Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Włoch trenerem siatkarskiej reprezentacji Rosji?

Włoch trenerem siatkarskiej reprezentacji Rosji?

Włoch zostanie trenerem reprezentacji Rosji siatkarzy. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest 53-letni Daniele Bagnoli, który prowadzi Sisley Treviso. Po tym sezonie kończy mu się kontrakt w słynnym klubie. Takie informacje przekazują ostatnio rosyjskie media.

Według Wiaczesława Zajcewa, który razem z Giennadijem Szypulinem zgłosił się do konkursu, przedstawiciele Rosyjskiej Federacji Siatkówki kontaktowali się z tym włoskim szkoleniowcem. Daniele Bagnoli jest jednym z najbardziej utytułowanych włoskich trenerów. Z Sisleyem zdobył pięć razy mistrzostwo Włoch. Z tym klubem w poprzednim sezonie sięgnął po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Rosja będzie jednym z trzech rywali reprezentacji Polski w pierwszej fazie tegorocznych mistrzostw Europy.

16 lutego na posiedzeniu WFS odbędą się pierwsze rozmowy z pretendentami do opróżnionego przez Zorana Gajića stanowiska pierwszego trenera reprezentacji Rosji w siatkówce, którego praca została oceniona w Rosji jako „niezadowalająca”. O tym, jak będą przebiegać wybory oraz o aktualnej sytuacji rosyjskiej „sbornej”, jak również o przyczynach japońskich niepowodzeń, w tym z Polakami, opowiedział korespondentowi rosyjskiego Sport – Expressu Lwu Rososzczikowi pierwszy wiceprezes WFS, Stanisław Szewczenko.– Więc jak właściwie będzie wybierany trener reprezentacji narodowej?

Jak na razie do wszystkich kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu wysłaliśmy pisma, gdzie przedstawiliśmy regulamin ich wystąpień przed prezydium WFS. Każdemu z nich złożono propozycję udzielenia odpowiedzi na dwa pytania: jakie były przyczyny niepowodzenia Rosji na MS 2006 oraz co należy zrobić, aby w jak najkrótszym czasie poprawić sytuację. Przy czym w tym drugim przypadku mowa o programie obliczonym nie tylko na występ Rosji we wrześniowych mistrzostwach Europy, które po raz pierwszy odbędą się w Rosji, ale programie w perspektywie olimpiady. Przecież już w tym sezonie odbędą się rozgrywki Pucharu Świata, który będzie pierwszą eliminacją do igrzysk w Pekinie.

– Może pan wymienić nazwiska wszystkich kandydatów na trenera „sbornej”?

Tych, którzy poinformowali już o zamiarach kandydowania – tak. Każdemu z nich udzielimy głosu w zależności od terminu napływu zgłoszenia. Z początku wystąpienia będą mieli Giennadij Szipulina i Wiaczesław Zajcew, potem Władimir Alekno, Jurij Panczenko (klubowy trener Łukasza Żygadły, niegdyś znakomity siatkarz – przyp. tłum.) i w końcu Paweł Borszcz. Jeżeli chodzi o specjalistów zagranicznych, to od razu kilku z nich zainteresowało się naszą reprezentacją. Nawet trzeba było dokonać wstępnego wyboru nadesłanych zgłoszeń. Nie wątpię, że do 15 lutego któryś z nich prześle nam odpowiedź na nasze pytania. Jest jeszcze wyjątkowo znany i umotywowany trener, który jest gotów uczestniczyć w konkursie, ale ponieważ nie otrzymaliśmy od niego na razie żadnych oficjalnych dokumentów, nie jestem na razie upoważniony do podawania jego nazwiska. Obiecuję, że czytelnicy Sport – Ekspresu (a w ślad za nimi i czytelnicy SF – przyp. tłum.) pierwsi poznają nazwisko tego kandydata, jeżeli zdecyduje się nadesłać na czas zgłoszenie. W ogóle w Europie można zaobserwować ogromne zainteresowanie naszą siatkówką. Wielu zagranicznych specjalistów opowiadało mi, że w telewizji satelitarnej uważnie obserwują mecze ligi rosyjskiej i nie tylko ze słyszenia znają graczy nawet takich drużyn jak „Nieftianik Baszkortostana”, nie mówiąc już o klubach z Moskwy, Kazania, Odincowa i Białogrodu.

