Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Koniec sezonu dla Mirka Porosy i siatkarzy Ryerson Rams

Koniec sezonu dla Mirka Porosy i siatkarzy Ryerson Rams

W rozegranym 17 lutego półfinałowym meczu regionalnej ligi OUA, prowadzeni przez Mirka Porosę, Ryerson Rams, przegrali u siebie 2:3 z McMaster Maruders i odpadli z rywalizacji o mistrzostwo ligi OUA i start w finałowym turnieju CIS o mistrzostwo Kanady.

Prolog – po fazie zasadniczej

Jak wcześniej informowaliśmy, zespół Mirka Porosy, Ryerson Rams, zakończył na 2. miejscu fazę zasadniczą w regionalnej lidze OUA (Ontario University Atletics), należącej do kanadyjskiej ligi uniwersyteckiej CIS (Canadian Interuniversity Sports), z rekordem 16-4. Pierwsze miejsce zajęli zawodnicy Queen’s Golden Gaels (rekord 18-2). Te dwa zespoły czekały na swoich półfinałowych rywali, których wyłonić miały mecze ćwierćfinałowe, pomiędzy zespołami które zajęły ostatecznie miejsca 3-6 po fazie zasadniczej. I tak, Queen’s mieli w półfinale zagrać ze zwycięzcą pojedynku pomiędzy Western i York, zaś Rams mieli rywalizować ze zwycięzcą meczu McMaster – Toronto.

Ćwierćfinały

Obydwa mecze ćwierćfinałowe zostały rozegrane 15 lutego (czwartek). W pierwszym z nich, McMaster Maruders pokonali 3:1 Toronto Varsity Blues. Dowiedzieliśmy się zatem, że oczekujący na półfinałowego rywala siatkarze Ryerson Rams, zmierzą się 17 lutego (sobota), na własnym parkiecie w Kerr Hall, z drużyną McMaster Maruders.

McMaster Maruders – Toronto Varsity Blues 3:1

(25-21,25-17, 21-25, 29-27)

Drugi ćwierćfinał zakończył się już w trzech setach. Nie znaczy to wcale, że był mniej zacięty niż pojedynek Maruders z Varsity Blues. Rozegrany w London mecz zakończył się zwycięstwem 3:0 Lions nad Western Mustangs. W każdym secie zawodnicy York wykazywali więcej zimnej krwi w końcówkach, rozstrzygając je na swoją korzyść. Zatem półfinałowymi przeciwnikami Queen’s Golden Gaels, zostali siatkarze York Lions.

York Lions – Western Mustangs 3:0

(30-28, 25-22, 26-24),

Półfinały

W dniu 17 lutego, na obydwu półfinałowych parkietach było bardzo gorąco. W Kingston, siatkarze Queen’s Golden Gaels podejmowali York Lions. Mecz zaczął się mocnym wejściem Queen’s, którzy pierwszego seta wygrali 25:21. Potem do gry wrócili siatkarze Lions, wygrywając dwa kolejne sety do 23 i 20. Czwarty set, to dominacja Queen’s i wygrana do 14. Mecz przerodził się w ekscytujące widowisko z finałowym tie-breakiem, który padł także łupem Queen’s. Wygrywając 3:2, Queen’s Golden Gaels zostali finalistami ligi OUA w sezonie 2006/07.

Queen’s Golden Gaels – York Lions 3:2

(25:21, 23:25, 20:25, 25:14, 15:10)

Dwa dni jakie musiały upłynąć od czwartkowego wieczoru, kiedy siatkarze Ryerson Rams dowiedzieli się, że w półfinale ligi OUA zagrają z McMaster Maruders, do sobotniego popołudnia, kiedy te dwa zespoły miały stanąć na przeciwko siebie w Kerr Hall, były dniami gorączkowego oczekiwania. Dwa mecze rozegrane pomiędzy tymi drużynami w sezonie zasadniczym, zarówno w Hamilton (12 listopada), jak i na parkiecie w Kerr Hall (14 stycznia) musiały być rozstrzygane w tie-breaku. Za każdym razem zwycięsko piąty set kończyli zawodnicy Rams. W pierwszym z tych meczów w ekipie Rams brylował Ryan Vandenburg (25 punktów, w tym 23 z ataku). W drugim liderem Rams był Oleh Kovalchuk (11 punktów z ataku, 4 asy serwisowe i 3 akcje blokiem). Jak widać, pokonanie Maruders w meczu półfinałowym leżało jak najbardziej w zasięgu możliwości siatkarzy Rams. Warto też pamiętać o tym, że przed rokiem Rams walczyli w finale OUA, a wiadomo, że „apetyt rośnie w miarę jedzenia”.

