Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > LSK: Rewanż Winiar na Gedanii za „sylwestrowy” prezent

LSK: Rewanż Winiar na Gedanii za „sylwestrowy” prezent

30 grudnia Energa Gedania wygrała sensacyjnie na swoim parkiecie 3:2 z Winiarami w pierwszym meczu tych drużyn w sezonie 2006/07. Rewanż w Kaliszu gospodynie wygrały 3:1.

Początek pierwszego seta to wyrównana gra obu drużyn. Po stronie kaliszanek dobrze spisywały się Anna Barańska i Anna Woźniakowska, natomiast w zespole gości dawały znać o sobie Dominika Kuczyńska i Marta Szczygielska. Przy stanie (5:3) dla Winiar w aut atakuje Kuczyńska, kolejna akcja to as serwisowy Anny Barańskiej, która swoją zagrywką bardzo utrudniła przyjęcie rywalkom. Pierwsza przerwa techniczna przy prowadzeniu podopiecznych Igora Prielożnego (8:5). Tak wysoka przewaga utrzymała się do stanu (11:7), po czym kilka kolejnych akcji należało do gdańszczanek. W drużynie Energii brylowała Małgorzata Niemczyk. Blok w wykonaniu Dominiki Kuczyńskiej zmniejszył straty do jednego oczka. Dalsza część seta należała jednak wyłącznie do kaliszanek. Bardzo silne ataki z lewego skrzydła Ani Barańskiej oraz z prawego Terezy Matuszkovej pozwoliły na zdobycie serii punktów. Skuteczny blok Magdaleny Godos dał 16 punkt Winiarom i drugą przerwę techniczną (16:10). Po przerwie bardzo silnie i precyzyjnie zaatakowała Barańska i po tej akcji poszła na serwy. Przy stanie meczu 18:11 i 19:11 posłała dwa asy serwisowe, które dobiły zawodniczki przyjezdne. Losy seta były już przesądzone. W dalszej części tej partii świetnie dysponowane były Anna Woźniakowska oraz środkowe Milada Spalova i Eleonora Dziękiewicz. Set zakończyła ta ostania atakiem z obejścia (25:15).

Druga odsłona tego spotkania miała inny przebieg. Szybko zdobyte prowadzenie Winiar przez Terezę Matuszkovą (as serwisowy) i Annę Barańska (5:1), zostało równie szybko stracone. Podopieczne Leszka Milewskiego odrobiły straty i doprowadziły do remisu (7:7). Następnie asem serwisowym przypomniała o sobie Małgorzata Niemczyk i to Energa schodziła z jednopunktowym prowadzeniem na pierwszą przerwę techniczną. Set był bardzo wyrównany, dobre akcje można było oglądać w wykonaniu Anny Barańskiej oraz Terezy Matuszkovej z Winiar, a także Aleksandry Kruk i Bereniki Tomsi z Gdańska. Błąd rozegrania Ewy Ślusarz pozwolił na zdobycie dwóch oczek przewagi gospodyniom. Gdy Anna Barańska zaatakowała w antenkę to na tablicy wyników było (18:18). Walka była zacięta i toczyła się o każdą piłkę, punkt za punkt. Każdą piłkę kończyła kapitan kaliskiego zespołu Anna Barańska, a gdy asa serwisowego zagrała Milada Spalova i Winiary miały piłkę setową (24:22) wydawało się, że jest już po secie. Jednak gdańszczanki nie poddały się łatwo. Dobra postawa Niemczyk i Tomsi pozwoliły na grę na przewagi. Swoim sprytem siatkarskim popisywały się Barańska, Spalova oraz Woźniakowska. Niestety to było za mało na dobrze skoncentrowane i wierzące w zwycięstwo w tym secie zawodniczki przyjezdne. Partię wygrały siatkarki z Gdańska, po autowym ataku Anny Woźniakowskiej (31:33).

Set numer trzy miał podobny przebieg do pierwszego. Dobrze grająca blokiem i w ataku Dominika Kuczyńska to zbyt mało na przeciwnika. Winiary zaczęły lepiej grać blokiem niż w poprzednim secie, a główne role grały Eleonora Dziękiewicz i Magdalena Godos. Przed pierwszą przerwą techniczną kolejnego asa zaserwowała Barańska. Skutecznie grający zespół z Kalisza budował przewagę po akcjach Milady Spalovej i Eleonory Dziękiewicz. W tej partii podobnie jak w pierwszej w drużynie z Grodu nad Prosną nie było słabego punktu. Bardzo dobre przyjęcie pozwalało na precyzyjne dogranie do atakujących Terezy Matuszkovej, Anny Barańskiej, Anny Woźniakowskiej, a także Milady Spalovej i Eleonory Dziękiewicz. Na dodatek goście dawały prezenty gospodyniom, popełniając niewymuszone błędy. Efektowny atak Ani Woźniakowskiej i błąd Moniki Gorszynieckiej zakończyły partię (25:14).

Kolejna partia tego spotkania to wysokie prowadzenie gospodyń od początku do końca. Dobrze dysponowane kaliszanki były nie do zatrzymania dla podopiecznych trenera Milewskiego. Każdą piłkę kończyła zarówno Ania Woźniakowska jak i Tereza Matuszkova. Po autowym serwisie Małgorzaty Niemczyk Winiary prowadziły (8:4). Następnie w swoim stylu atakowała Matuszkova, wspomagała ją Eleonora Dziękiewicz. Siatkarki z Gdańska próbowały nawiązać walkę ale osamotnione Berenika Tomsia i Małgorzata Niemczyk to zbyt mało na tak grające gospodynie. Ania Barańska efektownie atakowała jak i serwowała w dzisiejszym meczu, a odzwierciedla to kolejny as serwisowy, który daje 5 oczko przewagi (16:11). Po przerwie technicznej Anna Barańska postanowiła dobić rywalki posyłając im już szóstego asa serwisowego w tym meczu, a drugiego z kolei. Perfekcyjnie spisujący się blok i precyzyjna gra podopiecznych Igora Prielożnego to klucz do zasłużonego zwycięstwa w tym meczu. Ostatnia akcja to bardzo mocne zbicie Terezy Matuszkovej z lewego skrzydła. Set zakończył się wynikiem (25:15), a mecz (3:1).

Winiary Kalisz – Energa Gedania Gdańsk 3:1

(25:15, 31:33, 25:14, 25:15)

Składy:

Winiary Kalisz: Barańska, Dziękiewicz, Woźniakowska, Spalova, Matuszkova, Godos, Sawicka (libero) oraz Owczynnikowa, Żebrowska.

Energa Gedania Gdańsk: Kuczyńska, Szczygielska, Gorszyniecka, Ślusarz, Tomsia, Niemczyk, Siwka (libero) oraz Gorszyniecka, Nuszel, Kruk.