Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Winnipeg Wesmen mistrzami Kanady w sezonie 2006/07

Winnipeg Wesmen mistrzami Kanady w sezonie 2006/07

W weekend 2-4 marca, w Hamilton, odbył się turniej o mistrzostwo Kanady CIS (Canadian Interuniversity Sport). Tytuł wywalczyli Winnipeg Wesmen, którzy w finałowym meczu pokonali w tie-breaku Alberta Golden Bears.

Od wielu lat najmocniejszym rejonem w siatkówce mężczyzn, w Kanadzie, jest zachód kraju. To właśnie z West Canada Division pochodzi zazwyczaj najwięcej zespołów uczestniczących w finałowym turnieju CIS. W tym roku finałową „ósemkę” turnieju o mistrzostwo Kanady CIS, rozgrywanego na parkiecie McMaster Marauders w Hamilton, stanowiły cztery zespoły z West Canada Division, mistrzowie Atlantic Division i Quebec Division, a także dwa najlepsze zespoły (mistrz i wicemistrz) Ontario University Atletics Division, której rozgrywki śledziliśmy dokładniej za sprawą występów w tej dywizji prowadzonego przez Mirka Porosę zespołu Ryerson Rams.

W ćwierćfinałach rozegranych w piątek, 2 marca, wydarzenia potoczyły się zgodnie z przewidywaniami. Jako że pary ćwierćfinałowe skojarzono na podstawie rankingu CIS za rok 2006, cztery najlepsze w tym rankingu zespoły z „zachodniej dywizji” – Trinity Western, UBC, Winnipeg i Alberta, nie trafiły na siebie, wygrały swoje mecze i w komplecie zameldowały się w półfinałach. Od tego momentu rywalizacja krajowa w ramach CIS, zamieniła się w „rewanżowy turniej za mistrzostwa dywizji zachodniej” (tam tytuł mistrzowski zdobyli siatkarze Trinity Western, pokonując w finale UBA, zaś trzecie miejsce po zwycięstwie z Albertą, zajęli siatkarze Winnipeg).

W sobotę, 3 marca kibice w Hamilton byli świadkami dwóch spotkań półfinałowych. W pierwszym z nich Winnipeg Wesmen pokonali 3:0 UBC Thunderbirds. W drugim zaś, znacznie bardziej zaciętym, rozstrzygniętym w tie-breaku, ci którzy w mistrzostwach dywizji nie zdobyli medalu – Alberta Golden Bears, pokonali tegorocznych mistrzów West Division – Trinity Western Spartans. Jednocześnie to zwycięstwo siatkarzy Alberty, było rewanżem za porażkę 0:3, poniesioną z Trinity Western w ubiegłorocznym finale CIS.

Tak więc, siatkarze Alberta Golden Bears, podobnie jak przed rokiem, stanęli przed szansą zdobycia tytułu mistrzów Kanady. W finale zagrali z Winnipeg Wesmen interesujące, 5-setowe spotkanie. W tie-breaku więcej szczęścia mieli zawodnicy Winnipeg, którzy wygrali 15:10, cały mecz 3:2 i w efekcie wywalczyli mistrzowski tytuł. Albercie, podobnie jak przed tokiem pozostało srebro na otarcie łez. Dla zwycięzców finałowego meczu najwięcej punktów zdobyli Richard Wiebe (20) i Ben Schellenberg (17). Dla pokonanych Joel Schmulard punktował 16, a Derek Proudfoot – 15 razy. Dustin Addison-Schneider z Winnipeg, zaliczył 14 udanych obron w całym meczu i 52 asysty. Właśnie on został wybrany najlepszym zawodnikiem meczu finałowego a zarazem MVP turnieju finałowego CIS w Hamilton. Najlepszym zawodnikiem Alberta Golden Bears w meczu finałowym, był grający znakomicie blokiem środkowy – Adam Kaminski.

Zdobyty w tym sezonie tytuł mistrzowski jest już 10 w historii zespołu Winnipeg Wesmen. Takim samym osiągnięciem mogą poszczycić się jeszcze tylko siatkarze z University of Manitoba.

Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że niepocieszeni mistrzowie z ubiegłego sezonu – Trinity Western Spartans, pokonali 3:1 w meczu o brązowy medal UBC Thunderbirds. Dwa zespoły z najlepiej nam znanej dywizji OUA – Queen’s Golden Gaels (mistrz dywizji) i McMaster Marauders (wicemistrz dywizji) spisały się chyba nieco poniżej swoich możliwości, zajmując miejsca 7-8.