Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > LSK: Kolejna wygrana Winiar

LSK: Kolejna wygrana Winiar

W spotkaniu na szczycie 13. kolejki Ligi Siatkówki Kobiet, wicemistrzynie Polski z minionego sezonu - Nafta Piła - uległy przed własną publicznością w trzech setach Winiarom Kalisz.

Potyczki pilsko-kaliskie przechodzą zawsze do historii jako zacięte, emocjonujące i sprowadzające rzesze kibiców na trybuny. Tym razem przy pełnej widowni mecz był tylko emocjonujący lecz nie był zacięty, gdyż spotkanie przebiegło pod dyktando zawodniczek z Kalisza.

Pierwszy set kaliszanki rozpoczęły bardzo zdecydowaną zagrywką, z którą pilanki nie mogły sobie poradzić w przyjęciu. Kiedy na tablicy wyników widniał wynik 3-0 dla Winiar trener – Jerzy Matlak poprosił o pierwszą przerwę dla swojego zespołu. Przy rezultacie 0-4 dokonał także zmiany, za Michele na boisku pojawiła się Anita Chojnacka. Pilanki swój pierwszy punkt w meczu zdobyły po ataku wspomnianej Chojnackiej 1-5. Pierwsza przerwa techniczna nastąpiła przy prowadzeniu Winiar 8-3. Nafta mnożyła błędy w przyjęciu co skutkowało nieskutecznym wyprowadzeniem ataku. Pilanki niesione dopingiem własnej publiczności mozolnie zaczęły odrabiać straty 7-9, 9-10. Zawodniczki z Kalisza skutecznie wykonywały element zagrywki – Anna Woźniakowska posłała „asa” zdobywając kolejny punkt dla swojego zespołu 9-12. W zespole z Piły skuteczne, „czyste” ataki wykonywała jedynie Agnieszka Kosmatka. Na drugą przerwę techniczną zawodniczki zeszły przy wysokim prowadzeniu kaliszanek 16-12. Przewaga Winiar zaczęła rosnąć jeszcze wyżej po błędach w przyjęciu nafciarek 14-20, 14-23. Ostatecznie kaliszanki wygrały pierwszego seta bardzo wysoko 25-15 i objęły prowadzenie w całym meczu.

Druga partia spotkania rozpoczęła się od prowadzenia pilanek 2-0. Kiedy Katarzyna Skorupa zablokowała Annę Barańską Nafta prowadziła już 3-1. Wówczas nastąpił przestój – Winiary zaczęły serią zdobywać punkty wychodząc na prowadzenie 5-3. Po bloku Milady Spalovej na Agnieszce Kosmatce, trener Jerzy Matlak wymienił rozgrywającą Nafty. Na boisku za Katarzynę Skorupę pojawiła się Anna Manikowska. Na pierwszą przerwę techniczną obie drużyny zeszły przy prowadzeniu Winiar 8-4. Kiedy na zagrywce pojawiła się Anna Manikowska pilanki zaczęły odrabiać straty 5-9, 7-9, 9-9. Pilska rozgrywająca swoją zagrywką skutecznie utrudniała przyjęcie zagrywki kaliszankom. Remis na tablicy wyników widniał tylko przez chwilę. Szybkie, skuteczne akcje Eleonory Dziękiewicz oraz autowy atak Beaty Strządały sprawił, iż ponownie Winiary osiągnęły kilkupunktową przewagę 9-12. Druga przerwa techniczna nastąpiła przy prowadzeniu kaliszanek 16-12. Po przerwie pilanki zdołały odrobić dystans do rywalek 16-16. (Punkt „za darmo” na 14-16 podarował trener Winiar – Igor Prielożny, który za dyskusje z sędziami otrzymał żółtą kartkę). Remis pojawił się jeszcze przy stanie 17-17, 20-20. W końcówce pilanki popełniły dwa błędy – posyłając piłkę w aut (Chojnacka oraz Kosmatka) co zadecydowało o porażce w drugiej partii meczu 21-25.

Trzeci set rozpoczął się bardzo podobnie dla nafciarek jak set drugi od prowadzenia 3-1. Bardzo dobrze punktowała w ataku dla Nafty wówczas Agnieszka Bednarek a także posłała „asa” z zagrywki (6-3). Pilanki dołożyły jeszcze dwa punkty przed przerwą techniczną (8-3). Prowadzenie Nafty utrzymywało się 10-5, 12-7. Winiary zaczęły jednak odrabiać mozolnie straty. Bardzo skuteczna w ataku była wówczas Tereza Matuszkova oraz Milada Spalova. Kaliszanki zbliżyły się do Nafty 13-10, 14-12, 16-14. Dwupunktowy dystans utrzymywał się dość długo 17-15, 19-17, 21-19. Set zbliżał się ku końcowi a Nafta zwiększyła przewagę po zablokowaniu Anny Barańskiej przez duet w bloku Skorupa, Bednarek (22-19). Kolejny punkt pilanki zdobyły także blokiem na Matuszkowej 23-19. Po „kiwce” Katarzyny Skorupy na 24-20 – już chyba nikt nie miał wątpliwości, że gospodynie wyjdą zwycięskie z trzeciej partii. Wówczas na zagrywce pojawiła się kapitan kaliszanek – Anna Barańska, która „wykończyła” Naftę zagrywką. Pilanki po silnie bitej piłce nie potrafiły skutecznie wyprowadzić ataku. Na tablicy wyników pojawił się remis 24-24. Skuteczny blok Milady Spalovej na Agnieszce Kosmatce oraz kolejna „asowa” zagrywka Anny Barańskiej zakończyła spotkanie. Winiary wygrały trzeciego seta 26-24 i cały mecz 3:0.

Kluczem do zwycięstwa w całym spotkaniu okazała się skuteczna zagrywka Winiar. Pilanki miały problemy z przyjęciem a także wyprowadzaniem ataku. Najwięcej punktów dla zespołu z Kalisza zdobyła Eleonora Dziękiewicz oraz Milada Spalova po 14. Anna Barańska oraz Anna Woźniakowska po 11. W zespole z Piły zdecydowanie dominowała Agnieszka Kosmatka, która zdobyła 12 punktów. Beata Strządała zdobyła 7 punktów a Agnieszka Bednarek 6. Najlepszą zawodniczką spotkania wybrano Annę Barańską z Winiar Kalisz. Po zwycięstwie w Pile zespół z Kalisza umocnił się na prowadzeniu w tabeli LSK siatkarek.

Nafta Piła – Winiary Kalisz 0:3 (15:25, 21:25, 24:26)

Nafta: Skorupa, Starzyńska, Bednarek, Kosmatka, Strządała, Teixeira oraz Kuehn (libero), Chojnacka, Wysocka, Manikowska.

Winiary: Godos, Dziękiewicz, Spalova, Barańska, Matuškova, Woźniakowska oraz Sawicka (libero), Olga Owczynnikowa, Żebrowska.