– Czy kandydaci zgłaszali jakieś żądania finansowe?

Nie, i jest to bardzo znaczące. Wszyscy podkreślali, że strona finansowa jest rzeczą drugorzędną.

– Dopuszcza się godzenie pracy w klubie i reprezentacji?

Ostateczna decyzja w sprawie tego problemu będzie podjęta przez zarząd WFS. Moje osobiste zdanie jest następujące: trener reprezentacji winien być zwolniony z jakichkolwiek obowiązków klubowych. Myślę, że łączenia tak złożonych obowiązków nie można wytrzymać nawet fizycznie. Trener reprezentacji będzie miał aż za dużo pracy.

– Jakie są kryteria wyboru kandydatów? Na przykład Szipulin prowadził już i kluby i reprezentację, a u innych kandydatów ubiegających się o stanowisko selekcjonera lista referencyjna nie jest już tak bogata.

Sądzę, że przede wszystkim powinny być uwzględniane nie tylko poprzednie osiągnięcia, ale również obecne. Będziemy brać pod uwagę ostatnie wyniki drużyn, które prowadzą kandydaci.

– Czy będzie kontynuowany proces odmłodzenia reprezentacji, czy raczej dla uzyskania wyniku będą do niej włączeniu doświadczeni, sprawdzeni zawodnicy? Przecież każdy nowy selekcjoner prędzej postawi na tysiąc razy sprawdzonego Siergieja Tietuchina, niż na debiutanta Jurija Bierieżko.

Niestety, stworzenie lidera naszej reprezentacji w ostatnich latach nie przebiega tak szybko jak by się chciało. A to, że Tietiuchin jest znakomitym siatkarzem i w każdym znaczeniu godnym uznania człowiekiem, wątpliwości nie podlega. Wydaje mi się, że główny ciężar na drodze do Pekinu będą musieli dźwigać zawodnicy w średnim wieku, tacy jak Aleksiej Kazakow, Aleksander Kosariew, Paweł Abramow, Aleksiej Werbow. Wtedy młodzi będą mieli z kogo brać przykład, i będę mieli do kogo równać swój poziom. Przecież przez długi okres czasu, jak pan pamięta, nie mogliśmy wychować klasowego rozgrywającego. A teraz pojawił się Siergiej Grankin. A jest jeszcze Konstantin Lesik, Aleksiej But’ko, Oleg Samsonyczew. No i Siergiej Makarow, któremu teraz, jak nigdy wcześniej, niezbędną jest praktyka meczowa. Cała plejada rozgrywających! Ktoś jest nieco starszy, ktoś jest nieco młodszy, ale przecież jest, i należy dać mu możliwość rozwoju. Dlatego myślimy teraz nad stworzeniem drugiej reprezentacji. Obecnie pracujemy nad jej kalendarzem gier, analizujemy propozycje organizacji zgrupowań i turniejów. W orbitę reprezentacji powinniśmy włączyć jak najwięcej perspektywicznych graczy, przed którymi leży przyszłość naszej siatkówki.

– Kiedy będzie ogłoszone nazwisko trenera męskiej reprezentacji?

Po posiedzeniu zarządu w dniu 16 lutego pozostaną na placu boju dwaj – trzej kandydaci. Z nich prezydium WFS wybierze najbardziej godnego funkcji selekcjonera. Posiedzenie prezydium odbędzie się po finale Pucharu Rosji.

* Więcej w serwisie Sportowe Fakty

źródło: pls.pl, Sport Express, SportoweFakty.pl

nadesłał: ,

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Więcej artykułów z dnia :
2007-02-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved