Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Podsumowanie 10. kolejki Ligi Siatkówki Kobiet

Podsumowanie 10. kolejki Ligi Siatkówki Kobiet

Punkt Gwardii Wrocław w spotkaniu z BKS-em Aluprof to największa niespodzianka minionego weekendu w Lidze Siatkówki Kobiet. Niewiele brakowało, aby również w pięciu setach zakończyły się spotkania w Pile oraz Bydgoszczy.

Podrażniona ubiegłotygodniową porażką z outsiderem tabeli Swarzędzkimi Meblami Muszynianka nie dała szans na swoim parkiecie beniaminkowi z Gdańska. Mecz trwał zaledwie 63 minuty i nie dostarczył kibicom wielu emocji. „Mineralne” wreszcie zaprezentowały się tak jak przystało na mistrzynie Polski i rozbiły słabszego rywala w setach do 13, 17 oraz 14. W ekipie z Gdańska walczyły jedynie dwie zawodniczki: Małgorzata Niemczyk-Wolska oraz Natalia Nuszel. Za tydzień gedanistki zmierzą się na swoim parkiecie z Gwardią Wrocław. Trener Leszek Milewski będzie miał wiele do myślenia, jak odbudować nadwątlone morale swojego zespołu przed tak ważnym spotkaniem. Po 10. kolejce jego podopieczne spadły z siódmego na ósme miejsce w tabeli (przegrywając ze Stalą Mielec gorszym stosunkiem setów), Muszynianka utrzymała pozycję czwartą.

Muszynianka Fakro Muszyna – Energa Gedania Gdańsk 3:0

(25:13, 25:17, 25:14)

Więcej o meczu

Wielką niewiadomą przed meczem w Pile była forma AZS-u AWF-u. Poznanianki przed tygodniem pokonały na wyjeździe mistrzynie Polski. Wielu ludzi zastanawiało się, czy pójdą za ciosem i zdołają urwać jakieś punkty Nafcie. Pierwszy set jednoznacznie wskazywał, że tak. Przy słabej postawie gospodyń siatkarki AZS AWF dominowały na parkiecie i prowadziły już nawet 13:6, by ostatecznie zwyciężyć 25:21. W kolejnych partiach Nafta złapała wiatr w żagle i nie dała rywalkom szans. Czwarta i jak się później okazało, ostatnia odsłona spotkania miała dramatyczny przebieg. Przy stanie 24:22 podopieczne Wojciecha Lalka obroniły dwa „matchballe” i miały ogromną szansę na wywiezienie z Piły przynajmniej „oczka”. W tym momencie sprawy w swoje ręce wzięła – wybrana zawodniczką meczu – Agnieszka Kosmatka i „nafciarki” mogły się cieszyć, ze zwycięstwa 26:24 i kompletu punktów. Warto wspomnieć, że w szeregach akademiczek zadebiutowała wypożyczona przed kilkoma dniami z BKS-u Aluprof, Małgorzata Cieśla. Po dziecięciu kolejkach wicemistrzynie Polski zajmują niezmiennie drugą pozycję w LSK, Swarzędzkie Meble również nie poprawiły swojej lokaty i są dziewiąte.

Nafta Piła – IDM Swarzędzkie Meble AZS AWF Poznań 3:1

(21:25, 25:18, 25:16, 26:24)

Nieźle na własnym parkiecie przeciwko Winiarom Kalisz zaprezentowały się siatkarki Stali. Nie licząc partii drugiej – przegranej aż do 13. Pozostałe sety należy zapisać mielczankom na duży plus. W pierwszym prowadziły 14:10 i mimo straty sześciu „oczek” z rzędu (14:16) w końcówce zdołały wyrównać na 22:22. Trzecia odsłona była również dobra w wykonaniu podopiecznych Jacka Wiśniewskiego. „Stalówki” nie potrafiły jednak utrzymać przewagi 20:17 i ostatecznie zakończyły spotkanie bez zdobyczy setowej. Mimo wszystko mielczankom należą się brawa, gdyż podjęły walkę z prawdopodobnie najsilniejszym obecnie zespołem w lidze. Zwycięstwo pozwoliło ekipie Igora Prielożnego utrzymać pozycję lidera, Stal lepszym bilansem setów wyprzedziła Gedanię Gdańsk i jest siódma.

Stal Mielec – Winiary Kalisz 0:3

(22:25, 13:25, 22:25)

Najbardziej zacięte spotkanie zobaczyli kibice w Bydgoszczy. W pierwszym secie Pronar zdołał odrobić aż 9 „oczek” straty, jednak nie wystarczyło to do zwycięstwa. Dużo pewniej na swoim koncie bydgoszczanki zapisały drugą odsłonę spotkania, lecz w kolejnych nie było już tak łatwo. W secie trzecim od drugiej przerwy technicznej inicjatywa należała do przyjezdnych, które w ostatecznym rozrachunku zwyciężyły minimalnie 25:23. W czwartej partii „tie-break wisiał w powietrzu”. Kilkupunktową przewagę akademiczek Centrostal zdołał zniwelować dopiero przy stanie 21:21. Od tego momentu zawodniczki Piotra Makowskiego zaczęły „rozdawać karty w grze” i po chwili zapewniły sobie zwycięstwo 3:1. Po spotkaniu szkoleniowiec AZS-u Marian Kardas miał spore pretensje, co do obsady sędziowskiej zawodów, jak i postawy głównego arbitra, który przyjechał z Poznania (AZS AWF sąsiaduje w tabeli z zespołem białostockim). Pronar po rozegraniu dziesięciu spotkań zamyka tabelę, Centrostal jest trzeci.

Centrostal Focus Park Bydgoszcz – Pronar Zeto Astwa AZS Białystok 3:1

(25:23, 25:19, 23:25, 25:23)

Wiele emocji przeżyli kibice zgromadzeni we wrocławskiej Orbicie. Bielszczankom zawsze ciężko grało się z Gwardią. Warto przypomnieć, że rok temu w spotkaniu obu zespołów górą były gospodynie, które zwyciężyły 3:2. Po dwóch setach sobotniej potyczki nic nie zapowiadało podobnego obrotu sprawy. BKS nie prezentował wielkiej siatkówki, jednak wystarczało to na słabsze kadrowo gospodynie. Role odwróciły się w partii trzeciej. „Gwardzistki” prowadziły już 20:16, a przyjezdne mimo wyrównania stanu seta na 26:26, nie zdołały wykorzystać nadarzającej się okazji by zakończyć spotkanie w trzech setach. Szybko się to zemściło, podopieczne Rafała Błaszczyka bardzo pewnie pokonały renomowane rywalki w czwartej odsłonie (25:17) i doprowadziły do tie-breaka. W decydującej partii gospodynie prowadziły już 13:10 i zanosiło się na sensację, zwyciężyło jednak doświadczenie bielszczanek. Zawodniczki Wiktora Kreboka nie mogą zaliczyć sobotniego spotkania do udanych. Bardzo słabo spisywały się szczególnie w ataku i przyjęciu. Najsilniejszą bronią Gwardii była niesamowita gra obronna, a najlepszą zawodniczką spotkania uznano Bogumiłę Barańską. Podział punktów nie wpłynął na pozycję obu drużyn w tabeli LSK, Gwardia jest szósta, BKS pozostaje piąty.

Dialog Gwardia Wrocław – BKS Aluprof Bielsko-Biała 2:3

(18:25, 23:25, 28:26, 25:17, 14:16)