Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Liga Mistrzyń: Porażka Winiar we Francji

Liga Mistrzyń: Porażka Winiar we Francji

Drużyna Winiar Kalisz przegrała w pierwszym spotkaniu pierwszej rundy play-off LM z francuskim RC Cannes 0:3. Rewanżowe spotkanie rozegrane zostanie 15 lutego w Kaliszu.

Siatkarki Winiar bardzo dobrze rozpoczęły spotkanie. Za sprawą silnej zagrywki, skutecznego ataku i aktywnej obrony tuż przed pierwszą przerwą techniczną osiągnęły przewagę 7:4. Chwilę później dwoma asami serwisowymi popisała się Milada Spalova, co dało jej drużynie największą w przekroju całego meczu przewagę 9:4. Był to najlepszy i najrówniejszy fragment gry w wykonaniu kaliszanek. W dalszej części spotkania podopieczne Igora Prielożnego miały olbrzymie problemy z utrzymaniem równej dyspozycji. Po serii własnych błędów i nieskończonych ataków oddały inicjatywę rywalkom. Szczególne problemy sprawiała im zagrywka Marcelle Mendes Rodrigues, przy której straciły aż 7 „oczek” w jednym ustawieniu (od stanu 7:10 aż do 14:10). Od tego momentu polski zespół grał zrywami, dwukrotnie dochodził rywalki (15:14, 19:19), by ponownie tracić z nimi kontakt (18:15, 22:19). W końcówce Spalova zatrzymała blokiem Vittorię Ravvę (24:23), niestety w kolejnej akcji zablokowana została Anna Barańska i z sukcesu cieszyły się zawodniczki Yana Fanga. Polki miały w pierwszym secie wyraźną przewagę w ataku – 15:8, jednak popełniły aż 12 błędów własnych przy 5 RC Cannes. Można więc powiedzieć, że przegrały na własne życzenie.

Po zmianie stron na parkiecie dominował zespół Racingu, który szybko wyszedł na kilkupunktowe prowadzenie. Przy stanie 11:7 Eva Yaneva zaatakowała w siatkę, a w kolejnej akcji Yelena Lozancić trafiła w antenkę. Polki wyraźnie zmobilizowane do walki takim obrotem spraw zaczęły odrabiać straty. Asa po taśmie zaserwowała Anna Woźniakowska, Eleonora Dziękiewicz zatrzymała blokiem Yanevą, a Barańska skończyła kontrę po pięknej obronie Agaty Sawickiej i na tablicy wyników pojawił się rezultat 11:12. W środkowej części seta wynik oscylował w okolicach remisu. Kłopoty zespołu Igora Prielożnego zaczęły się chwilę przed drugą przerwą techniczną. Przy stanie 13:14 kaliszanki dopadła dziwna niemoc i przegrały pięć akcji w jednym ustawieniu. Mimo starań nie były już w stanie odrobić tak znacznych strat, co zaowocowało porażką 22:25.

Z początku trzeciej toczyła się wyrównana gra. Olga Owczynnikowa, która wyszła w tym secie jako „szóstkowa” rozgrywająca bardzo często uruchamiała swoje środkowe, które odwdzięczały się jej kolejnymi punktami. Mimo lekkiej przewagi Francuzek, do stanu 9:9 wszystko układało się po myśli Winiar. Niestety i tym razem brązowe medalistki mistrzostw Polski stanęły. Strata pięciu „oczek” z rzędu (14:9) postawiła je w bardzo ciężkiej sytuacji i przy dzisiejszej dyspozycji okazała się niemożliwa do odrobienia. Ostatecznie Racing zwyciężył w partii trzeciej 25:19, a w całym spotkaniu 3:0. Kluczem do pokonania Polek okazał się głównie szczelny blok.

W szeregach Winiar dobre spotkanie rozegrała Milada Spalova (zagrywka, atak). Na wyróżnienie zasługuje również Eleonora Dziękiewicz oraz libero Agata Sawicka. Tym razem słabiej spisała się Anna Barańska, która nie mogła się „wstrzelić” zagrywką oraz wielokrotnie nadziewała się na francuski blok. Mimo tego kaliska przyjmująca otrzymywała większość piłek w ataku.

Gdyby Winiary zagrały na swoim normalnym poziomie wynik pierwszej potyczki z Racingiem mógł być zgoła odmienny. Obecna sytuacja kaliszanek nie wygląda różowo, ale nie jest beznadziejna. Igor Prielożny będzie miał wiele pracy, aby właściwie umotywować swoje zawodniczki przed spotkaniem rewanżowym, które odbędzie się w Kaliszu już 15 lutego. Polki muszą zwyciężyć 3:0 i nie pozwolić rywalkom zdobyć więcej niż 64 małe punkty.

RC Cannes – SSK Winiary Kalisz 3:0

(25:23, 25:22, 25:19)

Cannes: Mendes Rodrigues, Lozancić, Polechtchouk, Janeva, Yakovlyeva, Tocko, Fomina (libero) oraz M. Filipova, Ravva, Zhang

Winiary: Godos, Dziękiewcz, Spalova, Barańska, Matuskova, Woźniakowska, Sawicka (libero) oraz Owczynnikowa, Żebrowska