Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PLS: Gwardia Wrocław – „Wielka czwórka” 0:12

PLS: Gwardia Wrocław – „Wielka czwórka” 0:12

Począwszy od 6. kolejki Gwardia Wrocław spotykała się kolejno z zespołami "wielkiej czwórki". Dziś ten swoisty maraton zamknął pojedynek z AZS-em Częstochowa przegrany tak jak trzy poprzednie 0:3.

W zespole Częstochowy nie wystąpił Piotr Gacek, któremu po porannym treningu lekarz zalecił przerwę w grze. Zabrakło również Roberta Szczerbaniuka. Także wyjściowa „szóstka” Gwardii Wrocław uległa zmianie. Na parkiecie pojawił się m.in. Piotr Marciniak, co miało służyć podwyższeniu bloku w drużynie gospodarzy. Rzeczywiści, w początkowych minutach meczu przyniosło to zamierzony efekt. Wrocławianie rozpoczęli spotkanie od prowadzenie 3:1, po bloku Romana Gulczyńskiego na Brooku Billingsie oraz Aleksandra Januszkiewicza i Martina Sopki na Krzysztofie Gierczyńskim. W miarę upływu czasu blok Gwardii stawał się jednak coraz mniej skuteczny i to częstochowianie schodzili na pierwszą przerwę techniczną z dwupunktową przewagą 8:6 po nieudanym ataku Macieja Krupnika. Po przerwie kibice zgromadzenie w hali mogli oglądać serię ataków w wykonaniu zawodników AZS-u: Marcina Wiki oraz Brooka Billingsa (10:7, 12:9, 15:10). Jedyną odpowiedzią gwardzistów były natomiast popsute zagrywki i nieszczelne bloki. Na drugą przerwę Gwardia schodziła przegrywając 11:16. Kiedy strata ta jeszcze się powiększyła (11:17, 11:18), trener Jacek Grabowski dwukrotnie poprosił o czas dla swoich zawodników. Wrocławianie jednak nie potrafili wrócić do przyzwoitego poziomu gry i wyraźnie było widać, że siatkarze mają problem z komunikacją na boisku. Pierwsza partia spotkania zakończyła się wynikiem 25:17 dla AZS Częstochowy.

Drugi set spotkania rozpoczął się od wyjątkowo słabej gry Gwardii (popsute serwisy, autowe ataki, problemy z odbiorem). W wyniku tych błędów AZS szybko wyszedł na prowadzenie 8:2. W kolejnych minutach meczu kilka punktów dla wrocławian zdobył Martin Sopko (5:13, 6:13, 8:14), ale gra jednego zawodnika nie wystarczyła, aby odrobić tak dużą stratę. Po ataku Krzysztofa Gierczyńskiego gospodarze schodzili na drugą przerwę techniczną przegrywając 9:16. Trener Częstochowy, Arie Brokking widząc, że jego zespół jest coraz bliżej wygrania drugiego seta zdecydował się na zmiany. Wprowadził na parkiet Adriana Patuchę w miejsce Andrzeja Stelmacha oraz Pawła Woickiego za Brooka Billingsa, dając tym samym szansę pograć innym zawodnikom. W końcówce seta Gwardia znowu popełniła serię błędów własnych (dotknięcie siatki, zepsute zagrywki). Pomyłek nie ustrzegła się także Częstochowa lecz jej przewaga była już znaczna. Partię zakończył atak Patuchy, którego nie byli w stanie zablokować Sramek oraz Januszkiewicz. Goście wygrali 25:16 i prowadzili już 2:0 w setach.

W partii trzeciej do pierwszej przerwy technicznej Gwardia zdobyła jedynie trzy punkty, z czego dwa po błędach własnych Częstochowy i jeden po ataku Janeczka. AZS nie miał większych problemów z wyprowadzeniem ataków (Wika, Gierczyński, Billings). Po asie serwisowym Billingsa częstochowianie prowadzili 8:3. Kolejne punkty dla gości zdobywali Gierczyński (10:5), Nowakowski (14:7) oraz Billings (15:9). 16. punkt dla „akademików” wywalczył Wika (as serwisowy; 16:9). Po przerwie wrocławianie odrobili kilka punktów do gości dzięki dobrym atakom Gulczyńskiego (10:16, 13:18, 14:19). W drużynie nie działał jednak blok, więc częstochowscy atakujący nie mieli większych problemów z posyłaniem piłki na stronę rywali. Set zakończył się atakiem Michała Żuka i wynikiem 25:21 dla AZS-u Częstochowy.

EnergiaPro Gwardia Wrocław – Wkręt-Met AZS Częstochowa 0:3

(17:25, 16:25, 21:25)

Składy drużyn:

EnergiaPro Gwardia Wrocław: Krupnik (K), Marciniak, Szymczak (L), Gulczyński, Sopko, Sramek, Januszkiewicz oraz Dutkiewicz, Janeczek, Ciesielski

Wkręt-Met AZS Częstochowa: Gawryszewski, Gierczyński (K), Wika, Salmon (L), Billings, Stelmach, Eatherton oraz Nowakowski, Woicki, Patucha, Żuk