Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Jacek Kurzawiński powraca po ośmiu latach przerwy

Jacek Kurzawiński powraca po ośmiu latach przerwy

Czy można powrócić do grania po ośmiu latach przerwy? Oczywiście, przykładem jest Jacek Kurzawiński, były zawodnik Chełmca Wałbrzych, który po takiej przerwie, wrócił na siatkarskie parkiety w II-ligowym francuskim Annecy.

Co zmieniło się w twoim życiu?

Po ośmiu latach wróciłem na parkiet w roli zawodnika. Występuję w drugoligowym zespole Annecy. Najpierw zaproponowano mi w tym klubie pracę trenera w maju 2006 roku. Ponieważ skończył mi się kontrakt trzecioligowej drużynie SCA Angouleme przyjąłem tą ofertę. W międzyczasie okazało się, że do tego klubu powrócił wieloletni zawodnik, który objął funkcje pierwszego szkoleniowca, a mnie zaproponowano nie tylko rolę II renera, ale także zawodnika.Jaka rolę pełnisz na parkiecie?

Gram na pozycji rozgrywającego i jestem kapitanem tej drużyny.

Nie obawiałeś się o swoją formę?

Miałem kilka kilogramów nadwagi, ale za sprawą indywidualnych treningów z trenerem od przygotowania fizycznego szybko powróciłem do swojej dyspozycji. Było to o tyle łatwiejsze, że jako trener cały czas byłem w ruchu, prowadząc zajęcia czy to z juniorkami, czy z pierwszym zespołem w poprzednim klubie.

Jaki jest poziom tej ligi?

Można porównać go z poziomem dolnych rejonów naszej I ligi. W każdej z drużyn występuje 2-3 zawodników ligi Pro A, co znacznie uatrakcyjnia te rozgrywki i podnosi ich poziom.

Dużo gra tam Polaków?

W mojej grupie jestem jedynym Polakiem.

Często odwiedzasz Wałbrzych?

Jestem kilka razy w roku. Przede wszystkim przyjeżdżam na święta i dzielę czas między Wałbrzych a Rzeszów. Poza tym spędzam w kraju wakacje.

Nie myślałeś o powrocie na stałe i zajęcie się trenowaniem jakiegoś zespołu w Polsce?

Przymierzam się powoli do powrotu. Latem ubiegłego roku prowadziłem wstępne rozmowy z kilkoma klubami. Najbliżej byłem podjęcia pracy trenera w UMKS Łańcut, który występuję w I lidze kobiet. Jednak oferta pracy we Francji była korzystniejsza pod wieloma względami, a Annecy jest pięknym miastem położnym około 50 km od Genewy.

Śledzisz losy Juventuru Wałbrzych?

Oczywiście! Jestem przecież wychowankiem Chełmca, z którym zdobywałem medale mistrzostw Polski juniorów, a mój ojciec był trenerem grup młodzieżowych i moim pierwszym szkoleniowcem. Obecny klub jest jego następcą i śledzę wyniki w Internecie i trzymam kciuki za młodszych kolegów. Obawiam się jednak, że i w tym roku znów nie awansują do I ligi, ponieważ przyjdzie im zmierzyć się z zespołem z Trójmiasta, który jest naszpikowany byłymi reprezentantami Polski i Polskiej Ligi Siatkówki. Między innymi gra tam Wojciech Szczurowski, który zaczynał karierę w Chełmcu, gdy ja kończyłem występy w polskiej lidze.

Czy widzisz szansę na to, by wałbrzyska siatkówka odzyskała dawną świetność?

Chciałbym bardzo, by tak się stało. Na to potrzeba, oprócz znacznych nakładów finansowych, odbudowania systemu szkolenia. Przypomnę, że w okresie największych sukcesów Chełmiec był drużyną oparta na własnych wychowankach, którzy potem stanowili przez lata o sile najlepszych zespołów ligowych i reprezentacji Polski.

Dobry przykład dała Resovia, która po latach gry w niższych ligach, dziś znów występuje w krajowej elicie.

To jest dobry przykład, w dodatku bardzo mi bliski, ponieważ w tym klubie kontynuowałem karierę po odejściu z Chełmca w 1981 roku. Dwa lata później zdobyliśmy dla Rzeszowa Puchar Polski, a trenerem był wówczas Jan Such, który debiutował w roli ligowego szkoleniowca.


Jacek Kurzawiński – ur. 24.02.1962 w Wałbrzychu. Kariera zawodnicza: Chełmiec Wałbrzych, Resovia Rzeszów, Gwardia Wrocław, PTT Ankara, HAC Le Havre, AL Canteleu – Maromme, reprezentacja Polski juniorów i kadra seniorów. Kariera trenerska: HAC Le Havre, AL Canteleu – Maromme, SCA Angouleme, VB Annecy. Posiada uprawnienia trenera FIVB oraz dyplom trenera siatkówki I stopnia Francuskiej Federacji Siatkówki.

Z Jackiem Kurzawińskim rozmawiał Robert Radczak.

źródło: 30minut.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2007-02-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved