Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Siatkarki Impel Gwardii Wrocław mistrzyniami Polski juniorek

Siatkarki Impel Gwardii Wrocław mistrzyniami Polski juniorek

Złoto dla Impelu Gwardii Wrocław, srebro dla Energi Gedanii Gdańsk, brąz dla UMKS MOS Wola Warszawa - tak wygląda podium zakończonych w Łodzi Mistrzostw Polski juniorek.

Gospodynie UKS SMS Łódź uplasowały się na piątej lokacie.

Finałowe spotkanie pomiędzy Gwardią i Gedanią rozpoczęło się od potężnych ataków po obu stronach siatki. Na czteropunktowe prowadzenie jako pierwsze

wyszły wrocławianki, jednak szybko różnica stopniała i na tablicy widniał remis 8:8. Po stracie kolejnego punktu z rzędu trener Gwardii prosi o czas i przerywa dobrą passę przeciwniczek. Kolejne piłki to walka punkt za punkt. Żaden z zespołów nie ucieka na więcej niż 2 ‘oczka’. Przy stanie 16:17 asem popisuje się zawodniczka Gwardii, kolejna piłka dla Gdańska, ale po niej ponownie asa serwisowego notują na swoim koncie wrocławianki. Decydujące momenty seta należały właśnie dla nich – zdobyły cztery punkty z rzędu od stanu 20:20. Zmarnowały jeszcze jedną piłkę setową wygrywając ostatecznie do 21.

Po zmianie stron inicjatywę przejęły gdańszczanki wysuwając się najpierw na 3, a za chwile na 4-ro punktowe prowadzenie (9:5). Kilka błędów własnych i Gwardia

zmniejszyła przewagę do jednego. Zawodniczki z Gdańska szybko wzięły się za siebie i do stanu 19:16 utrzymywały przeciwniczki na bezpiecznym dystansie. Po bardzo długiej wymianie i przypadkowych odbiciach różnica zmniejszyła się o 1 punkt, a po błędzie własnym na 21:19 o kolejny. Trener Energi bierze czas próbując wybić z rytmu wrocławianki, jednak to one wygrywają kolejną akcję i było już po 21. Dużo emocji w końcówce, kolejny czas dla Gedanii przy stanie 21:23, kolejne dwa punkty padają na przemian i piłkę setową wykorzystują siatkarki Gwardii, wygrywając – wydawać by się mogło – przegraną partię.

Trzecia partia spotkanie rozpoczęła się od wyrównanej walki punkt za punkt, jednak pierwsze na prowadzenie 3:2 wyszły siatkarki Gwardii. Już po chwili,

przy stanie 5:2, o czas poprosił szkoleniowiec Energi Gedania. Po nim gdańszczanki uspokoiły grę i powoli zaczęły odrabiać straty. Remis po 12 udało im się wywalczyć przede wszystkim mocną zagrywką. Potem jednak wrocławianki znów odskoczyły na kilka punktów i przy stanie 19:17 znów o czas musiał prosić trener gedanistek. Od tego momentu zaczął się najbardziej emocjonujący okres spotkania. Energa doprowadziła do remisu i zaczęła powoli wychodzić na prowadzenie. Jednak dopiero gra na przewagi zadecydowała o tym, że gdańszczanki utrzymały się w meczu, wygrywając trzeciego seta 31:29.

W czwartej partii, podrażnione porażką, Gwardzistki dosyć szybko wyszły na prowadzenie 6:3, a następnie 9:4. Fantastycznie spisywały się w bloku, co przynosiło im sporo punktów. Po kilku minutach było 13:6 i o, drugi już, czas prosił trener Energi. Od tego momentu gra po obu stronach zaczęła się nieco wyrównywać. Już przy stanie 15:11, po ataku Bereniki Tomsi, o czas poprosił trener Gwardii, mimo dosyć dużego prowadzenia. A okazało się po chwili, że topnieje ono z akcji na akcję. Nie wykorzystały jednak gedanistki okazji do uzyskania remisu. W końcówce przeciwniczki dosyć mocno im doskoczyły i pewnie wygrały 25:19, zdobywając tym samym złoto Mistrzostw Polki juniorek.

Energa Gedania Gdańsk – KS Impel Gwardia Wrocław 1:3

(21:25, 22:25, 31:29, 19:25)

Po meczu powiedzieli:

Zbigniew Barański (trener Impel Gwardia):

Finałowy pojedynek stał na wysokim poziomie. W nim spotkały się dwa równorzędne zespoły. O naszym zwycięstwie zdecydowały niuanse w poszczególnych akcjach, skuteczność powtarzalna w kolejnych sekwencjach setów. Myślę, że zdecydowało też nasze doświadczenie i spokój oraz wola walki. Wyszliśmy bardzo zdeterminowani i nawet minimalna wygrana naszych rywali w secie trzecim nie zachwiała moim zespołem. Byliśmy na taki scenariusz odpowiednio przygotowani. W czwartym secie prowadziliśmy już wysoko np. 13:6, ale Gedania nie poddawała się i dopiero przy stanie 20:16 dla nas, gdy obroniliśmy trudną piłkę z wyprowadzona kontrą, a za chwilę zablokowaliśmy dobrze grająca Berenikę Tomsię to dopiero wtedy przełamaliśmy Gedanię. Bardzo się cieszymy z tego sukcesu, dla dziewczyn to wspaniałe osiągnięcie.

Patrycja Stanecka (kapitan Impelu):

To były dla nas bardzo udane mistrzostwa. Kroczyliśmy od zwycięstwa do zwycięstwa i dziś w meczu finałowym przypieczętowałyśmy naszą dobra dyspozycję złotymi medalami. To wspaniałe chwile w naszej sportowej karierze. Dzisiejszy mecz z Gedanią miał zacięty przebieg, w pierwszych dwóch partiach prowadziły nasze rywalki, ale końcówki należały do nas, odwrotnie było w najbardziej zaciętym secie trzecim. Natomiast w czwartej odsłonie zagrałyśmy jeszcze skuteczniej ostatecznie zdobywając tytuł mistrzyń Polski.

Aleksandra Szafraniec (środkowa Impelu):

Wspaniale wygrywać taką imprezę, tym bardziej, że rozgrywki grupowe i półfinał przeszłyśmy jak burza (wszystkie mecze 3-0 dla Impelu Gwardia – red). Spiker zawodów śmiał się że robimy przeciwnikom „masakrę teksańską piłą mechaniczną” Natomiast mecz finałowy był godny rangi imprezy, po obu stronach spotkały się bardzo dobre drużyny. Bardzo się cieszymy, że to właśnie my okazałyśmy się lepsze wygrywając 3-1.

Aleksandra Krzos (libero Impel Gwardia):

Wspaniała atmosfera w drużynie, przekonywujące zwycięstwa „po drodze” zdecydowały o tym, że wracamy do Wrocławia ze złotymi medalami. Mecz finałowy był ciekawym widowiskiem, Gedania to silny team, z którym grało się trudno, ale w konsekwencji dałyśmy radę i to my jesteśmy mistrzyniami Polski juniorek w tym roku.