Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Władimir Alekno – sylwetka nowego trenera „Sbornej”

Władimir Alekno – sylwetka nowego trenera „Sbornej”

Władimir Alekno poprowadzi reprezentację Rosji w meczu przeciwko Polsce w pierwszej fazie mistrzostw Europy, które odbędą się we wrześniu w Moskwie i Sankt Petersburgu. Nominację na trenera "sbornej" otrzymał w czwartek

W głosowaniu władz rosyjskiej federacji siatkówki (WFW) pokonał Giennadija Szypulina.

Kim jest szkoleniowiec, który ma dwa paszporty – białoruski i francuski. Wyjechał za granicę w czasach ZSRR. Gdy wrócił do Moskwy, tego kraju już nie było. Urodził się 4 grudnia 1966 roku w Połocku i siatkówką zajmuje się od 11 roku życia. Grał w SKA Mińsk – 1984, 1988-91, CSKA Moskwa 1984-87, Lewskim Sofia 1991, we Włoszech 1992-94, Cannes 1994-96, Tours VB 1996-99. Był dwukrotnym mistrzem ZSRR, mistrzem Bułgarii i Francji oraz zdobywcą Pucharu Francji.W latach 1999-2004 był pierwszym trenerem Tours VB. W tym czasie zespół awansował do finału Pucharu Francji i zdobył to trofeum w 2003 roku. Wicemistrz Francji 2003 i mistrz tego kraju w 2004. W sezonie 2003/04 Tours VB zajął trzecie miejsce w Lidze Mistrzów. 15 maja 2004 roku został trenerem Dynama Moskwa. W poprzednim sezonie zdobył z tym zespołem mistrzostwo Rosji. We wtorek Dynamo wygrało Final Four Pucharu Rosji.

Zgodnie z decyzją władz WFW będzie musiał rozstać się z pracą trenera klubowego. – Oczywiście dokończę pracę w Dynamie w tym sezonie – powiedział Władimir Alekno. – To nie będzie kolidowało z obowiązkami trenera reprezentacji. Dynamo stoi przed ważnymi wydarzeniami. Kończą się rozgrywki superligi i klub będzie gospodarzem turnieju Final Four Ligi Mistrzów.

Jak poinformował Alekno jego pomocnikiem będzie Jurij Panczenko, mistrz olimpijski z 1980 roku, obecny trener klubowy Łukasza Żygadło. Władimir Alekno niebawem rozpocznie rozmowy z kandydatami do gry w reprezentacji. – Przed rozgrywkami Ligi Światowej zaplanowane zostało w maju zgrupowanie – powiedział. – Chcemy sprawdzić maksymalnie dużo zawodników, kandydatów do kadry. Moja koncepcja pracy różni się od pracy Zorana Gajica przede wszystkim tym, że nie rezygnuję z graczy doświadczonych. Szanse dostaną również młodzi.

Nowy trener sbornej zamierza przede wszystkim porozmawiać z Wadimem Chamuckich, Konstantinem Uszakowem, Andriejem Jegorczewem i Siergiejem Baranowem. Z ich usług zrezygnował Serb Zoran Gajic, który prowadził Rosję w MŚ w Japonii, gdzie ten zespół zajął siódme miejsce.

Trener Gajic był krytykowany przede wszystkim za pozostawienie w kraju dwóch doświadczonych rozgrywających – Chamuckich i Uszakowa. Zdaniem jego oponentów przynajmniej jeden z tych dwóch graczy powinien był znaleźć w reprezentacji na mistrzostwa świata.

źródło: pls.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Więcej artykułów z dnia :
2007-03-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved