Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PLS: PZU AZS Olsztyn górą w Jastrzębiu

PLS: PZU AZS Olsztyn górą w Jastrzębiu

Dopiero dziś, ostatniego dnia stycznia, siatkarze Jastrzębskiego Węgla i PZU AZS Olsztyn mogli rozegrać zaległe spotkanie 4. kolejki PLS. Zwyciężyli goście z Warmii i Mazur 3:1.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla i PZU AZS Olsztyn grają ostatnio ze sobą wyjątkowo często. Dotychczas, w rozgrywkach puchary CEV, górą byli Jastrzębianie. Wygrana za trzy punkty któregokolwiek z zespołów miała zapewnić fotel lidera Polskiej Ligi Siatkówki, dlatego obie drużyny przystąpiły mocno zmobilizowane do tego meczu.

Zgodnie z oczekiwaniami mecz rozpoczął się od wyrównanej walki punkt za punkt. Po ataku Grzegorza Szymańskiego na prowadzenie 5:4 wyszli gospodarze, a ich jednopunktowe prowadzenie utrzymywało się do I przerwy technicznej, na którą schodzili przy stanie 8:7. Po ataku Michała Bąkiewicza jednopunktowe prowadzenie przeszło na stronę olsztynian. Blok Możdżonka na Szymańskim powiększył je do stanu 11:9. Jednak tuż po chwili, po ataku Szymańskiego, było już po 12. Przejście pod siatką Daniela Plińskiego doprowadziło do ponownego wysokiego prowadzenia PZU 15:12. Po przerwie technicznej mocno zaatakował Sinan Tanik i akademicy z Olsztyna powiększyli prowadzenie do stanu 17:12. Bardzo dobrze olsztynianie grali w bloku, a po jednym z nich punkt na swoim koncie zanotował Wojtek Grzyb. As serwisowy Pawła Zagumnego dał gościom dwudziesty punkt i przewaga PZU wynosiła już 20:14. W końcówce za Grzegorza Szymańskiego wszedł Michał Kamiński i od tego momentu jastrzębianie odrobili nieco straty. Po asie serwisowym Dawida Murka o czas poprosił Ireneusz Mazur. Kiedy na potrójny blok gospodarzy nadział się Paweł Papke strata Jastrzębskiego Węgla zmniejszyła się do dwóch punktów. Olsztynianie zdołali jednak dowieźć przewagę do końca i po ataku Sinana Tanika wygrali 25:21.

Drugiego seta dobrze, od prowadzenia 4:2, rozpoczęli gospodarze tego spotkania. Szczęśliwie dla Jastrzębskiego Węgla błędy zaczęli popełniać siatkarze z Warmii i Mazur. Dzięki temu na I przerwę techniczną podopieczni Ryszarda Boska schodzili prowadząc 8:4. Pewnie grali od początku tej partii zawodnicy Jastrzębskiego Węgla, utrzymując cztero-, pięciopunktową przewagę. Świetna zagrywka Szymańskiego dała gospodarzom dwunasty punkt. Asem serwisowym Michał Bąkiewicz zmniejszył straty swojego zespołu do czterech punktów. Jednak błąd jego kolegi – Piotra Lipińskiego spowodował, że przeciwnicy schodzili na II przerwę techniczną, prowadząc 16:10. Dosyć szybko stopniała wysoka przewaga Jastrzębskiego Węgla, a przy stanie 16:13 o krótką przerwę poprosił Ryszard Bosek. Przez dłuższy okres gospodarze utrzymywali trzy-, czteropunktową przewagę, co stawiało ich w dobrej sytuacji przed zbliżającą się końcówką. Jednak po sprytnym ataku Możdżonka zrobiło się nagle tylko 21:20 dla Jastrzębskiego Węgla. Ostatecznie zwyciężyli gospodarze 25:22.

Trzeciego seta bardzo dobrze rozpoczęli ponownie gospodarze, jednak ich przewaga nie była tak pewna jak w poprzedniej partii. Okazję do wyrównania miał Paweł Papke, jednak zaatakował w aut. Na I przerwę techniczną oba zespoły schodziły przy prowadzeniu Jastrzębskiego Węgla 8:5. Po czasie świetnym blokiem na Wojtku Grzybie popisał się Łukasz Kadziewicz. Dwupunktowa przewaga gospodarzy utrzymywała się przez dłuższy okres gry. Kiwka Pawła Zagumnego dała olsztynianom 14 punkt. Chwilę później zespoły schodziły na II przerwę techniczną przy dwupunktowym prowadzeniu Jastrzębskiego Węgla. Bardzo szybko PZU AZS zdołał doprowadzić nie tylko do remisu, ale także wyjść na prowadzenie 18:17. Blok Możdżonka i Papke na Murku wyprowadził olsztynian na dwupunktową przewagę. Po ataku Michała Bąkiewicza zrobiło się 21:17 dla gości z Warmii. Przy stanie 24:18 dla ZPU AZS jeszcze o czas poprosił trener Bosek. Set zakończył się zwycięstwem gości 25:20.

Czwarta partia rozpoczęła się od wyrównanej walki po obu stronach siatki, jednak dosyć szybko na prowadzenie 6:3 wyszli gospodarze, m.in. dzięki błędom popełnianym przez gości. Na I przerwę techniczną zespoły schodziły przy stanie 8:4 dla Jastrzębskiego Węgla. Potem jednak gra się wyrównała i przez długi okres zespoły grały punkt na punkt. Żadna z drużyn nie potrafiła wybić się na znaczące prowadzenie. Bardzo mocny atak Szymańskiego pozwolił Jastrzębskiemu Węglowi na zdobycie prowadzenia 16:15. Chwilę później ten sam zawodnik zepsuł atak i prowadzenie odwróciło się na korzyść gości. Mimo to wciąż obie drużyny walczyły punkt za punkt i zapowiadała się emocjonująca końcówka. Atak po bloku Michała Bąkiewicza dał olsztynianom prowadzenie 23:21 i o czas poprosił trener Bosek. Mimo walki do końca jastrzębianie ulegli PZU AZS Olsztyn 23:25.

Jastrzębski Węgiel – PZU AZS Olsztyn 1:3

(21:25, 25:22, 20:25, 23:25)

Jastrzębski Węgiel: Ivanow, Szymański, Murek, Kadziewicz, Pliński, Siezieniewski, Rusek (L), Kamiński, Bednaruk, Yudin, Gorzewski

PZU AZS Olsztyn: Bąkiewicz, Zagumny, Grzyb, Możdżonek, Papke, Tanik, Lambourne (L), Ruciak, Lipiński, Lubiejewski