Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > LSK: Zwycięskie Winiary

LSK: Zwycięskie Winiary

W szlagierowym pojedynku 12. kolejki LSK zmierzyły się Winiary Kalisz i Muszynianka Fakro Muszyna. Na parkiecie kaliskiej hali „Arena” lepsze okazały się gospodynie, aktualne liderki tabeli.

Do pierwszej partii kaliskie Winiary przystąpiły w żelaznej szóstce, z Teresą Matuszkową na prawym ataku i Magdaleną Godos na wystawie. W wyjściowym składzie mistrzyń Polski doszło do trzech zmian. Trener Bogdan Serwiński zdecydował się dać szanse dotychczasowej rezerwowej rozgrywającej – Evelinie Cvetanovej, którą wspomagała Dominika Sieradzan. Na środku, za kontuzjowaną Marzenę Mieszałę pojawiła się Natalia Bamber.

W secie otwarcia, Winiary od początku zaznaczyły swoją przewagę. Dobre przyjęcie zagrywki powodowało urozmaiconą grę w ataku, w którym wyśmienicie spisywały się środkowe – Eleonora Dziękiewicz i Milada Spalova. Niewidoczna była niekwestionowana liderka zespołu Anna Barańska. Kaliskie siatkarki, nie oddały prowadzenia aż do stanu 17:16, gdy na parkiecie po stronie Muszynianki, Ingrid Siscovich zastąpiła Tina Lipicer – Samec. Evelina Cvetanova, „pocelowała” zagrywką Anne Barańską, która miała dziś problemy z tym elementem i dało to zamierzony efekt w postaci wyrównania 20:20. Bułgarka nieco przyśpieszyła także grę na skrzydle, gdzie bezbłędna była Dominika Sieradzan. Prawoskrzydłowa silnym atakiem zakończyła set pierwszy, który Mistrzynie Polski wygrały 21:25.

Drugą część gry, podobnie jak to miało miejsce w pierwszej, rozpoczęła wyraźna przewaga gospodyń. Za Teresę Matuszkową trener Igor Prielożny zdecydował się desygnować do gry dobrze dysponowaną w ostatnim meczu w Poznaniu Izabelę Żebrowską. Na pierwszą przerwę techniczną kaliszanki schodziły z prowadzeniem 8:4. Poprawiły grę w przyjęciu zagrywki, punktować zaczęły lewoskrzydłowe Anna Barańska i Anna Woźniakowska, a na środku świetnie spisywała się najskuteczniejsza zawodniczka LSK Milada Spalova. Jednak brak konsekwencji i proste niewymuszone błędy spowodowały, że zawodniczki z Muszyny ponownie zaczęły punktować. Bardzo dobrze na środku grała Dorota Pykosz, wspomagała ją silnymi atakami Dominika Sieradza natomiast w obronie, rewelacyjnie poczynała sobie bułgarska rozgrywająca Mistrzyń Polski Evelina Cvetanova. Wszystko to, spowodowało grę „punkt za punkt” w końcówce partii i nie lada gratkę dla kibiców. Ostatecznie gospodynie zdołały jednak wygrać 26:24 i doprowadzić do wyrównania stanu meczu.

Trzecia partia, rozegrała się bez historii. Od samego początku, „mineralne” miały ogromne problemy z przebiciem się przez szczelny kaliski blok, w którym dwoiła się i troiła Eleonora Dziękiewicz – druga najlepsza blokująca ligi (przyp.red). Mimo dość dobrego przyjęcia Cvetanova miała problemy ze skutecznym rozegraniem, po kaliskiej stronie natomiast coraz lepiej poczynała sobie Anna Barańska. Kaliszanki prowadziły kolejno 10:4, 12:8 i nie oddały prowadzenia już do końca seta, wygrywając go do 13.

Set czwarty, jak się okazało ostatni nie zmienił obrazu gry. Zawodniczki Mistrza Polski tylko jednokrotnie prowadziły, a miało to miejsce przy stanie 12:11. Później nie do zatrzymania była na środku siatki Milada Spalova. To dzięki jej bardzo skutecznym, ale także efektownym atakom z obiegnięcia, ręce kibiców same składały się do braw. Wobec grających bez wiary obrończyń tytułu mistrzowskiego, kaliskie siatkarki wykazały się niesamowitą konsekwencją i dojrzałością, zasłużenie odnosząc zwycięstwo. „mineralne” zdołały wywalczyć zaledwie 17 punktów.

Winiary Kalisz – Muszynianka Muszyna 3:1

(21:25, 26:24, 25:13, 25:17)

Składy:

Winiary Kalisz: Godos, Matuszkova, Spalova, Dziękiewicz, Woźniakowska, Barańska, Sawicka (libero), oraz Owczynnikowa, Żebrowska.

Muszynianka Fakro Muszyna: Cvetanova, Bamber, Siscovich, Rybaczewska, Pykosz, Sieradzan, Banecka (libero), oraz Lipicer – Samec, Szydełko, Cabajewska, Soja