Mecz z Maruders zaczął się niedobrze dla gospodarzy – Ryerson Rams. Chyba za bardzo chcieli jak najszybciej uporać się z rywalem, przez co ich gra była bardzo nerwowa. Pierwszy set zakończył się wysoką wygraną Maruders, 25:17. Potem gra gospodarzy uspokoiła się i wydawało się, że sytuacja jest opanowana. Dwa następne sety Rams wygrali w identycznym stosunku 25:22. Okazało się, że dużo więcej tego dnia nie byli już w stanie z siebie dać. Różne czynniki na to się złożyły, między innymi niedyspozycja pierwszego rozgrywającego – Patricka Corriveau. Ostatecznie w secie czwartym Maruders wygrali 25:21, a w końcowej rozgrywce w tie-breaku – 15:5. Nerwowość gospodarzy w grze przełożyła się na błędy w ataku i w polu zagrywki, których Rams popełnili znacznie więcej od rywali. Rams zrobili 26 błędów w ataku i 19 na zagrywce, podczas gdy Maruders źle atakowali tylko 16 razy a zagrywkę popsuli 11 razy. Ta różnica dała końcowy sukces Maruders w meczu z Rams. Maruders mieli w swoim zespole trzech świetnie atakujących zawodników. Daniel Smedley zdobył z ataku 17 punktów, zaś Adam Schulz i Paul Hrkal – po 16 punktów. Wielki problem dla Rams stanowił też znakomity serwis Nathana Groenvelda, który uzbierał aż 5 asów serwisowych. W ekipie Rams Ryan Vandenburg zanotowal najwięcej, bo 18 punktów z ataku. Oleh Kovalchuk zdobył 12 punktów z ataku. Środkowy bloku Nicolas Beaver zanotował bardzo dobry występ – 10 punktów z ataku, 3 bloki i 2 asy serwisowe. Młody rozgrywający – Cameron Bartlett, także spisywał się bardzo dobrze, gdy od drugiego seta musiał zastąpić niedysponowanego Patricka Corriveau.

McMaster Maruders – Ryerson Rams 3:2

3:2 (25-17,22-25, 22-25, 25-21, 15-5)

Wszystko w tym momencie było wyjaśnione. W finałowym play-off ligi OUA, rozgrywanym systemem „lepszy w 3 meczach”, spotkają się zespoły Queen’s Golden Gaels i McMaster Maruders.

W gruncie rzeczy końcowe rozstrzygnięcie meczu Rams z Maruders było pewnym szokiem dla wszystkich. Obiektywna ocena postawy drużyn w fazie zasadniczej rozgrywek, zarówno w meczach bezpośrednich, jak i z innymi rywalami, skłaniała na wskazanie Rams jako faworytów, tym bardziej, że przecież grali na własnym parkiecie. Sport jest jednak piękny, właśnie dlatego, że jest nieprzewidywalny.

To co się stało w sobotni wieczór, 17 lutego, na patkiecie Kerr Hall, w bardzo osobisty sposób skomentowal Mirek Porosa – trener Rams, już na następny dzień po meczu, ale – jak sam podkreśla – jeszcze z przewijającymi się przed oczami migawkami tamtych wydarzeń: – Minął cały dzień od meczu, a ja nadal jestem w szoku, że dla nas sezon się zakończył. Ten mecz to było emocjonujące widowisko dla obydwu zespołów. Na nasze nieszczęście, McMaster mieli troszeczkę więcej szczęścia i umiejętności w momentach decydujących w czwartym secie. Wygrali mecz i nic już się nie zmieni – nie ma czego rozpamiętywać. Było widać, jak robimy się coraz bardziej nerwowi, co objawiało się w psuciu zagrywki. Także w ataku mieliśmy 26% błędów a Maruders tylko 17%. W piątym secie było 8-3 do zmiany stron i istniała tylko jedna drużyna – McMaster. Ta porażka u siebie, w domu, była szokiem dla nas i minie trochę czasu, żeby zespół się odbudował psychicznie po niej. Na wytłumaczenie mam to, że mój rozgrywający – Patrick Corriveau, zachorował na dzień przed meczem i zdecydował się grać z gorączką, ale byłem zmuszony go zdjąć po pierwszym secie bo nie grał najlepiej. Cam Bartlett – 18-letni zmiennik, grał bardzo dobrze, dopóki starczyło mu sił. Jako trener biorę całą odpowiedzialność za wyniki zespołu na siebie. Było mi przykro, że nie mogłem doprowadzić moich zawodników ostatniego, 5 roku – Antona Hausera, Ryana Vanderburga i Lukasa Porosy, do tytułu mistrzowskiego w Ontario i udziału w turnieju finałowym ligi krajowej CIS. Oni już wykorzystali 5 lat grania w tej lidze i podobnej okazji jak w tym roku już nie będą mieli. Przegraliśmy i trzeba przyjąć to z podniesioną głową, starając się wyciągnąć z porażki naukę na przyszłość. Odbudujemy się i zaczniemy już myśleć o rozgrywkach następnego sezonu.

Finałowy play-off ligi regionalnej OUA

Do finałowego play-off w lidze OUA, rozgrywanego systemem „lepszy w trzech meczach”, przystąpiły 21 lutego zespoły Queen’s Golden Gaels – obrońca tytułu z poprzedniego sezonu, oraz McMaster Maruders. W pierwszym, rozegranym na parkiecie Queen’s spotkaniu, dość niespodziewanie Maruders pokonali Queen’s 3:2.

McMaster Maruders – Queen’s Golden Gaels 3:2

(25–18, 22–25, 25–23, 22–25, 18–16)

Jeżeli Maruders wygrają także drugi mecz, zostaną mistrzami ligi OUA. Jeżeli Queen’s chcą obronić tytuł sprzed roku, muszą wygrać dwa pozostałe mecze. Bez względu na wynik końcowy, obydwa zespoły maja zapewniony start w finałowym turnieju ligi CIS, który zostanie rozegrany w marcu. O wynikach rywalizacji Queen’s z Maruders i finałowych meczach CIS, będziemy czytelników Strefy Siatkówki informować.

Nagrody i wyróżnienia za sezon 2006/07

Jak co roku, po zakończeniu fazy zasadniczej, wybierani są zawodnicy do najlepszego zespołu ligi OUA, najlepszy zawodnik, najlepszy trener i najlepszy debiutant oraz drużyna debiutantów. Także zawodników Mirka Porosy z Ryerson Rams, mimo że odpadli w półfinale rywalizacji ligowej, widać na listach wyróżnionych i nagrodzonych zawodników.