Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Superliga: Pierwsza porażka mistrza

Superliga: Pierwsza porażka mistrza

Dynamo Moskwa przegrało swój pierwszy mecz w tym sezonie, ale mimo to zachowało pozycję lidera Superligi. Piąta kolejka spotkań przyniosła kolejne zwycięstwa zespołów polskich siatkarzy: Gazprom Roberta Prygla pokonał Lokomotiw Izumrud, a Dynamo Jantar Łukasza Żygadło wygrało u siebie z NOWA Nowokuibyszewsk.

Kolejne, cenne zwycięstwo zanotował na swoim koncie Gazprom Surgut, który w Jekaterynburgu pokonał utytułowanego rywala z ogromnymi tradycjami siatkarskimi, Lokomotiw Izumrud. Łatwo nie było, ale siatkarze z Syberii pokazali już w tym sezonie, że wygrać można z każdym. Gospodarze zaczęli od mocnego uderzenia i prowadzenia 8:4. Do drugiej przerwy technicznej goście zdołali odrobić tylko 1 punkt, ale zaraz potem wyrównali stan meczu i ostatecznie wygrali 22:25. Druga partia toczyła się już pod całkowitą kontrolą podopiecznych Rafaela Khabibullina i zakończyła się ich łatwym zwycięstwem do 19. W trzecim secie miejscowi zebrali swoje siły i prowadzili wyrównaną walkę z Gazpromem, odnosząc zwycięstwo na przewagi. Czwarta partia również należała do Lokomotiwu, który w zadziwiająco łatwy sposób ograł Roberta Prygla i jego kolegów do 16. Piąty set to ponownie dominacja zespołu z Syberii, od pierwszych (4:8) do ostatnich piłek (7:15), i zasłużone zwycięstwo, które daje Gazpromowi szóstą pozycję w tabeli. Tradycyjnie już motorem napędowym tego zespołu byli Robert Prygiel i Plamen Konstantinow. Pierwszy zdobył 23 punkty w meczu (w tym 1 as i 1 blokiem), drugi 19 (1 as). Cennym wsparciem dla tego duetu był wczoraj najstarszy zawodnik Gazpromu, 37 letni Oleg Sogrin, który zanotował 15 oczek na swoim koncie (w tym 4 asy i 3 bloki). Wśród miejscowych cały ciężar ataku spoczywał na Aleksandrze Gierasimowie, który zdobył 1 punkt zagrywką, 2 blokiem i 16 skutecznym atakiem. Bardzo efektywnie zagrał również Nikolaj Apalikow (3 punktowe bloki, 2 asy i 9 oczek po ataku).

Lokomotiw Izumrud – Gazprom Surgut 2:3

(22:25, 19:25, 29:27, 25:16, 7:15)

W spotkaniu beniaminków z Kaliningradu i Perm lepsi okazali się ci pierwsi, pokonując swoich rywali bez większych problemów. NOWA nie należy do zbyt wymagających przeciwników, i wszystko wskazuje na to, że podobnie jak w poprzednim sezonie pozostanie im wyłącznie walka o utrzymanie się w Superlidze. Jak do tej pory siatkarze z Nowokuibyszewska nie zdołali wygrać żadnego spotkania, mimo iż pokazali się już kilkakrotnie z bardzo dobrej strony (chociażby w meczu z Dynamem Kazań gdzie walczyli bez najmniejszego respektu dla rywala). Dynamo Jantar odniosło drugie zwycięstwo w tym sezonie, i mając do rozegrania dwa zaległe spotkania, zajmuje 8 pozycję w tabeli.

Dynamo Jantar Kaliningrad – NOWA Nowokujbyszewsk 3:1

(25:23, 22:25, 25:22, 25:14)

Tylko jednego seta zdołał ugrać beniaminek z Nowosibirska w meczu z trzecią drużyną poprzedniego sezonu, mimo iż stoczył zacięty pojedynek ze znacznie bardziej doświadczonym rywalem. Sporo błędów własnych Iskry sprawiło, że goście wygrali drugą odsłonę, a w kolejnych dwóch byli bliscy sprawienia niespodzianki. Gospodarze świetnie zagrali blokiem, i to głównie przesądziło o wyniku trzeciego i czwartego seta. Popisowo wręcz zagrał w tym elemencie Siergiej Choroszew (7 punktów po spełnionym bloku), który wspólnie z Antonem Astaszenkowem był najskuteczniejszym siatkarzem Iskry (po 15 oczek). W Lokomotiwie bardzo dobrze spisali się Nikołaj Pawłow (15) i chorwacki atakujący Tomisław Coskowic (16). Porażka we wczorajszym spotkaniu zepchnęła Lokomotiw na 10 pozycję w tabeli. Iskra wciąż plasuje się na 4 miejscu.

Iskra Odincowo – Lokomotiw Nowosibirsk 3:1

(25:17, 22:25, 25:23, 25:23)

Siatkarze z Nowego Urengoja, którym od początku sezonu gra jakoś się „nie kleiła”, wreszcie odnieśli zwycięstwo w meczu z równorzędnym partnerem. Na swoim parkiecie, po niezwykle dramatycznym pojedynku trwającym ponad dwie godziny, pokonali wicemistrza Rosji 3:2. O zwycięstwie w tym spotkaniu zadecydowała gra blokiem (15 punktowych bloków Fakieła na 9 Lokomotiwu) i błędy własne, których goście z Biełgorodu popełnili wczoraj wyjątkowo dużo (40 na 25 rywali). Obydwie drużyny nie wstrzymywały ręki w polu zagrywki, czego wynikiem było aż 18 asów serwisowych – 4 zapisał na swoim koncie Filip Woronkow (Fakieł), a po 3 zdobyli Konstantin Uszakow (Fakieł) i Konstantin Lesik (Lokomotiw). Wreszcie dobrze zaprezentował się Matej Cernic, który zdobył 17 oczek w meczu, ale przede wszystkim stanowił o dobrym przyjęciu drużyny z Nowego Urengoja. Wśród gości najskuteczniej zagrał Roman Daniłow (20 punktów w tym 2 blokiem).

Fakieł Nowy Urengoj – Lokomotiw Biełgorod 3:2

(26:24, 25:19, 24:26, 15:25, 15:13)

Dużą niespodziankę sprawili swoim kibicom siatkarze z Ufy, pokonując mistrza kraju 3:1. Zespół z Moskwy zaczyna już być może odczuwać trudy Ligi Mistrzów, ale mimo to dzisiejsza porażka jest sporym zaskoczeniem dla obserwatorów. Pierwszy set rozpoczął się od prowadzenia gospodarzy. Semen Połtawski i spółka szybko jednak odrobili straty, i w efekcie zwyciężyli zdecydowanie, do 19. W drugiej partii Neftianik ponownie objął prowadzenie już od pierwszych piłek, ale tym razem, dzięki szybkiej i nieschematycznej grze bułgarskiego rozgrywającego, Andreja Żekowa miejscowi dowieźli korzystny dla siebie wynik do końca seta. Dobrze zagrał również inny Bułgar, Todor Aleksiew, który torpedował blok rywali zdobywając kolejne, cenne punkty. Trener Dynama szukał ratunku wprowadzając zmienników (Makarow, Krugłow), ale dziś siatkarze z Moskwy byli bezsilni wobec rywali, którzy mimo swego spektakularnego zwycięstwa zajmują przedostatnie miejsce w tabeli. Mają jednak do rozegrania jeszcze dwa zaległe spotkania.

Neftianik Ufa – Dynamo Moskwa 3:1

(19:25, 25:18, 25:22, 25:23)