Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Kiedyś to Włosi uczyli się od nas

Kiedyś to Włosi uczyli się od nas

Kiedy kilkadziesiąt lat temu do Włoch wyjeżdżali nasi mistrzowie świata i reprezentanci kraju: Wójtowicz, Skorek, Świderek, Łasko, Skiba czy Ambroziak, nikt się nie spodziewał, że kiedyś zasiane tam ziarno zakiełkuje w postaci włoskiego trenera polskiej reprezentacji.

Włosi od naszych najlepszych siatkarzy uczyli się gry, ale już sami stworzyli najmocniejsze w Europie i chyba na świecie ligi. Kluby z Treviso, Bergamo, Padwy czy Modeny od połowy lat 80. zaczęły pojawiać się na podium pucharów i nie schodzą z nich do dziś.

Potęga włoskiej ligi wynika, oczywiście, nie tylko z myśli szkoleniowej tamtejszych trenerów. Ważny jest system pracy w klubach, profesjonalizm i finanse. Bez pieniędzy bowiem nie byłoby możliwe ściąganie gwiazd siatkówki. Dowód na to znajdujemy w… Polsce. Kiedy powstała spółka PLS i zajęła się organizacją rozgrywek ligowych, pozyskaniem sponsorów i telewizji, wzrosły budżety klubów i także do nas zaczęli przyjeżdżać gracze o uznanych nazwiskach. Pociągnęli także trenerów. W Italii po naszym Skibie potęgę ich reprezentacji budował Argentyńczyk Julio Velasco, a w klubach – Skorek, Raul Lozano, Chinka Lang Ping czy dziś Brazylijczyk Lattari. Dla odmiany u nas siłę ligi budują dziś Brooking czy Castellani. Naturalną koleją rzeczy jest, że i zespoły narodowe obejmują trenerzy z zagranicy. W cenie są Włosi, bo posadę trenera Rosjanek objął przecież Caprara, zdobywając w Japonii złoto, a teraz męską „sborną” po niewypale z Gajićem obejmie prawdopodobnie Bagnoli, trener Sisleya Treviso.Kiedy więc Lozano poprowadził, po 32 latach, reprezentację do srebrnego medalu mistrzostw świata, nie dziwi, że PZPS chce pójść tą samą drogą i postawić na obcokrajowca. Polskim trenerom nie można odmówić umiejętności i warsztatu. Ale ulegają presji środowiska, słuchają podszeptów różnych doradców czy pseudomenadżerów. Lozano, a wkrótce może Bonitta są ponad nasze „polskie piekiełko”.

źródło: Gazeta Pomorska

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Więcej artykułów z dnia :
2007-02-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved