sobie Krystian Władziński, który skutecznym atakiem poderwał gospodarzy do walki (21:17). Po drugiej stronie siatki znów odnalazł się Żaliński, dzięki któremu radomianie zniwelowali stratę i doprowadzili do remisu 23:23 i zdobyli 24 punkt. Olsztynianie wyrównali i zdobyli kolejny punkt po błędzie radomian w ataku. Po chwili w aut zaatakowali również olsztynianie. Końcówka seta była niezwykle emocjonująca – po kilku piłkach meczowych dla AZS po błędzie Władzińskiego piłkę setową mieli siatkarze Jadaru. Skończyli jednak dopiero za trzecim razem skutecznym blokiem. O złotym medalu miał rozstrzygnąć tie-break.

Pierwszy punkty piątego seta padły łupem siatkarzy Jadaru, lecz olsztynianie niemal natychmiast wyrównali i wyszli na prowadzenie 5:3. W grę obu ekip zaczęła wkradać się nerwowość, mnożyły się niewymuszone błędy. Zmiana boisk nastąpiła przy prowadzeniu AZS 8:6 po dwóch udanych akcjach w bloku. Trener Stępień poprosił o pierwszą przerwę dla radomian przy stanie 10:7 dla AZS. Doskonały okres gry po stronie olsztynian miał Artur Jacyszyn. Po jego ataku z lewego skrzydła AZS prowadził już 14:11. Drugą piłkę meczową olsztynianie zakończyli blokiem i w ten sposób zostali mistrzami Polski juniorów w sezonie 2006/2007.