Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Gwiazda Dynama chwali polskiego rozgrywającego

Gwiazda Dynama chwali polskiego rozgrywającego

Od pierwszych spotkań 30-letni Fin Tuomas Sammelvuo został jednym z liderów Dynama Jantar Kaliningrad. O Łukaszu Żygadło mówi: - Jest to bardzo doświadczony rozgrywający, jeden z najlepszych w rosyjskiej superlidze

Reprezentant Finlandii nie ma praktycznie słabych punktów. Gra widowiskowo i skutecznie, nie ma dla niego straconych piłek. Mimo niezbyt imponujących warunków fizycznych (195 cm wzrostu) sięga po piłkę na wielkiej wysokości, przebija się przez potrójny blok, potrafi silnie zaserwować.

Miałem kilka propozycji kontynuowania w tym sezonie kariery sportowej we Włoszech Francji i Polsce – powiedział kolega klubowy Łukasza Żygadło. – Decydując się na rosyjską superligę myślę, że nie popełniłem błędu. Drużyny są silne, gra interesująca. Warunki jakie mi zaproponowano są dobre. Już teraz mam propozycję przedłużenia kontraktu, który mam podpisany na rok.Tuomas Sammelvuo mówi po angielsku, francusku, włosku i trochę po japońsku. Jak podkreśla stara się szybko nauczyć się języka w kraju gdzie gra. – Już teraz rozumiem co mówią po rosyjsku moi koledzy z drużyny – powiedział. – Staram się porozumiewać z nimi po rosyjsku. Wydaje mi się, że czynię postępy. Natomiast z trenerem rozmawiamy po włosku.

Znajomość języków u Tuomasa Sammelvuo wzięła się z gry w ligach włoskiej czy francuskiej. Występował m.in. w Poitiers i Cuneo. Sezon 2005/06 spędził w Japonii. Jego występy znane są kibicom siatkówki w Finlandii. Od 20 roku życia gra w reprezentacji tego kraju. W ostatnich latach jest jej kapitanem. Tuomas Sammelvuo pochodzi z rodziny o ogromnych tradycjach siatkarskich. Jego ojciec Seppo grał i był przez dziesięć lat prezydentem Fińskiej Federacji Siatkówki. – On wpoił swoim dzieciom miłość do tego sportu – mówi Tuomas Sammelvuo. – Brat Jukka był trzykrotnym mistrzem Francji.

Siostra gra w Hiszpanii. Najmłodszy z braci 12-letni Mikko jest już mistrzem szkoły. – Taką właśnie tworzymy rodzinę siatkarską – powiedział. – Szkoda tylko, że rzadko razem spotykamy i rozmawiamy. Czas dla siebie znajdziemy chyba dopiero na emeryturze. Będzie o czym pogadać. Wszystkich naszych trofeów i pamiątek siatkarskich nie da się pomieścić w jednym mieszkaniu. Potrzebne będzie chyba jakieś muzeum.

Tuomas Sammelvuo mieszka w hotelu w jednym pokoju z Łukaszem Żygadło. – Jest to bardzo doświadczony rozgrywający, jeden z najlepszych w rosyjskiej superlidze – powiedział reprezentant Finlandii. – Potrzebowaliśmy tygodnia, żeby znaleźć pełne zrozumienie.

źródło: pls.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2007-02-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved