Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Wzorem leoparda

Wzorem leoparda

Jeszcze rok temu nazwisko 21-letniej Swietłany Kriuczkowej było znane wyłącznie wąskiemu gronu specjalistów. Latem zawodniczka Stinolu Lipieck zadebiutowała w reprezentacji Rosji, a w listopadzie została mistrzynią świata.

Szczerze mówiąc nie pamiętam swego debiutu – powiedziała Swietłana Kriuczkowa. – Na samym początku trener Caprara desygnował do gry na zmianę mnie i Katię Kubieszową. W tych meczach miałyśmy takie same obciążenia. Oczywiście byłam szczęśliwa, gdy otrzymałam powołanie do reprezentacji.

Swietłana Kriuczkowa szybko zaaklimatyzowała się w zespole. Może nie przypadkiem mieszkała w jednym pokoju z Lubow Sokołową, przez wielu fachowców uważaną za najlepszą zawodniczkę ostatniego mundialu. Luba bardzo mi pomogła zadomowić się w reprezentacji, poznać koleżanki – powiedziała Kriuczkowa. – Najpierw marzyłam tylko o grze w Grand Prix, potem pojechać do Japonii. W trakcie turnieju zaczęłam myśleć o medalach. Po prostu 2006 rok okzał się dla mnie fantastyczny. Przecież do tego momentu poza Lipieckiem nigdzie nie grałam.Na pytanie czy Caprara bardzo ryzykował powierzając jej rolę reprezentacyjnej libero Swietłana Kriuczkowa odpowiedziała: W tym tkwi siła Gianni. Umie on wydobyć wszystko co najlepsze z zawodniczek. Jest znakomitym psychologiem. Zawsze mówi to co myśli. W przeszłości nie był znanym zawodnikiem. Ale jako trener fantastycznie zna siatkarskie zemiosło. U trenera Caprary praca oparta jest na na materiałach wideo oraz statystyce. Razem z nim pracuje cały sztab sprowadzony z Włoch, który opracowywuje dane przy pomocy specjalnego programu komputerowego.

Czegoś podobnego u poprzedniego trenera reprezentacji Rosji Nikołaja Karpola nie było. Z nim nigdy nie pracowałam – mówi rosyjska libero – Koleżanki opowiadały, że Nikołaj Wasiljewicz kładł nacisk na wspólne bogate doświadczenie, intuzicję, a także indywidualne warunki zawodniczek – wzrost i siłę.

Swietłana Kriuczkowa po mistrzostwach świata najbardziej zapamiętała spotkanie z prezydentem Putinem oraz powitanie w rodzinnym Lipiecku, gdzie długo była w centrum uwagi i non stop udzielała wywiadów i brała udział w spotkaniach. Mistrzostwa świata długo pozostały w pamięci. Jeszcze na początku nowego roku Swietłana Kriuczkowa obejrzała ba wideo mecz z Brazylią i jak sama przyznaje trochę się popłakała.

Młody zespół z Lipiecka sprawił ostatnio miłą niespodziankę i pokonała na wyjeździe Tulicę Tułamasz Tuła 3:2. Swietłana Kriuczkowa zanim została libero grała, poza atakującą, na każdej pozycji. Raz byłam nawet rozgrywającą – powiedziała.

Na ramieniu ma wytatuowanego leoparda. Zrobiłam to jeszcze na początku kariery – mówi. – Grałam wówczas w drugim zespole Stinolu. Marzyłam, żeby biegać do piłki tak szybko, pięknie i z ogromną gracją jak to piękne zwierzę.

źródło: lsk.net.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności

Więcej artykułów z dnia :
2007-02-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved