Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > II liga: Zasypani w Sudetach

II liga: Zasypani w Sudetach

Świetną passę siatkarzy poznańskiego AZS UAM przerwał zespół MKS Sudety Kamienna Góra. Co prawda siódma wygrana z rzędu była blisko, ale ostatecznie akademicy po dramatycznym tie-breaku przegrali 2:3.

Pomimo różnicy miejsc w tabeli pomiędzy beniaminkami drugiej ligi, było wiadomo, że o kolejną wygraną AZS-u będzie trudno. Wszystkie zespoły, które grały mecze w Kamiennej Górze, musiały się sporo namęczyć aby zdobyć punkty w hali przy ul. Traugutta. Jeśli doliczyć zwyżkową formę kamiennogórzan (wygrana w dwóch ostatnich meczach za trzy punkty) oraz konieczność zdobywania przez Sudety punktów potrzebnych do utrzymania, to po krótce przedstawia nam się obraz sobotniego spotkania.

Poznaniacy, którzy już wcześniej zapewnili sobie przynajmniej trzecie miejsce przed fazą play-off, nie błyszczeli formą. Zmotywowani gospodarze natomiast nie odpuszczali żadnej piłki, a ich atakujący Michał Uliński kończył praktycznie wszystkie ataki. Swoją drogą był do tego zmuszony, bowiem trener a zarazem rozgrywający MKS-u, Dariusz Ratajczak bardzo często kierował piłki na prawe skrzydło. Ta dwójka po stronie gospodarzy, oraz Lisiecki i Małka po stronie gości sprawiła, że wynik pierwszego seta do stanu 17-17 był bardzo wyrównany. Potem jednak trzy punkty z rzędu zdobyły Sudety, które pomimo starań AZS-u nie dały już sobie wydrzeć zwycięstwa w pierwszym secie.

Gdy w drugiej partii poznaniacy przegrywali 13-9, trener Lisiecki postanowił zmienić rozgrywających w swoim zespole (Konieczny za Wojnowskiego). Gospodarze zdołali dołożyć jeszcze dwa punkty (15-9). AZS zaczął grać więcej środkiem, dobrze zwłaszcza radził sobie Grabowski. Sudety prowadziły jeszcze 20-16. Po ofiarnej grze w obronie i skutecznych kontrach kończonych przez Małkę i Lisieckiego przewagą ta zmalała do dwóch „oczek”. Ostatecznie AZS przegonił swoich rywali, a piłkę setową przy stanie 25-24 skutecznym blokiem zakończył środkowy poznaniaków, Karolkiewicz.

W secie trzecim gospodarze w ogóle nie podjęli walki. Mnożyły się proste błędy, więc nawet zmiana na rozegraniu Ratajczaka (wszedł za niego Leński) nie przyniosła zmiany w grze. AZS prowadził 15-9, 20-12. Sudety już się nie podniosły i przegrały do 16.

Przy stanie 4-0 dla gości w czwartym secie na parkiet powrócił Ratajczak. Do stanu 11-5 akademicy grali jak z nut i wydawało się, że pewnie wywiozą z Kamiennej Góry komplet punktów. Wtedy na zagrywce stanął kapitan gospodarzy i trudną zagrywką utrudnił akademikom przyjęcie piłki. Wojnowski robił co mógł, ale jego partnerzy atakowali źle, nie potrafiąc skończyć piłek w ataku. Chwilę potem był już remis 11-11, a niesiona dopingiem drużyna MKS-u wyszła na prowadzenie, którego nie oddała już do końca tej partii. Znowu rozegrał się Uliński, a to przed decydującą partią nie wróżyło poznaniakom nic dobrego.

Tie-break podobnie jak większość meczu był bardzo zacięty. AZS zdołał odskoczyć nawet na dwa punkty (12-10). Powtórzył się wtedy scenariusz z czwartego seta. Gospodarze dobrze zagrywali, a AZS albo tracił punkty po błędzie w przyjęciu, albo nie kończył ataku. Ostatnia akcja meczu pokazała, że przyjęcie w tym dniu nie było mocną stroną poznaniaków. Co prawda po złym odbiorze Wojnowski zdołał jeszcze podbić piłkę, ale atak Małki z bardzo trudnej pozycji wylądował na aucie.

Wspaniała seria AZS-u została przerwana, a kamiennogórzanie mogli wspólnie ze swoimi kibicami fetować trzecie zwycięstwo z rzędu. Jeśli beniaminek z Dolnego Śląska wykaże się taką determinacją, jak i formą w meczach o utrzymanie to może być spokojny o swój ligowy byt.

Sudety Kamienna Góra – KU AZS UAM Poznań 3:2

(25:23, 24:26, 16:25, 25:22, 16:14)

Sudety: Ratajczak D., Uliński, Papalski, Baranowski, Kurpiel, Botwina, Ratajczak K. (libero) oraz Leński, Jakobschy

AZS UAM: Lisiecki, Wojnowski, Kramer, Małka, Karolkiewicz, Grabowski, Iglewski (libero) oraz Konieczny, Pikulski, Piszczyk