Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Władysław Pałaszewski: Jesteśmy w defensywie

Władysław Pałaszewski: Jesteśmy w defensywie

- Polska szkoła siatkówki nie była w przeszłości zła i każdy z nas z tym się zgodzi śledząc wyniki uzyskane przez obie reprezentacje - mówi nester polskich trenerów Władysław Pałaszewski.

Wyliczankę zacząłbym gdzieś od Zygmunta Krzyżanowskiego, a na Andrzeju Niemczyku skończyłbym. Były medale olimpijskie, mistrzostw świata i Europy.

Zdaniem Władysława Pałaszewskiego upadek polskiej myśli trenerskiej rozpoczął się wraz z upadkiem drużyn akademickich istniejących przy Akademiach Wychowania Fizycznego. – Przecież taki AZS AWF Warszawa był kiedyś wielką siatkarską potęgą – mówi Władysław Pałaszewski. – Przy drużynach kobiecych i męskich mogli również uczyć się i kształcić trenerzy. Tam nabierali doświadczenia. Czy teraz są sekcje siatkówki przy AWF-ach? A jeżeli są, to w jakich ligach grają, jaki poziom reprezentują? Gdzie można teorię wprowadzać w praktykę? Uczelnie nie mają zespołów.Władysław Pałaszewski, gdy na zebraniu Wydziału Szkolenia PZPS wybierano trójkę finalistów konkursu na trenera kobiecej reprezentacji (weszli do niej dwóch Włochów i Kubańczyk), powiedział: niebawem zaczniemy zatrudniać szkoleniowców z Albanii, żeby szkolili naszych zawodników.

Oczywiście można zebrać taki skład znakomitych zawodników, że i mój zaprzyjaźniony wrocławski ksiądz doprowadzi ten zespół do mistrzostwa Polski – mówi Władysław Pałaszewski. – Chodzi o to, żeby trener już na początku swojej drogi brał drużynę i pracował, pracował, pracował.

We wtorek w Polskiej Lidze Siatkówki został zatrudniony trzeci zagraniczny trener. – W czołowej czwórce, która najprawdopodobniej między sobą rozstrzygnie sprawę mistrzostwa Polski, tylko Irek Mazur będzie bronić honoru polskiej myśli szkoleniowej – mówi Władysław Pałaszewski. – Bardzo dobrze, że korzystamy z innych doświadczeń, wymiana myśli musi być, ale jesteśmy w defensywie.

Władysław Pałaszewski podkreślił, że samo życie narzuca takie wybory jak np. w Jastrzębiu.Jeżeli sponsor zainwestował spore pieniądze, to oczekuje zwrotu inwestycji w postaci sukcesu – mówi Władysław Pałaszewski. – Trudno się dziwić szefom klubów, że szukają szkoleniowców poza granicami. Nie mogą zatrudnić trenerów na dorobku. Krzysztof Felczak jest jednym z najzdolniejszych naszych trenerów. W klubie nie szło więc trzeba było go szybko zmienić.

Przypomniał on, że tak utalentowani trenerzy młodego pokolenia jak Wojciech Drzyzga i Maciej Jarosz (w czasie rozmowy Pałaszewski nie wiedział, że ten drugi został zatrudniony przez Gwardię) siedzą w studiu telewizyjnym i komentują. – Ich miejsce jest w szkoleniu – mówi.

źródło: pls.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, PlusLiga, reprezentacja Polski kobiet

Więcej artykułów z dnia :
2007-03-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved